Z plastiku w gaz - nowa metoda recyklingu
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Z plastiku w gaz – nowa metoda recyklingu

Z plastiku w gaz – nowa metoda recyklingu

METEC, centrum ekologicznych technologii Panasonic, opracował nową metodę recyklingu zużytego sprzętu elektronicznego, która pozwala na przetworzenie tworzyw sztucznych w nieszkodliwy gaz.

Panasonic we współpracy z Kusatsu Electric opracował unikalną technologię recyklingu zużytego sprzętu elektronicznego. Nowa metoda umożliwia odzyskiwanie metali z powlekanych przewodów, a także z tworzyw stosowanych w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych, nie powodując jednocześnie powstawania niebezpiecznych skutków ubocznych.

Jej istotą jest wykorzystanie właściwości katalitycznych tlenku tytanu (TiO2) w celu łatwiejszego odzysku substancji nieorganicznych, takich jak metale, w drodze przekształcania substancji organicznych, np. tworzyw sztucznych, w nieszkodliwy gaz.

Nowa technologia z powodzeniem wykorzystywana jest przez Panasonic w Matsushita Eco Technology Center (METEC), w celu odzyskiwania miedzi z pokrytych chlorkiem winylu zwojów demagnesujących, jakie stosowano w telewizorach kineskopowych, które obecnie wymieniane są w wielu krajach na nowoczesne plazmy i odbiorniki LCD.

Ponadto w zakładach METEC oczyszcza się mieszane odpady tworzyw sztucznych, przeznaczone normalnie do spalenia lub składowania na wysypiskach. Dzięki nowej technologii są one zamieniane w nietoksyczne gazy.

Metoda ta jest nie tylko pierwszym krokiem w kierunku ideału, jakim jest całkowita redukcja odpadów. Pozwala także ograniczyć
emisję dwutlenku węglu, ponieważ proces gazyfikacji wymaga minimalnej ilości zewnętrznej energii.

Obecnie w ramach recyklingu około 80 procent części składowych domowych urządzeń, licząc wg wagi, przetwarzanych jest na materiały metaliczne i tworzywa sztuczne. Pozostałe 20 procent uznaje się dziś za odpady nie nadające się do recyklingu. Należą do nich m.in. guma, mieszane odpady szklane i plastikowe, które sprawiają trudności w sortowaniu, ponieważ składają się z wielu różnych rodzajów żywic lub zawierają metale.

Zamierzeniem firmy Panasonic jest całkowite wyeliminowanie odpadów składających się z mieszanych tworzyw sztucznych i promowanie stosowania tej przyjaznej dla środowiska technologii w zakładach zajmujących się recyklingiem, a następnie w zakładach produkcyjnych należących do grupy Panasonic, a także w innych przedsiębiorstwach.

Źródło: prasa.panasonic.pl
4.6/5 - (19 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments