Wtorek 31.01.2012

Skakuny precyzyjnie oceniają odległość dzięki zielonemu światłu

Oczy pająków z rodziny skakunów posiadają ciekawy system percepcji głębi, który pomaga im skutecznie polować. Kluczowa dla precyzji ich skoków na ofiarę jest zdolność do reagowania na światło zielone – czytamy na łamach „Science”.


Duża grupa organizmów, w tym – ludzie – oceniają odległość do jakiegoś obiektu dzięki pracy (zmianom grubości) soczewek w ich oczach. Inne zwierzęta radzą sobie, poruszając głową, a odległość do obiektu oceniają na podstawie informacji związanych z prędkością, z jaką obraz obiektu przemieszcza się po ich siatkówce. Aby lepiej ten efekt zrozumieć, wystarczy – trzymając dłoń przed oczami – poruszać głową z boku na bok. Ręka wydaje się poruszać bardziej, przedmioty w tle – mniej.

Zupełnie inny mechanizm, który polega na porównaniu rozmytej i ostrej wersji tego samego obrazu, wykorzystują pająki należące do skakunów – informują naukowcy. Pająki te nie tkają sieci, tylko aktywnie polują, a ofiary dopadają w jednym, celnym skoku.

Podobny mechanizm służy również ludziom, kiedy z grubsza oceniają odległość pomiędzy przedmiotami. Pewne pojęcie o nim daje zdjęcie, na którym pierwszy plan jest niewyraźny, a tło ostre jak brzytwa. Do tej pory nie było jednak wiadomo, czy jakieś zwierzęta wykorzystują taką właśnie metodę do określania odległości dzielącej je od jakiegoś obiektu.

O tym, że metoda ta przydaje się również skakunom, przekonał się Takashi Nagata z Osaka City University w Osace (Japonia) i jego współpracownicy, analizujący wszystkie cztery warstwy siatkówki środkowej pary oczu pająka. (Skakuny mają trzy – cztery rzędy oczu, wśród których najlepiej wykształcona jest para środkowa, dająca kolorowy i stereoskopowy obraz. Pozostałe oczka rejestrują głównie zmiany natężenia światła i ruch w otoczeniu).

Nowe badania pokazały, że jedna z warstw ich siatkówki nie reaguje na światło zielone. Kiedy pająk znajduje się w świetle, którego spektrum fal obejmuje zieleń (jak np. zwykłe światło "dzienne"), część jego oka odbiera obrazy ostre, inna część – rozmyte. Właśnie ta różnica ostrości pozwala pająkowi ocenić głębię i odległość od jakiegoś przedmiotu.

Swoją hipotezę badacze potwierdzili, umieszczając pająki w świetle składającym się z fal o różnych długościach. Skoki pająków oświetlonych światłem, którego jedną ze składowych stanowiła zieleń, były jak zwykle precyzyjne. Skakuny przebywające w innym świetle, np. czerwonym (w którym wśród składowych zabrakło zieleni) – skacząc, najczęściej chybiały celu.
PAP – Nauka w Polsce


Ocena (3.7) Oceń:
Pasaż zakupowy