Co to jest dieta ProLon? Zalety i wady pięciodniowej głodówki
Dieta ProLon to nowy pomysł, jak uprzyjemnić sobie odchudzanie, odmłodzić ciało i przedłużyć życie. Plan jest o tyle atrakcyjny, że nie mówi o miesiącach wyrzeczeń, ale trwa zaledwie… pięć dni! Brzmi jak marketingowy podstęp? Dieta ProLon oferuje sporo korzyści, ale ma też oczywiście swoje słabe strony. Sprawdź, czy jest to propozycja dla Ciebie.
Autorem diety ProLon jest prof. Valter Longo, specjalizujący się w gerontologii i naukach biologicznych naukowiec z USC Leonard Davis School of Gerontology w Południowej Kalifornii. Pięciodniowy plan odżywiania powstał w oparciu o długie lata badań nad metabolizmem komórek zwierzęcych i ludzkich i po części korzysta z modnej idei poszczenia, ale w nieco przyjemniejszy sposób.
Na czym polega dieta ProLon?
Dieta ProLon opiera się na zasadzie symulowania postu. W skrócie chodzi o wprowadzenie organizmu w stan imitujący głodówkę, który wywoła związane z nią korzyści zdrowotne, przede wszystkim autofagię. Jednocześnie starannie zaplanowany plan posiłków dostarczy wszystkich niezbędnych składników odżywczych, redukując ryzyko rozwoju poważnych niedoborów.
Dla wyjaśnienia autofagia to proces, w którym organizm sam konsumuje własne uszkodzone tkanki, organelle, wirusy i bakterie. Owo samooczyszczenie przebiega na poziomie komórkowym i stymuluje produkcję zdrowych mitochondriów, a więc proces odnowy. Z badań przeprowadzonych w ostatnich latach wynika, że diety imitujące głodówkę (FMD – z ang. Fasting Mimicking Diet) faktycznie wspomagają samoleczenie i regenerację, a w rezultacie obniżają ryzyko chorób i mogą przedłużać żywotność.
Ponieważ dieta jest bardzo niskokaloryczna, w pierwszym dniu organizm zaczyna trawić glukagen w wątrobie, a w kolejnych spala tkankę tłuszczową. Dietę ProLon przeprowadza się w pięciodniowych cyklach, które warto oczywiście powtarzać. W ciągu pierwszych trzech miesięcy optymalnie jest przeprowadzać symulowany post raz na miesiąc. Później wystarczy powtarzanie diety raz na trzy miesiące.
Co można jeść w czasie diety ProLon?
Pięciodniowa dieta ProLon opiera się o przygotowany zestaw gotowych produktów obejmujących batoniki, napoje, zupy, oliwki, krakersy z siemieniem lnianym oraz oliwę z oliwek. Wszystkie one podzielone są na wskazane porcje i przyporządkowane do pudełek przewidzianych na konkretne dni. W opakowaniu znajdują się również herbaty ziołowe oraz butelka wody z glicerolem, którą należy popijać od 2 do 5 dnia.
W okresie trwania diety nie je się więc nic innego niż wskazany przez producenta zestaw. Wszystkie dania są gotowe do spożycia lub wymagają jedynie zalania wodą (gorącą lub zimną). Dodatkowo dozwolona jest jedynie czysta woda z cytryną oraz jedna filiżanka niesłodzonej, czarnej kawy dziennie. Szóstego dnia należy powoli wdrażać normalne, stałe pokarmy, pamiętając o umiarze – przejadanie się na tym etapie nie będzie służyć zdrowiu ani samopoczuciu.
Cała dieta ProLon przygotowana jest w oparciu o roślinne składniki i nie zawiera glutenu. Częścią zestawów są również specjalnie dobrane suplementy zawierające witaminy, minerały, kwasy tłuszczowe omega 3 oraz niezbędne aminokwasy. Ponadto w ramach oferty ProLon, która dostępna jest już i w Polsce, można dokupić specjalne napoje proteinowe oraz masła orzechowe do spożycia poza okresem poszczeniem – mają one wspierać mechanizmy decydujące o długowieczności.

W trakcie diety ProLon spożywa się m.in. specjalne koktajle, fot. CreatoraLab/Shutterstock
Zalety diety ProLon
Dzięki stymulowaniu procesu autofagii dieta ProLon ma przede wszystkim dbać o odnowę komórek organizmu. Według pomysłodawcy przekłada się to lepsze samopoczucie, wyższą sprawność umysłową, wyraźne odmłodzenie skóry, zdrowe starzenie oraz przedłużenie życia. Studia naukowe nad dietami imitującymi poszczenie faktycznie potwierdzają sporą część z tych twierdzeń.
Pozytywnym skutkiem ubocznym z prowadzenia diety jest również chudnięcie – pięciodniowy plan jest niskokaloryczny i sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej. Końcowy skutek zależy jednak oczywiście od tego, co będziemy jeść między cyklami diety. Ponoć po 3 cyklach, czyli 15 dniach poszczenia w oparciu o produkty ProLon, użytkownicy widzą też znaczącą poprawę stanu skóry, w tym wygładzenie zmarszczek.
Wśród korzyści diety wymienia się również jej łatwość. Nie trzeba liczyć kalorii ani przygotowywać specjalnych dań – wszystko dostarczane jest w starannie odmierzonych i oznaczonych opakowaniach. W rezultacie dietę łatwo można prowadzić również będąc w pracy – przygotowanie shake’a lub zupy nie zajmie więcej niż kilka minut.
Z myślą o kubkach smakowych projektanci diety ProLon wprowadzili również ciekawe smaki zup, od klasycznej pomidorowej przez marchew z imbirem, a skończywszy na soczewicowym curry. W batonikach pojawiają się orzechy, miód, czekolada i kokos, zaś koktajle dostępne są w wariancie waniliowym i czekoladowym.

Tabela przedstawiająca spodziewane korzyści z diety ProLon; opracowanie własne
Wady diety ProLon
Największą bodajże wadą diety ProLon jest cena. W 2024 r. jeden pięciodniowy zestaw produktów to wydatek rzędu 800 złotych – nie każdego z nas stać na takie „głodowanie”. Tym bardziej, że produkty wchodzące w skład diety nie są przesadnie drogie skomplikowane. Płacimy więc przede wszystkim za wygodę.
Dieta ProLon wbrew reklamie nie musi wcale być przyjemna. Owszem samopoczucie poprawia ograniczony horyzont pięciu dni oraz przyjemne smaki, ale człowiek czuje się głodny i poirytowany („hangry”) i może brakować mu energii. Obserwuje się również słabość fizyczną, zawroty głowy, a u kobiet również rozregulowanie cyklu miesiączkowego. Nie wszyscy dobrze znoszą też płynną dietę pozbawioną owoców i warzyw.
Jako restrykcyjna głodówka dieta ProLon jest niewskazana dla kobiet ciężarnych i matek karmiących oraz osób poniżej 18 i powyżej 70 roku życia. Nie powinno się jej też realizować w okresie choroby, zwłaszcza przebiegającej z gorączką, kaszlem lub biegunką. Przeciwwskazaniem jest również historia zaburzeń odżywiania i omdleń oraz zdiagnozowany nowotwór, cukrzyca lub niewydolność serca.
Jako wadę diety ProLon należy również wskazać fakt, że nie zachęca ona do ciągłego zdrowego odżywiania, ale polega na okresowych interwencjach, które choć kuszące, nie muszą wcale być optymalne dla zdrowia.

Częścią diety ProLon są również zupy typu instant – do zalania wrzątkiem, fot. Gts/Shutterstock
Czy dieta ProLon działa?
Z badania przeprowadzonego w 2017 r. (w jego realizacji brał udział prof. Longo, autor diety), wynika, że dieta symulująca poszczenie realizowana przez trzy miesiące z rzędu spowodowała utratę wagi, która utrzymała się przez minimum kolejne trzy miesiące. U uczestników zanotowano też spadek poziomu tkanki tłuszczowej, obniżenie ciśnienie krwi oraz redukcję poziomu hormonu IGF-1, który związany jest procesami chorobowymi i starzeniem. Im większe były kłopoty zdrowotne przed przystąpieniem do diety, tym większe zaobserwowano korzyści.
Warto jednak podkreślić, że wszystkie dotychczasowe studia w zakresie diety ProLon charakteryzują się małą skalą, którą trudno uznać za miarodajną w całej populacji. Na pewno potrzeba więc wciąż pogłębionych badań na korzyściami i ryzykiem związanym z symulacją poszczenia. W ramach obiektywnego spojrzenia należy też dodać, że choć prawdopodobnie skuteczna, dieta ProLon nie jest jedynym sposobem na regenerację organizmu, chudnięcie i przedłużenie spodziewanej długości życia.
Dieta ProLon – pytania i odpowiedzi
Co to jest dieta ProLon?
Dieta ProLon to gotowy zestaw posiłków na 5 dni, które wprowadzają ciało w tryb głodówki korzystając z samooczyszczającego mechanizmu autofagii.
Co można jeść na diecie ProLon?
Dieta obejmuje gotowe batoniki, zupy, przekąski oraz koktajle w ściśle odmierzonych porcjach.
Kto nie powinien stosować diety ProLon?
Dieta jest niewskazana dla kobiet ciężarnych i karmiących piersią, dzieci oraz seniorów. Nie poleca się jej również chorym na cukrzycę, serce lub nowotwór.
{
"@context": "https://schema.org",
"@type": "FAQPage",
"mainEntity": [{
"@type": "Question",
"name": "Co to jest dieta ProLon?",
"acceptedAnswer": {
"@type": "Answer",
"text": "Dieta ProLon to gotowy zestaw posiłków na 5 dni, które wprowadzają ciało w tryb głodówki korzystając z samooczyszczającego mechanizmu autofagii."
}
},{
"@type": "Question",
"name": "Co można jeść na diecie ProLon?",
"acceptedAnswer": {
"@type": "Answer",
"text": "Dieta obejmuje gotowe batoniki, zupy, przekąski oraz koktajle w ściśle odmierzonych porcjach."
}
},{
"@type": "Question",
"name": "Kto nie powinien stosować diety ProLon?",
"acceptedAnswer": {
"@type": "Answer",
"text": " Dieta jest niewskazana dla kobiet ciężarnych i karmiących piersią, dzieci oraz seniorów. Nie poleca się jej również chorym na cukrzycę, serce lub nowotwór."
}
}]
}
Opublikowany: 9 czerwca, 2025
- „Fasting-mimicking diet causes hepatic and blood markers changes indicating reduced biological age and disease risk” Sebastian Brandhorst i in., https://www.nature.com/articles/s41467-024-45260-9, 8/05/2024;
- “A Complete Guide to the ProLon Fast Diet” Cynthia Sass, https://www.health.com/weight-loss/prolon-diet, 8/05/2024;
- “What Is the ProLon Fast-Mimicking Diet?” Catherine Crider, https://www.healthline.com/nutrition/prolon-diet, 8/05/2024;
- “Fasting Mimicking Diet (Prolon): What Is It? Does It Work?” Amy BurkHart, https://theceliacmd.com/fasting-mimicking-diet-what-is-it-does-it-work/, 8/05/2024;
- “Fasting-mimicking diet and markers/risk factors for aging, diabetes, cancer, and cardiovascular disease” Min Wei i in., https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28202779/, 8/05/2024;

