10 rodzajów suplementów z magnezem – który wybrać?
Magnez to jeden z najpopularniejszych suplementów diety. Jako pierwiastek bywa deficytowy we współczesnej diecie, opartej głównie na wysoce przetworzonej żywności. Dodatkowo organizm wykorzystuje jego wielkie ilości w stanach stresu i wysiłku fizycznego. Suplementy z magnezem skutecznie pomagają uzupełnić braki, ale trzeba wiedzieć który wybrać.
Sam fakt, że na opakowaniu tabletek napisano „magnez” nie daje nam jeszcze pełnej odpowiedzi na pytanie z jakim związkiem faktycznie mamy do czynienia. W suplementach diety występują bowiem różne sole magnezu, które charakteryzują się odmiennym zastosowaniem, poziomem przyswajalności oraz skutkami ubocznymi. Sprawdź, który magnez jest najlepszy dla Ciebie.
Cytrynian magnezu
To jeden z najpowszechniejszych typów soli magnezowych wykorzystywanych w suplementach. Powstaje ona wskutek reakcji z kwasem cytrynowym i należy do najlepiej przyswajalnych postaci magnezu. Cytrynian najczęściej stosowany jest w formie tabletek doustnych w celu wyrównania niedoborów tego ważnego pierwiastka. W dużych ilościach ma działanie przeczyszczające i może wywoływać biegunkę. Czasami lekarze przepisują większe dawki w celu leczenia zaparć – terapii takiej nie powinno się jednak aplikować we własnym zakresie.
Tlenek magnezu
Tlenek magnezu ma postać białego proszku i bywa sprzedawany w formie tabletek lub… proszku do rozpuszczania w wodzie. Jest on dość słabo przyswajalny w układzie pokarmowym, więc nie poleca się go jako suplementu do uzupełniania niedoborów. Znajduje natomiast zastosowanie w leczeniu dolegliwości gastrycznych, takich jak zgaga, niestrawność i zaparcia. Niektóre źródła polecają go również jako środek zaradczy i prewentywny przeciw atakom migreny, ale jak dotąd działanie to nie zostało jednoznacznie potwierdzone w badaniach naukowych.
Chlorek magnezu
Dość powszechny związek magnezu z niestabilnym chlorem, który chętnie łączy się z różnymi pierwiastkami tworząc sole (przykładem jest choćby sól kuchenna). Ta forma magnezu wchłania się dobrze i może być łatwo łączona z innymi minerałami w formie wieloskładnikowych suplementów. Ma też dość uniwersalne zastosowanie i dobrze sprawdza się w uzupełnianiu niedoborów. Co ciekawe, chlorek magnezu znajduje zastosowanie również w kremach i balsamach, a aplikowany na skórę ma przynosić ulgę przy bólach mięśni i skurczach. Potrzeba jednak więcej badań w tym zakresie, gdyż nie wiemy dokładnie w jakich dawkach chlorek jest w stanie faktycznie przenikać przez skórę.

Tlenek magnezu sprzedawany jest również w formie proszku do rozpuszczania w wodzie, fot. envato
Mleczan magnezu
Związek powstały w wyniku połączenia magnezu z kwasem mlekowym, który w sposób naturalny produkowany jest w naszych mięśniach. Mleczan magnezu wykorzystywany jest szeroko jako dodatek do żywności (E329), gdzie pełni rolę zakwaszającą oraz wzbogacającą. Wchłania się bardzo łatwo i jest delikatniejszy dla żołądka, więc nie powinien powodować biegunki. Osoby, które muszą przyjmować większe dawki magnezu, a źle je tolerują, mogą skorzystać właśnie z tej postaci.
Mleczan magnezu może być również stosowany do leczenia stanów stresowych i lękowych, ale brakuje pogłębionych badań dotyczących jego skuteczności w tym zakresie.
Jabłczan magnezu
Związek powstały przez połączenie magnezu z kwasem jabłkowym, obecnym m.in. w owocach i winie i charakteryzującym się naturalnie kwaśnym smakiem. Bardzo dobrze przyswajany, skutecznie uzupełnia niedobory magnezu i również uważany jest za łagodniejszy dla żołądka. Z badań wynika, że jeśli potrzebujemy kombinować różne witaminy i minerały, jabłczan magnezu daje najmniejsze skutki uboczne. Dodatkowo w formie niezależnego suplementu znajduje zastosowanie w łagodzeniu objawów fibromialgii i zespołu chronicznego zmęczenia.

Tabela przedstawiająca zestawienie najpopularniejszych postaci magnezu i ich głównych zastosowań; opracowanie własne
L-treonian magnezu
Sól będąca połączenie magnezu z kwasem treonowym, o właściwościach przeciwutleniających i wzmacniających odporność. L-treonian magnezu jest bardzo łatwo przyswajalny, a wiele źródeł wskazuje, że jako suplement magnezu jest najlepszy pod kątem uzupełnienia niedoborów tego pierwiastka w mózgu. Z tego też powodu ta postać polecana jest w szczególności na zaburzenia neurologiczne i psychiczne, w tym depresję, chorobę Alzheimera oraz demencję spowodowaną wiekiem.
Tauran magnezu
Połączenie magnezu z aminokwasem tauryną to specjalny typ suplementu, którego zadaniem jest regulacja poziomu glukozy we krwi. Ponadto badania prowadzone na szczurach dowodzą, że przyjmowanie takiego zestawienia skutecznie obniża poziom ciśnienia krwi. W rezultacie suplementy z tauranem magnezu to przede wszystkim wsparcie dla zdrowia serca i prawidłowego działania układu krążenia – poleca się je przede wszystkim osobom otyłym, cierpiącym na zespół metaboliczny lub stan przedcukrzycowy.
Glicynian magnezu
Podobnie jak w przypadku tauranu, glicynian magnezu zawiera w swoim składzie element aminokwasu, a konkretnie glicynę. To bardzo ważny budulec naszego organizmu, który bierze udział w syntezie białek, a według badań medycznych poprawia również jakość snu i wpływa korzystnie na problemy związane z chorobami serca, stanami zapalnymi oraz cukrzycą.
Glicynian magnezu jest dobrze przyswajalny i polecany jest przede wszystkim w roli uspokajającej. Łagodzi stres i stany lękowe, pomaga przy bezsenności, a może nawet łagodzić stany depresyjne.
Orotan magnezu
Kwas orotowy produkowany jest przez ludzki organizm i bierze udział w syntezie DNA. W połączeniu z magnezem daje suplement o wyjątkowej łagodności dla żołądka i stosunkowo najwyższej cenie. Z powodu tej ostatniej nie jest zwykle stosowany w ramach standardowej suplementacji uzupełniającej niedobory, ale bardziej specyficznej terapii. Z badań wynika, że tabletki z orotanem magnezu wpływają bardzo korzystnie na zdrowie serca i zwiększają przeżywalność u pacjentów z niewydolnością kardiologiczną. Są również chętnie stosowane przez atletów pragnących zwiększyć swoją kardio wydajność.

Siarczan magnezu, czyli sól gorzka, fot. envato
Siarczan magnezu
Jedną z najpowszechniejszych postaci magnezu jest jego sól siarczanowa, znana również jako sól gorzka lub sól Epsom. Teksturą przypomina zwykłą sól i znajduje szerokie zastosowanie w domu i ogrodzie. Wykorzystywany jako nawóz związek ten przywraca roślinom (zwłaszcza iglakom) zieloną barwę i wspomaga proces kwitnienia.
Jako suplement siarczan magnezu stosowany jest przede wszystkim w celu przeczyszczającym – w formie tabletek lub roztworu o dość nieprzyjemnym, gorzkim smaku. Warto wiedzieć, że przedawkowanie go jest niebezpieczne dla zdrowia, więc warto zachować daleko idącą ostrożność. Znacznie częściej siarczan magnezu stosuje się jako sól do kąpieli o działaniu przeciwbólowym, rozkurczowym i zmiękczającym skórę.
Kto potrzebuje suplementów z magnezem?
Tak naprawdę suplementację poleca się wyłącznie osobom o stwierdzonych niedoborach, które trudno jest uzupełnić dietą. W szczególności lekarze przepisują suplementy z magnezem osobom skarżącym się na brak energii, zmęczenie, bóle, skurcze i drżenia mięśni, ataki paniki i nerwicy oraz stany depresyjne. Jest to również cenne wspomaganie w leczeniu bezsenności.
Preparatów z magnezem nie muszą jednak przyjmować prewentywnie osoby zdrowe. Zróżnicowany sposób żywienia jest znacznie lepszym, tańszym i bezpieczniejszym sposobem na zapewnienie organizmowi odpowiednich ilości magnezu.
Suplementacja magnezem – pytania i odpowiedzi
Z czym najlepiej brać magnez?
Z punktu widzenia procesów fizjologicznych magnez najlepiej jest przyjmować w połączeniu z witaminą B6.
Na co pomaga magnez?
Magnez poleca się przede wszystkim w przypadku częstych skurczów i bólów mięśni, wyczerpania fizycznego i psychicznego, stresu oraz niepokoju.
Jakie dawki magnezu są wskazane?
Jeśli suplementacja jest potrzebna, dziennie poleca się przyjmowanie do 320 mg w przypadku kobiet i do 420 mg w przypadku mężczyzn.”
- „10 Types of Magnesium (and What to Use Each For)” Ansley Hill, https://www.healthline.com/nutrition/magnesium-types, 11/07/2024;
- “Types of Magnesium: Benefits, side effects, and differences” Zia Sherrell, https://www.medicalnewstoday.com/articles/types-of-magnesium, 11/07/2024;
- “Which Type of Magnesium Is Best?” Jillian Kubala, https://www.health.com/types-of-magnesium-7853312, 11/07/2024;
- “11 Types of Magnesium and Their Benefits” Jessica Migala, https://www.everydayhealth.com/supplements/types-of-magnesium-and-their-benefits/, 11/07/2024;
- “Types Of Magnesium: Health Benefits And Side Effects” Johna Burdeos, https://www.forbes.com/health/supplements/magnesium-types/, 11/07/2024;








