Wyzwanie dla Europy: Zredukujmy emisję CO2… redukując konsumpcję
W związku z trwającym w Poznaniu szczytem klimatycznym odbywa się wiele konferencji w innych miastach. My byliśmy obecni na Międzynarodowej Konferencji – POWER RING 2008 – Zintegrowana Energia Europy, która odbyła się 9 grudnia 2008 r. w Warszawie.
Celem konferencji było zaprezentowanie wielowątkowej dyskusji toczącej się w Unii Europejskiej na poziomie ekspertów najważniejszych sektorów gospodarczych, dotyczącej kształtu europejskiego rynku energii i jego wpływu na pozostałe sektory oraz na środowisko.
Poruszana problematyka oscylowała na styku obszarów ekologia – energetyka – ekonomia, uwzględniając różne aspekty zrównoważonego rozwoju, m.in. bezpieczeństwo energetyczne, dyrektywy unijne, rozbudowa infrastruktury i technologii energetyki i gazownictwa oraz kwestia połączeń transgranicznych. Uczestnicy spotkania starali się zidentyfikować racjonalne i efektywne drogi rozwoju dla polskiej gospodarki, wskazać najbardziej efektywne możliwości rozwoju, rozbudowy infrastruktury, kierunki dla planowanych inwestycji. Omawiane były kwestie związane z problemami i przyszłością europejskiego rynku energii (m.in. ETS, dyrektywa IPPC, nowe technologie w zakresie biomasy, gazu, wychwytywania i sekwestracji CO2).
Wysłuchaliśmy przemówienia prof. Krzysztofa Żmijewskiego – Przewodniczącego Społecznej Rady Konsultacyjnej Energetyki, Koordynator Green Effort Group, której celem jest promowanie zasad solidarności ekologicznej.
Profesor Żmijewski – wybitny znawca zagadnień energetyczno – klimatycznych skrytykował prace Komisji Europejskiej, zwłaszcza brak konkretnych pomysłów na zwiększenie efektywności energetycznej Unii Europejskiej. Podkreślił, że rozwój zrównoważony nie polega na podejmowaniu działań za wszelką cenę. Przekazał informację, że Komisja Europejska dopiero w ostatnich dniach zaczęła liczyć się z argumentami strony Polskiej w zakresie krytyki niektórych aspektów Pakietu Klimatyczno – Energetycznego i przypomniał, że KE opracowała go na podstawie danych, które są już w zasadniczej części nieaktualne. ”Teorie, które nie zmieniają się przy zmianie danych nie są teoriami naukowymi lecz ideologią” – powiedział profesor.
Polska jest w szczególnej sytuacji i najboleśniej może odczuć skutki wprowadzenia Pakietu Klimatyczno – Energetycznego w proponowanym przez KE kształcie. Profesor Żmijewski podkreślił, że Polska pomimo blisko 95 proc. udziału energii z węgla ma średnią europejską, jeśli chodzi o poziom emisji gazów cieplarnianych. Kolejną kwestią jest fakt, że przeciętny Polak odpowiada za emisję CO2 o połowę mniej niż przeciętny Europejczyk, gdyż mieszkańcy krajów wysokorozwiniętych posiadają więcej urządzeń energochłonnych i więcej konsumują.
COP 14 wciąż trwa. Kanclerz Niemiec zapowiedziała, że nie podpisze żadnych deklaracji i dokumentów proponowanych przez KE, które mogłyby wpłynąć na osłabienie gospodarki jej kraju. Uczestnicy POWER RING 2008 nawoływali polskiego premiera aby wziął z niej przykład i nie decydował się na żadne ustępstwa wobec KE, za które zapłaciłoby polskie społeczeństwo.
Wszyscy popierają stanowisko Unii Europejskiej, która daje światu przykład promując walkę z globalnym ociepleniem, ale Komisja Europejska nic nie osiągnie jeśli kraje spoza Wspólnoty nie przyłączą się do redukcji CO2. Rezultaty Pakietu mogą być takie, że niektóre gałęzie przemysłu przeniosą się poza obszar Unii, co nie zmniejszy przecież emisji w skali globalnej. Do redukcji emisji może przyczynić się natomiast redukcja konsumpcji, ale takie rozwiązanie Europie chyba się nie spodoba.