Zbyt kosztowna redukcja emisji CO2
Według relacji „Rz” biorący udział w dyskusji przedstawiciele PGE i Tauronu dowodzili, że obecny system emisji stwarza bogatszej części Unii Europejskiej okazję do redukcji CO2 po niższych kosztach i jest niekorzystny dla takich krajów jak Polska, która wytwarza energię opartą głównie na węglu.
Cytowany przez dziennik Tomasz Zadroga, prezes PGE, zwracał uwagę, że podczas gdy Szwecja musi zredukować 0,1 kg CO2 na każdy 1 kW zużywanej energii, Polska – ponad 0,9 kg. W efekcie, biorąc pod uwagę koszty produkcji i zezwoleń, przeciętny konsument energii w naszym kraju musi dołożyć podwójną kwotę, by osiągnąć ten cel.
Prezes Zadroga podkreślił, że konieczne jest określenie „miksu energetycznego” w całej Unii Europejskiej uwzględniającego specyfikę energetyczną poszczególnych krajów. W opinii szefa PGE, Polska w jego ramach powinna skoncentrować się na inwestycjach w bezpieczną energetykę węglową, inaczej obciążenia związane z redukcją emisji spowodują, że krajowe firmy nie będą zdolne do konkurowania na wspólnym rynku.