Budownictwo pomoże chronić klimat
Ekologia.pl Dom i ogród Ekologiczny dom Budownictwo pomoże chronić klimat

Budownictwo pomoże chronić klimat

Pawilon VELUX House

Uczestnicy Konferencji Klimatycznej COP 15 mogą obejrzeć ekspozycję przygotowaną przez firmę VELUX w ramach działań edukacyjnych promujących zrównoważone budownictwo przyszłości. Prezentowane są tam nowoczesne technologie służące ograniczeniu wytwarzania oraz zużycia energii w budynkach.

Działania edukacyjne mają na celu przekonanie delegatów do włączenia tematu budownictwa do planowanych dyskusji. Ekspozycja znajduje się w pawilonie zwanym VELUX House, który jest jednocześnie wyjściem z terenu obrad.

Pawilon ekspozycyjny ma konstrukcję modułową i stanowi przykład budownictwa, które może być wykorzystywane do tworzenia ekologicznych nadbudów na istniejących budynkach. Ponadto VELUX jest jednym z organizatorów „Energy Tours” – wycieczek ekologicznych dla delegatów, w ramach których zaprosi uczestników COP 15 do ostatnio wybudowanego zeroemisyjnego budynku Green Lighthouse.

Ten uniwersytecki budynek wyróżnia się ciekawą architekturą, oraz – co najważniejsze – neutralną emisją CO2. Jest to możliwe dzięki właściwie usytuowanym oknom, bateriom solarnym, które podgrzewają wodę i wspierają jego ogrzewanie oraz ogniwom fotowoltanicznym, które produkują energię elektryczną.

– Największym wyzwaniem przyszłości są problemy energetyczne i zmiany klimatu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, ze około 40% światowego zużycia energii pochłania eksploatacja budynków. Zatem przez zastosowanie nowoczesnych, energooszczędnych materiałów budowlanych możemy wpłynąć na ograniczenie emisji CO2. Warto dodać, że są to technologie już ogólnie dostępne, dlatego tak ważna jest edukacja w tym zakresie –  tłumaczy Lidia Mikołajczyk-Gmur, Dyrektor Generalny VELUX Polska.

ekologia.pl

4.9/5 - (7 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments