Jak założyć uprawę pieczarek? – krok po kroku | ekologia.pl
Ekologia.pl Dom i ogród Jak założyć uprawę pieczarek? – krok po kroku

Jak założyć uprawę pieczarek? – krok po kroku

Uprawa pieczarek zyskuje na popularności w całej Europie. Smaczne, białe grzyby stały się już synonimem zrównoważonej produkcji, która dostarcza ludziom cennych związków odżywczych bez obciążania środowiska naturalnego. Sprawdź, gdzie można uprawiać pieczarki i jakie obowiązki oraz korzyści wiążą się z tym procesem.

Uprawa pieczarek

Uprawa pieczarek, fot. shutterstock
Spis treści

Polska jest jednym z największych producentów pieczarek w Europie – rocznie produkujemy ich 330 tys. ton. I choć masową produkcją zajmują się zindustrializowane pieczarkarnie zlokalizowane w ogromnych halach, domowa uprawa smacznych grzybów cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. A można ją realizować w piwnicy lub na poddaszu – dostęp światła nie jest wcale konieczny. Kluczowa jest za to temperatura mieszcząca się w przedziale 12-25°C oraz odpowiednia wilgotność.

Co warto wiedzieć o uprawie pieczarki?

Jeden cykl uprawowy pieczarki trwa od 4 do 6,5 tygodni. Owocniki pojawiają się rzutami – co ok. 8 dni można zbierać kolejne grzyby. W warunkach uprawy ekologicznej, bez zastosowania sztucznych nawozów i chemicznych środków ochrony roślin, zazwyczaj można liczyć na dwa rzuty o podobnej produktywności. W warunkach domowych, gdzie utrzymanie stabilnej temperatury nie jest problemem, pieczarki można w cyklach uprawiać przez cały rok. To samo podłoże może być wykorzystywane kilkakrotnie, pod warunkiem, że zostanie oczyszczone z resztek owocników i odpocznie przez ok. 3 tygodnie.

 

Profesjonalna pieczarkarnia

Profesjonalna pieczarkarnia ma Węgrzech, źródło: Andrew Bossi, CC BY-SA 2.5, via Wikimedia Commons

Przede wszystkim podłoże

Pierwszym i najważniejszym etapem produkcji pieczarek jest pozyskanie odpowiedniego podłoża. Ponieważ pieczarka jest grzybem saprotroficznym, nie potrzebuje światła do syntezy. Całe swoje pożywienie czerpie jednak z materii organicznej obecnej w ziemi.

W uprawie amatorskiej często wykorzystuje się gotową kupną ziemię, odpowiednio wzbogaconą w składniki odżywcze, z zaszczepioną już grzybnią. To najprostsze rozwiązanie, które minimalizuje pracę i pozwala zyskać grzyby na domowe potrzeby w ramach nawet 3 zbiorów. Profesjonalni hodowcy przygotowują jednak podłoże samodzielnie na bazie słomy z pszenicy lub pszenżyta, pomiotu kurzego oraz gipsu. Instytut Ogrodnictwa ze Skierniewic zaleca proporcje 1 tony suchej słomy, 1 tony nawozu kurzego, 70 kg gipsu oraz 3000 l wody. Alternatywnie pieczarki można również hodować na nawozie końskim.

Przygotowanie podłoża do uprawy wymaga przeprowadzenia dwóch faz fermentacji, samoistnej i kontrolowanej. Po jej zakończeniu ziemia powinna mieć wilgotność 67-69% i pH w przedziale 7,4-7,7.

Grzybnia pieczarki

Kto nie zdecyduje się na gotowe zestawy do uprawy pieczarki, musi również samodzielnie pozyskać czystą kulturę grzybni. W tym zakresie do dyspozycji są różne rasy, sprzedawane w plastikowych opakowaniach z oznakowaniem partii. Taką grzybnię wysiewa się do przygotowanego wcześniej podłoża i pozostawia do inkubacji na okres 15-17 dni w temperaturze ok. 20-24°C.  Samo podłoże powinno być kilka stopni cieplejsze i nieustannie wilgotne.

Biały nalot na powierzchni oznacza, że grzybnia się należycie rozwinęła. Na tym etapie należy ją rozerwać za pomocą grabek i rozprowadzić po powierzchni podłoża. W profesjonalnej uprawie na wierzch wykłada się jeszcze ziemię okrywową, która chroni przed wysychaniem, dba o zapewnienie odpowiedniego poziomu dobroczynnych bakterii i pozwala utrzymać optymalną koncentrację CO2.

Amatorskie uprawy wykorzystują często mini-szklarnie z pokrywą z tworzywa sztucznego, która dba o utrzymanie optymalnych warunków. „Farmer” musi wówczas regulować jedynie temperaturę powietrza i wilgotność podłoża.

 

Niezbędne warunki do uprawy pieczarki

Tabela przedstawiająca niezbędne warunki do uprawy pieczarki; opracowanie własne

Uprawa i zbiór pieczarki

W oczekiwaniu na owocniki należy przede wszystkim dbać o odpowiednie warunki uprawy. Gdy tylko zaczną być one widoczne, temperaturę należy obniżyć do 12-18°C – profesjonalni producenci określają ten proces „szokiem”. Jednocześnie zalecane zmniejszenie poziomu CO2 oraz ograniczenie wilgotności powietrza. Oba te cele można osiągnąć umiejętnym wietrzeniem pomieszczenia z uprawą.

W dość krótkim czasie okrągłe z początku owocniki zaczynają się różnicować i widoczny staje się kulisty kapelusz oraz cylindryczny trzon. Gdy spód kapelusza zacznie się łuszczyć grzyby można zacząć stopniowo zbierać. W tym celu należy delikatnie wykręcać z podłoża te większe, tak aby nie zakłócić rozwoju mniejszych. Gdy wszystkie owocniki zostaną zebrane wystarczy poczekać jeden- dwa tygodnie na kolejny rzut.

Zebrane pieczarki należy oczyścić z resztek podłoża i przechowywać w lodówce przed okres maksymalnie 6-7 dni.

Grzybnia pieczarki

Grzybnia pieczarki; źródło: Pradejoniensis, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Dlaczego warto uprawiać pieczarki?

Pieczarka dwuzarodnikowa (Agaricus bisporus) to bardzo smaczny, mięsisty grzyb, znajdujący zastosowanie w wielu daniach międzynarodowej i polskiej kuchni. Jest niskokaloryczny (22 kcal/100 g), a przy tym zawiera duże ilości białka, witaminy B2 i B3 oraz miedzi. W codziennym jadłospisie jest też dobrym źródłem selenu, fosforu i potasu oraz innych witamin z grupy B. Dodatkowo dostarcza cennych antyoksydantów w postaci związków fenolowych, tokoferoli oraz karetonoidów.

Co ważne, uprawa pieczarki spełnia również wymogi zrównoważonego rozwoju i ekologicznego rolnictwa. Zużywa bowiem relatywnie małe ilości wody i prądu, zużywa zaś surowce, które są łatwe do pozyskania (np. słoma i obornik). Uprawa pieczarki bardzo efektywnie wykorzystuje również dostępną przestrzeń, dając nawet 25-30 kg grzybów z 1 m2. Godny podkreślenia jest fakt, że uprawa pieczarki wpisuje się w schemat biogospodarki o obiegu zamkniętym, a zużyte podłoże może być wykorzystane jako nawóz w rolnictwie.

Uprawa pieczarek – pytania i odpowiedzi

Czy pieczarki można uprawiać w ogrodzie?

Tak, między kwietniem a lipcem, gdy temperatura jest odpowiednio wysoka, uprawę pieczarki można rozpocząć w ogrodzie, w zacienionym miejscu.

Jak długo rosną pieczarki?

Od momentu założenia uprawy do pierwszych zbiorów czeka się ok. 3 tygodni.

Czy uprawa pieczarek jest opłacalna?

Amatorska uprawa pieczarek prowadzona jest zwykle na domowe potrzeby. W skali komercyjnej uprawa była przez długie lata opłacalna, ale ostatnio zyski zaczęły się kurczyć wskutek wzrostu cen surowców oraz ludzkiej siły roboczej.

 

Bibliografia
  1. „European Mushrooms, your sustainability ally” European Mushrooms, https://europeanmushrooms.eu/en/sustainable-production/, 18/09/2024;
  2. “Six Steps to Mushroom Farming” PennState Extension, https://extension.psu.edu/six-steps-to-mushroom-farming, 18/09/2024;
  3. “Pieczarka – polski hit eksportowy”, I-rolnik, https://i-rolnik.pl/vademecum/uprawa-produkcja-pieczarek-w-polsce-wyzwania-i-szanse/, 18/09/2024;
  4. „Metodyka ekologicznej uprawy pieczarki” Instytut Ogrodnictwa In Hort, https://www.inhort.pl/wp-content/uploads/2024/01/7.2_metodyka_PIECZARKA.pdf, Skierniewice 2023, ;
  5. „Perspektywy, szanse i zagrożenia dla produkcji pieczarek”, Zmarlicki K., Brzozowski P. https://www.inhort.pl/files/program_wieloletni/PW_2015_2020_IO/spr_2018/Zmarlicki_2018_RAPORT_pieczarki_zad_5.1.pdf, Skierniewice 2018;
  6. „SZANSE I ZAGROŻENIA DLA ROZWOJU PRODUKCJI PIECZAREK W POLSCE Olga Stefko, Barbara Ciesielska, ROCZNIKI NAUKOWE EKONOMII ROLNICTWA I ROZWOJU OBSZARÓW WIEJSKICH, T. 101, z. 3, 2014 ;
5/5 - (4 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments