Wydajność energetyczna kluczem do oszczędności
Ekologia.pl Wiadomości Świat Wydajność energetyczna kluczem do oszczędności

Wydajność energetyczna kluczem do oszczędności

W środę, 30 stycznia na sesji plenarnej w Brukseli, odbyła się debata nad sprawozdaniem, które postuluje dwudziestoprocentową oszczędność energii dzięki zwiększeniu wydajności energetycznej urządzeń domowych, oświetlenia i sprzętu biurowego. Autorka dokumentu, Brytyjka Fiona Hall z grupy Liberałów i Demokratów ALDE apeluje o „holistyczne” podejście do oszczędności energii obejmujące także budynki i transport. Posłanka proponuje również ulgi VAT dla oszczędnych.

Sprawozdanie z własnej inicjatywy w sprawie planu działania na rzecz racjonalizacji zużycia energii oparte zostało na propozycji Komisji Europejskiej. Dokument krytykuje rządy krajów członkowskich za opieszałą implementację europejskiego prawa w zakresie wydajności energetycznej. Postanowienia dyrektywy regulującej te kwestie w sektorze budownictwa wprowadziło do swojego ustawodawstwa w przewidzianym terminie tylko pięć z 27 państw członkowskich.
 
Sprawozdawca wyraża zadowolenie, że oświetlenie domowe zostało dodane do grupy produktów priorytetowych pod względem oceny wydajności oraz podkreśla, iż Komisja powinna trzymać się zaproponowanego wcześniej harmonogramu wycofania z rynku najmniej wydajnych żarówek.

Dodatkowo, Komisja powinna wyznaczyć terminy wycofywania z rynku wszystkich najmniej wydajnych energetycznie rodzajów sprzętu, urządzeń i innych produktów zasilanych energią, takich jak grzejniki tarasowe – czytamy w sprawozdaniu.
 
Czuwa, ale zużywa.
 
Dokument zwraca uwagę na straty energetyczne, które powstają w czasie, gdy urządzenia znajdują się w stanie czuwania. Posłowie domagają się jak najszerszego stosowania technologii gwarantujących, że urządzenia elektryczne zużywają energię tylko kiedy naprawdę zachodzi taka potrzeba.
 
Posłowie z komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii chwalą podpisanie nowej umowy Energy Star ze Stanami Zjednoczonymi określającej wspólne standardy wydajności energetycznej dla sprzętu biurowego.
 
Deputowani domagają się opracowania kryteriów oznakowania ekologicznego w przypadku technologii grzewczo-chłodzących, uwzględniających szczególnie wykorzystanie energii pierwotnej po to, by użytkownicy mieli gwarancję wiarygodnych informacji na temat najbardziej efektywnych i przyjaznych dla środowiska opcji dostępnych na rynku.

Etykieta energetyczna zobowiązuje.
 
Obowiązująca w UE etykieta energetyczna umieszczana jest na żarówkach, samochodach i na większości urządzeń elektrycznych. Klasy energetyczne oznacza się literami od A do G, którym przypisane są kolory, odpowiednio od ciemnozielonego do czerwonego.
 
Kategorię przyznaje się na podstawie stosunku rocznego zużycia energii przez dane urządzenie do standardowego zużycia energii przez tego typu urządzenia określonego odpowiednimi przepisami. Klasą A oznacza się urządzenia najbardziej efektywne a klasą G najmniej efektywne. Od niedawna, dla niektórych urządzeń (lodówki, zamrażarki) wyróżnia się również klasy A+ oraz A++.
 
Warto wiedzieć…
 
    * Telewizor pozostawiony w „trybie czuwania” zużywa aż 45% energii, jaką wykorzystuje włączony  odbiornik TV, gdy oglądamy telewizję.
    * Wszystkie urządzenia elektroniczne działające w „trybie czuwania” odpowiadają za 10% zużycia energii w gospodarstwach domowych w Unii Europejskiej.
    * Tylko o jeden stopień Celsjusza wystarczy zmniejszyć ogrzewanie, aby zaoszczędzić siedem procent poprzednio zużywanej energii.
    * Pranie w temperaturze 30 zamiast 40 stopni Celsjusza pozwala na czterdziestoprocentową oszczędność energii. Nasze ubrania będą przy tym tak samo czyste jak poprzednio.
    * Ładowarka do telefonu komórkowego pozostawiona w gniazdku pobiera prąd, który w 95 procentach jest marnowany.

Głosowanie w nad raportem odbędzie się w czwartek, 31 stycznia 2008.

www.europarl.pl

4.7/5 - (10 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments