EKOLOGIA W DOMU. Jak dbać o środowisko w domu. Domowa ekologia
Ekologia.pl Dom i ogród Ekologiczny dom Domowe sposoby na ochronę środowiska

Domowe sposoby na ochronę środowiska

Domek
Fot. www.sxc.hu

Jak łatwo można chronić środowisko? Wystarczy mała zmiana domowych nawyków, aby przyczynić się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla lub zmniejszyć wycinkę lasów.
Proekologiczna postawa nie wymaga utraty domowych wygód. Zmiany niektórych nawyków pozwolą na oszczędność energii elektrycznej, wody oraz ograniczą ilość odpadów. Warto podkreślić, że wiążą się z tym także korzyści materialne czyli niższe rachunki.

Pierwszym krokiem jest oszczędność wody. Zamiast kąpieli w wannie możemy wziąć krótki prysznic, a podczas mycia zębów czy golenia zakręćmy kran. Warto też wymienić cieknące uszczelki w kranie czy toalecie. Taka wymiana zapobiega stracie 15 litrów wody dziennie. Innym sposobem na zmniejszenie zużycia wody jest zakup urządzeń, które będę oszczędzały za nas. Krany i słuchawki prysznicowe z wodooszczędnymi końcówkami (perlatory) czy baterie bezdotykowe to jedne z możliwych rozwiązań.

Miejscem, w którym zużywa się najwięcej energii elektrycznej jest kuchnia (ok. 40%). Już na etapie planowania możemy wprowadzić oszczędności. Niekorzystne jest ustawienie obok siebie lodówki i kuchenki. Ciepło wydobywające się z kuchenki powoduje częstsze włączanie się lodówki, która musi utrzymać odpowiednio niska temperaturę. Nowe urządzenia wyposażone są dodatkowo w różnego rodzaju systemy, które przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii. A co w przypadku starych urządzeń? Powinniśmy pamiętać aby o nie dbać, np. lodówki regularnie odmrażać, a ich tył odkurzać.

Brak zmywarki w naszym domu nie oznacza braku oszczędności. Zamiast mycia i spłukiwania naczyń pod strumieniem bieżącej wody róbmy to w oddzielnej misce. Warto też zainwestować w płyty indukcyjne, które są znacznie bardziej energooszczędne od płyt elektrycznych. W dodatku są całkowicie biodegradowalne – do ich produkcji nie używa się metali ciężkich i arszeniku. Gotując na płytach indukcyjnych nagrzewają się tylko garnki i patelnie. Energię zaoszczędzimy gotując pod przykrywką.

Przy zakupie sprzętu AGD powinniśmy zwrócić uwagę na klasę energetyczną. Urządzenia klasy A zużywają najmniej energii elektrycznej. Używajmy sprzętu tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. Podobnie jest w przypadku oświetlenia.

Przy zakupie mebli powinniśmy zwrócić uwagę z czego i w jaki sposób zostały wykonane. Starajmy się wybierać produkty wykonane z odzyskanego surowca. Proces ponownego przetworzenia to oszczędność 90% energii w porównaniu z produkcją z nowo powstałego plastiku.

Ekologiczny możemy mieć także przydomowy ogródek. Zakładając ogród starajmy się wybierać rośliny, które są naturalne dla danego ekosystemu. Nie kośmy trawnika zbyt nisko. Bardziej ekologicznym rozwiązaniem będzie kwiecista łąka. Rośliny powinniśmy podlewać rano, a nie w ciągu dnia, kiedy to woda szybko wyparuje. Do podlewania możemy użyć linie kropkujące i węże pocące się. Jeśli mamy możliwość to gromadźmy deszczówkę. Do walki ze szkodnikami używajmy naturalnych preparatów. Fragment trawnika możemy przeznaczyć na warzywniak. Dzięki niemu będziemy mieli dostawę świeżych warzyw.

Ekologia.pl na podst. „GazetaDom.pl”

5/5 - (5 votes)
Subscribe
Powiadom o
6 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ja oddaję odpady do CP Recycling, przede wszystkim aluminium, makulaturę czy szkło. Można coś tam dorobić, ale przede wszystkim dbam o środowisko, co jest dla mnie bardzo istotne. Moje dzieci też już się uczą segregować wszystkie odpady :)

Reklama reklama i jeszcze raz reklama. A moze tak napiac , nie kupować plastiku zabawek pierdol na promocjach w marketach po 4 zl, nie jeździć samochodem motorem gdziekolwiek dla relaksu , rower i wlasne nogi, nie kupowac frymusnych owocow i warzyw z dalekich krajow ich transport truje srodowisko mamy dosc swoich jablek sliwek ziemniakow, nie kupowac środków chemicznych do pryskania na ogrodzie randapu chwastoxu i innych one wszystkie usmiercaja owady milionami, za owadami ptaki , nazekamy ze kleszczy dużo, jak nie ma ich co zjadac to sie mnożą, nasza wygoda i zachlannosc wykonczy nasze dzieci i wnuki, dużo jeszcze mozna by dawac przykladow i rad ale i tak ludzie to oleją.

Jak słyszę te bzdety, że emisja dwutlenku węgla szkodzi środowisku a zwłaszcza roślinności, to mi ręce opadają. Kłania się brak wiedzy ze szkoły podstawowej.

na pewno warto zastanowić się nad zmywarką, jeśli ma się dużą rodzinę, po sobie wiem, że da się oduczyć zostawiania wszystkich sprzętów na stand by itd. itp a z takich poważniejszych zmian my zamierzamy w tym roku wymienić nieszczelne okna i ocieplić dom, żeby nie grzać bez sensu całą zimę, podczas gdy większa częśc ciepła ucieka przez ściany, okna i drzwi

W ekologicznych rozwiązaniach najlepsze jest to, że wiążą się one z oszczędnościami finansowymi. Takie domowe oszczędności, które praktycznie wynikają z naszego zachowania są dobrym pierwszym krokiem w kierunku wyremontowania lub budowy domu stworzonego z wykorzystaniem zasad ekologicznej budowy. A precyzyjniej mówiąc zasad budowania energooszczędnych budynków. Bo taki budynek wiąże się z użyciem mniejszej ilości energii a co za tym idzie mniejszej emisji dwutlenku węgla.

Ten domek to pic, kto normalny trzyma kołowrotek pod okapem!