RECYKLING. Definicja pojęcia - recykling
Ekologia.pl Wiedza Encyklopedia recykling
Definicja pojęcia:

recykling

Recykling — to system czynności i procesów, zmierzający do odzyskania i ponownego wykorzystania odpadów komunalnych, przy jak najmniejszym wkładzie energetycznym. Podstawą recyklingu jest właściwa selekcja odpadów, a następnie ich przetworzenie na nowe produkty i wykorzystanie w maksymalnym stopniu. Surowiec odzyskuje się możliwie wielokrotnie, przerabiając go ponownie po każdym kolejnym wykorzystaniu, do momentu aż straci swój potencjał. Materiał, który po przetworzeniu można wykorzystać ponownie nazywamy surowcem wtórnym.
 
Recykling sprawia, że odpady stają się z powrotem wartościowe i zamiast trafić na składowisko, przekształcają się w surowce do produkcji nowych materiałów. Celem recyklingu jest oszczędność energii oraz ochrona dóbr naturalnych. Surowce wtórne przetwarza się po to, by ograniczyć eksploatację surowców pierwotnych, nieodnawialnych (np. ropy naftowej), których ziemskie zasoby gwałtownie się kurczą.

Symbol recyklingu

Recykling jako system organizuje i reguluje cały obieg materiałów, do którego włączane są surowce wtórne. Ponieważ jest to z założenia system niezbędny ochronie środowiska, w obecnym jego stanie, powinien być wspierany przez ustawodawstwo, przedsiębiorców i producentów, a także konsumentów.


Recykling to także pewna idea, zgodnie z którą konsument dba o środowisko już w momencie robienia zakupów. Realizuje się ją poprzez kupowanie produktów w opakowaniach biodegradowalnych, nieużywanie foliowych reklamówek i opakowań jednorazowego użytku. Na wielu produktach możemy obecnie znaleźć znaczek recyklingu, co znacznie ułatwia ich klasyfikację. Kolejny ważny moment w codziennym, indywidualnym recyklingu to domowa segregacja śmieci, mająca na celu oddzielenie surowców od resztek jedzenia i wrzucenie ich do przeznaczonych ku temu pojemników.

segregacja śmieci

fot. pixabay.com

Segregacja zakłada, że do pojemników na odpady zmieszane wyrzucamy resztki jedzenia, zabrudzony (tłusty) papier, zużyte chusteczki higieniczne, ręczniki papierowe czy sanitaria (podpaski, tampony, pieluchy). Czyli wszystko to, czego nie można włączyć do recyklingu. Pozostałe odpady to surowce nadające się do ponownego wykorzystania, czyli szkło, plastik, papier oraz metal. Umieszczamy je w wydzielonych na to pojemnikach, po uprzednim przygotowaniu (zgniecenie puszek, opróżnienie i osuszenie opakowań, odkręcenie zakrętek itd.). Odpady niebezpieczne, takie jak żarówki, niewykorzystane leki, żrące chemikalia, baterie, kable, należy natomiast umieszczać w specjalnie przygotowanych do tego celu pojemnikach, które znajdziemy w sklepach, szkołach czy aptekach. System segregacji w każdym mieście reguluje gmina, ponadto w razie wątpliwości można skorzystać ze wskazówek na stronie internetowej Ministerstwa Środowiska.


Kiedyś wątpliwości budziło to, co dzieje się z posegregowanymi odpadami tuż po tym, jak trafiają do śmieciarki. Obecnie wiemy, że śmieci od razu po zabraniu przesypywane są tam do oddzielnych przegród, dzięki czemu nie ulegają przemieszaniu, a nasz wysiłek nie idzie na marne. Często funkcjonuje także inne rozwiązanie – poszczególne rodzaje śmieci są zabierane przez osobne śmieciarki.

Korzyścią wynikającą z segregacji śmieci, którą możemy odczuć bezpośrednio, jest obniżenie opłaty za wywóz odpadów.

By © 2008 by Tomasz Sienicki [user: tsca, mail: tomasz.sienicki at gmail.com] (Photograph by Tomasz Sienicki (Own work)) [GFDL or CC BY 3.0], via Wikimedia Commons

Niesegregowanie śmieci skutkuje podniesieniem opłat za tę usługę. Poza tym jednak, przemawiającymi do wyobraźni plusami segregacji oraz minimalizacji odpadów są:

  • redukcja zanieczyszczeń, w tym zanieczyszczeń powietrza, a co za tym idzie pozytywny wpływ na zdrowie człowieka i stan przyrody,
  • zmniejszenie ilości zalegających śmieci, a tym samym zmniejszenie ilości składowisk (im więcej odpadów wejdzie do ponownego obiegu i staną się użyteczne, tym mniej przestrzeni zajmować będą wysypiska śmieci),
  • ograniczenie ilości wytwarzanych ścieków przemysłowych,
  • zwiększona ochrona surowców naturalnych (np. dzięki recyklingowi papieru, zmniejsza się skala wycinki drzew).


Zalety recyklingu dobrze obrazuje odzyskiwanie aluminium z puszek aluminiowych. Do produkcji puszek zużywa się rudy aluminium (złoża boksytu), które stanowią surowiec nieodnawialny. Produkcja aluminium tym sposobem jest bardzo droga i chłonie mnóstwo energii, natomiast recykling puszek obniża jej koszty o ponad 60%. 1 tona złomu aluminiowego poddana recyklingowi to oszczędność 4 ton boksytu. Zanieczyszczenia środowiska powstałe w wyniku recyklingu aluminium są o ponad 90% mniejsze, w porównaniu do tradycyjnej produkcji tego materiału. Ponadto aluminium z recyklingu nie traci na jakości, więc zużyte puszki przerabia się wielokrotnie.

Puszki aluminiowe

Fot.: Jeden z modeli Sendersa, wykonany z puszek po piwie
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż
Znaki ekologiczne
NCCO
NCCO
4.5/5 - (20 votes)
Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

pomogo może 6 z biolki dostane

Super pomogło

https://www.fcs-24h.pl Zapraszam na moja strone o środowisku i recyklingu.

odzysk. potrzebny dla srodowiska