Zwycięzcy ekologicznego recyklingu wyłonieni
Ekologia.pl Dom i ogród Ekologiczny dom Zwycięzcy ekologicznego recyklingu wyłonieni

Zwycięzcy ekologicznego recyklingu wyłonieni

www.przetworydesign.com
www.przetworydesign.com

W niedzielę 12 grudnia zakończyła się 5. edycja PRZETWORÓW – jednej z najpopularniejszych polskich imprez związanych z designem, ekologią i recyklingiem. Podczas „przetworowego“ weekendu ponad 4000 warszawiaków odwiedziło halę na terenie SOHO FACTORY przy. ul. Mińskiej 25 w Warszawie, by podziwiać i kupować prace tworzone na żywo przez ponad dwustu uczestników.

PRZETWORY to dla młodych designerów okazja by zmierzyć się z problemem recyklingu i zaprezentować swoje prace szerokiej publiczności. Również znaleźć nabywców na swoje projekty: ubrania, akcesoria, lampy, meble, zabawne i pomysłowe gadżety. Nie inaczej było również w tym roku. Tradycyjnie w ramach PRZETWORÓW odbył się także konkurs na najciekawsze projekty.

Tegoroczna, już piąta edycja Rezydencji Twórczego Recyclingu PRZETWORY miała zasięg MIĘDZYNARODOWY. Na zaproszenie organizatorów, przy wsparciu Instytutów Kulturalnych z Anglii, Holandii, Francji, Hiszpanii i Litwy do Warszawy przyjechali designerzy i grupy projektowe z tych krajów, m.in. holenderski team Refunc (www.refunc.nl), hiszpańska Basurama (www.basurama.org), El Ultimo GRITO/EUG Studio z Wielkiej Brytanii (www.eugstudio.com), Mantas Lesauskas z Litwy (www.lesauskas.lt), Tom Price, Wielka Brytania (www.tom-price.com).W ramach Przetworów grupa studentów z Royal College of Art stworzy warsztat razem ze studentami z Wydziału Wzornictwa ASP – grupą PG13.

ZAGRANICZNI GOŚCIE wygłosili specjalne wykłady na temat swoich koncepcji łączenia recyclingu z designem oraz przygotowali projekty: m. In prototyp kina, serię komunistycznych mebli czy ścianę z rur polipropylenowych.

W dniu 12.12.2010 jury PRZETWORÓW 5 przyznało nagrodę główną czyli tytuł PRZETWORU ROKU, a otrzymali ją ex aequo:

  • studentki londyńskiego Royal College of Art, Juwei Huang i Tongtong Ren za parawan zbudowanego z drewnianych elementów stelaży łóżek oraz słoików – niezwykle finezyjny i poetycki projekt, który zafascynował również jury swoją mobilnością

Juwei Huang i Tongtong Ren, parawan z drewnianych elementów stelaży łóżek oraz słoików
  • Jakub Sobiepanek i Robert Pludra, absolwenci wzornictwa na warszawskim ASP za projekt bardzo wygodnego oraz wyróżniającego się formą fotela, wykonanego z plastikowych beczek oraz krzesła z tekturowych opakowań po świetlówkach, wyróżniającego się mimo wykorzystania pozornie mało trwałego tworzywa swoją stabilnością i przemyślaną konstrukcją).

Jakub Sobiepanek i Robert Pludra

Nagrodzone pierwszym miejscem prace zostały wykonane na miejscu podczas imprezy. Polscy laureaci, poza nagrodą rzeczową otrzymali także ufundowaną przez firme Paged Meble możliwość wdrożenia swojego mebla do produkcji.

Przyznano także wyróżnienia:

  • Dla Kasi Kempy i Stanisława Czarnockiego (ASP Wawa) za projekt kina domowego, wykonanego z maski samochodu i drewnianych deszczułek siedziska, przymocowanego do ściany za pomocą metalowych linek. Projekt połączono z jakże adekwatną projekcją fragmentów filmu „Death Proof“ Quentina Tarantino.
  • Dla Jamesa Thompsona (RCA) za serię prototypów mebli z fragmentów desek i płyt drewnopochodnych (biurko, podpórka pod laptop, sztaluga) opartą na bardzo prostym, ale niezwykle oryginalnym pomyśle konstrukcyjnym .
  • Dla Joanny Piaścik (www.piascik.eu) i Pawła Gromady za projekt stolika z lampką, która zapala się, gdy kręci się kołem od roweru przymocowanym do blatu mebla – projekt inspirowany klasycznym już ready-made Marcela Duchampa.

Joanna Piaścik i Paweł Gromada, wyróżnienie
  • Dla Ludzi Dobrej Roboty czyli Michał Ławniczak za projekt odtwarzaczy i głośników wykonanych z klocków lego (i działających!)
  • Grupa projektowa Razy2 (www.razy2.com) czyli Paulina Krauza i Jacek Ryń za puff ze zwiniętych ubrań o ogromnym potencjale narracyjnym i możliwościach personalizacji oraz niezwykle prosty w konstrukcji a efektowny w formie stolik z kawałków drewna.
  • Marek Mielnicki (www.mielnickidesign.com) za unikatowy projekt radia – połączenia wnętrza starego odbiornika lampowego z nowoczesną, wykonaną specjalnie na potrzeby tego projektu, minimalistyczną obudową.
  • Marta Skuza (www.martaskuza.blogspot.com) za kolekcję damskich ubrań wykonanych z używanych męskich koszul.

Marta Skuza, wyróżnienie

Wystawa pokonkursowa Przetworów 5 odbędzie się w styczniu w SOHO FACTORY przy ul. Mińska 25. Jeszcze raz będzie można zobaczyć wyżej wymienione projekty.

Źródło: www.przetworydesign.com
4.7/5 - (18 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments