JOHN MUIR. Biografia sylwetki - John Muir
Ekologia.pl Wiedza Ekolodzy Naukowcy John Muir

John Muir

John Muir urodził się 21 kwietnia 1838 r. w Dunbar (Szkocja). Zmarł 24 grudnia 1914 r. w Los Angeles (Kalifornia). Był jednym z najbardziej znanych i wpływowych przyrodników amerykańskich. Przyczynił się do powstania parków narodowych, był założycielem Sierra Club – jednej z najważniejszych organizacji ochrony przyrody w USA.

John Muir

john Muir. Francis M. Fritz, Public domain, via Wikimedia Commons
Spis treści

Moim celem nie jest sprzeciw wobec wszelkiego postępu, lecz sprzeciw wobec ślepego postępu
(John Muir)

Wczesne lata

John Muir urodził się w biednej szkockiej rodzinie. Był jednym z ośmiorga dzieci Daniela Muir i Ann Gilrye. Do jedenastego roku życia uczęszczał do lokalnej szkoły a ortodoksyjny ojciec zmuszał go do nauki na pamięć wersetów ze Starego i Nowego Testamentu. W 1849 roku cała rodzina emigruje do Stanów Zjednoczonych, początkowo osiedlając się na farmie w pobliżu Portage w Wisconsin. Fountain Lake Farm bo tak nazywa się farma jest do dziś w ręku potomków Muira. Wkrótce jednak rodzina przenosi się do Hickory Hill Farm koło Portage w tym samym stanie. Ciężka praca na roli, od świtu do nocy przeplata się z krótkimi okresami odpoczynku, kiedy to John wraz z braćmi włóczy się po okolicy. To właśnie wtedy Muir staje się gorliwym obserwatorem przyrody a pasja ta pozostanie z nim przez całe życie. Jeszcze będąc dzieckiem dał się poznać jako wynalazca: zaprojektował specjalny zegar, który budził go codziennie przed świtem.

Wykształcenie

W 1860 roku John Muir rozpoczyna studia na University of Wisconsin-Madison, ma wtedy 22 lata. Szczególnie podobają mu się lekcje botaniki, na których wraz z innymi studentami stara się wyjaśnić pokrewieństwo roślin na podstawie cech ich budowy. Zajęcia te, pozwoliły mu połączyć zmysł obserwacji przyrody z naukową dociekliwością w jej badaniu. Jednak trzy lata później, mimo dobrych ocen opuszcza uniwersytet i rozpoczyna podróże po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Jak sam pisał we wspomnieniach: „Zanim zdążyłem ukończyć uniwersytet wybudowany ręką człowieka, zapisałem się na uniwersytet natury, na pustyni”. Podróże te będą miały wielki wpływ na jego późniejsze życie i poglądy dotyczące ochrony przyrody.

John Muir, 1875 r. Carleton Watkins [Public domain], via Wikimedia Commons

Praca zawodowa i podróże

W czasie wędrówki po Stanach Zjednoczonych Muir ima się różnych dorywczych zajęć. W 1867 roku pracuje jako dostawca sklepowy w Indianapolis. Właśnie wtedy, w wyniku wypadku na przeszło miesiąc traci wzrok. Doświadczenie to wpłynęło na jego dalsze życie – po odzyskaniu wzroku porzuca posadę i z tym większą pasją podróżuje, obserwując dziką przyrodę. Przemierza tysiące mil, wędrując z Indianapolis do Zatoki Meksykańskiej. Wkrótce żegluje na Kubę a następnie do Panamy, gdzie przepływa Kanał Panamski i dociera do zachodniego wybrzeża USA. W marcu 1868 roku dociera do San Francisco, a Kalifornię uznaje za swoje miejsce na Ziemi.

Będąc w San Francisco po raz pierwszy spotkał się z nazwą Yosemite. Wkrótce udał się na wycieczkę w góry Sierra Nevada (na zachodnich stokach tych gór leży Yosemite), po której powiedział: „Wydaje mi się, że Sierra powinna nazywać się nie Nevada, czy Śnieżna Skała, ale Łańcuch Światła… najbardziej bosko piękny łańcuch górski jaki w życiu widziałem”. Jeszcze tego lata zamieszkał na obszarze Yosemite a jego wysiłki w ochronie tego obszaru miały mu przynieść międzynarodową sławę. Od maja 1869 roku pomagał przy wypasie owiec na stokach gór w Yosemite, formułując przy okazji teorię o funkcjonowaniu ekosystemu na tych terenach. Pracował także w miejscowym tartaku pod nadzorem oberżysty, a wrodzona żyłka wynalazcy pozwala mu znacznie udoskonalić jego pracę.

Dwa lata później odkrywa w górach Sierra Nevada aktywny lodowiec i wkrótce ogłasza teorie o polodowcowym pochodzeniu rzeźby miejscowych dolin. Stoi to w sprzeczności z powszechnie przyjętą teorią o powstaniu dolin w wyniku gigantycznego trzęsienia ziemi. Nic więc dziwnego, że początkowo świat nauki odrzuca rewelacje Muira, zarzucając mu amatorszczyznę a nawet nieuctwo. Jednak wkrótce jego teorię popiera uznany autorytet: Louis Agassiz a w ślad za tym górska chatka Muira coraz częściej gości wybitnych naukowców. Przybywa tu również Ezdrasz Carr – jeden z profesorów Muira na uniwersytecie w Wisconsin. To właśnie za jego namową Muir daje się poznać światu jako płodny pisarz opisujący piękno przyrody i postulujący jej ochronę.

Muir mieszkał m. in. na obszarze Yosemite a jego wysiłki w ochronie tego obszaru miały mu przynieść międzynarodową sławę. By N. King Huber [Public domain], via Wikimedia Commons

 

Pierwszy cykl artykułów „Studies in the Sierra’ ukazuje się w 1974 roku. Kilka lat później przenosi się do Oakland, skąd wyrusza na kolejne wyprawy. Jedną z bardziej znanych jest ta z 1879 roku, kiedy to wyrusza na Alaskę i odkrywa tam m. in. Zatokę Lodowcową. Rok później żeni się z Louise Wandą Strentzel i przeprowadza do Martinez. Przez następne 10 lat poświęca się rodzinie wychowując dwie córki a zarazem doskonale zarządza rodzinnym ranczem o powierzchni 2 600 akrów. Doskonale prosperujące sady i winnice przynoszą mu bogactwo.

W 1890 roku z nadszarpniętym zdrowiem, wciąż publikując artykuły i książki wyrusza na kolejne wyprawy. Żyłka podróżnicza znów daje o sobie znać: Muir odwiedza ponownie Alaskę oraz wielokrotnie ukochany góry Sierra Nevada. Wkrótce wyrusza w podróż do Ameryki Południowej, następnie odwiedza Australię, Afrykę i Europę oraz Chiny i Japonię. W przerwach miedzy podróżami wykłada filozofię naturalistyczną i stara się opracować spójną koncepcję ochrony przyrody. Jego dorobek pisarski znacznie się powiększa – wydaje kilka książek w których opisuje swoje podróże. Artykuły opublikowane na łamach „Century” gdzie opisuje zgubny wpływ wypasu owiec i bydła na stan górskich łąk przynoszą mu sławę oddanego obrońcy przyrody. Muir aktywnie działa na tym polu, angażując się osobiście w ochronę wielu cennych przyrodniczo obszarów Stanów Zjednoczonych.

28 maja 1892 roku w San Francisco Muir zakłada Sierra Club – pierwszą organizację ochrony przyrody i środowiska w Stanach zjednoczonych. Zostaje pierwszym prezesem tej organizacji a funkcję tą sprawuje do końca życia, przez 22 lata. Wciąż aktywnie zaangażowany w ochronę przyrody, w 1903 roku po Yosemite oprowadza ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych – Theodore Roosevelta. Wyprawa na zawsze zapadła w pamięć prezydenta, a to co wtedy zobaczył jak i rozmowy z Muirem przekonały go do potrzeby ochrony tych terenów. Muir do końca życia pozostał aktywnym obrońcą przyrody, umiera 24 grudnia 1914 roku w wieku 76 lat.

Theodore Roosevelt i John Muir, Yosemite Valley, California, ca. 1906. Prints and Photographs Division, Library of Congress. Reproduction Number LC-USZ62-107389.By Underwood & Underwood [Public domain], via Wikimedia Commons

Osiągnięcia

John Muir jest autorem 10 książek i ponad 300 artykułów, z których większość dotyczyła funkcjonowania ekosystemów i potrzeby ich ochrony. Najbardziej znane książki to: „The Mountains of California” (1894), „Our National Parks” (1901) czy wreszcie „My First Summer in the Sierra”. Za swoją działalność literacką otrzymuje liczne nagrody i tytuły, m.in.: „Master of Arts” w 1896 na uniwersytecie Harward czy też stopień doktora literatury na uniwersytecie Yale w 1911 roku. Jego talent literacki do dziś doceniają miliony czytelników na całym świecie.

Został członkiem Akademii Nauk w Waszyngtonie, Amerykańskiego Klubu Alpinistycznego czy też Narodowego Związku Artystów i Pisarzy. W powszechnej świadomości zasłynął jako niestrudzony obrońca przyrody i propagator turystyki górskiej. Jest założycielem Sierra Club – najstarszej i największej organizacji przyrodniczej. Dziś organizacja którą powołał do życia liczy kilkaset tysięcy członków i jest liczącym się partnerem rządu różnych sprawach dotyczących ochrony przyrody.

To dzięki wysiłkom Muira jak i ludzi zrzeszonych w Sierra Club powstało wiele amerykańskich parków narodowych. Już w 1890, głównie dzięki staraniom Muira powstał Yosemite National Park – a był to drugi po Yellowstone park narodowy w Stanach Zjednoczonych. Przyczynił się także do powstania takich parków narodowych jak: Sequoia, Mount Rainier, Petrified Forest, oraz Grand Canyon. Zawdzięczamy mu także stworzenie pierwszej całościowej, spójnej i w miarę nowoczesnej koncepcji kompleksowej ochrony przyrody. Nic więc dziwnego, że Miur do dziś nazywany jest „Ojcem Systemu Parków Narodowych w USA”.

Yosemite National Park, By King of Hearts (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

 

Muir zasłynął jako organizator i czynny uczestnik wielu akcji ratowania dzikiej przyrody i pozostawienia środowiska w niezmienionej postaci. Szczególną troską otaczał góry Sierra Nevada, tereny Yosemite oraz rożne amerykańskie pustynie. Chyba najsłynniejsza, a zarazem najbardziej dramatyczna była próba powstrzymania budowy tamy w Hetch Hetchy Valley w Yosemite National Park. Mimo wieloletnich wysiłków ostatecznie bitwa o ochronę doliny, która Miuir chciał uznać rezerwatem zostaje przegrana. Na rok przed jego śmiercią, prezydent Woodrow Wilson podpisuje zgodę na budowę tamy, uznając argumenty o wzrastającym zapotrzebowaniu na wodę pobliskiego San Francisco.

Do historii przeszły także jego teorie na temat polodowcowego pochodzenia dolin w Yosemite czy też funkcjonowania górskich ekosystemów i wpływu na nie wypasu zwierząt gospodarskich. Były to w tamtych czasach pierwsze tak spójne i dobrze argumentowane teorie naukowe. Obie obalały wcześniejsze koncepcje naukowe i jako takie początkowo były kwestionowane przez świat nauki. Jednak po latach Muir doczekał się uznania zarówno autorytetów naukowych jak i zwykłych obywateli.

Bezsprzecznie największym osiągnięciem Muira jest zwrócenie uwagi Amerykanów na potrzebę ochrony przyrody. Jego liczne publikacje do dziś inspirują wielu ekologów i obrońców przyrody. Uznawany za jednego z najsłynniejszych Kalifornijczyków, a jego imię nosi kilka szczytów i dolin oraz kilkadziesiąt szkół i organizacji.

Hetch Hetchy Valley, By Isaiah West Taber [Public domain], via Wikimedia Commons

 

Ekologia.pl

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments