Cocker spaniel – pies myśliwski z poczuciem humoru
Tak naprawdę na świecie są dwie rasy, które dzielą się tą samą nazwą: cocker spaniel angielski, bardziej popularny w naszej części Europy, i cocker spaniel amerykański. Ich korzenie, jak sama nazwa wskazuje, sięgają jednak Hiszpanii. W ciągu wieków z psów myśliwskich stały się ulubieńcami rodzin i wspaniałymi towarzyszami codziennego życia. Co warto wiedzieć o opiece nad cocker spanielem?
Już w XV w. hiszpańskie cocker spaniele znane były na angielskich dworach jako psy myśliwskie, wykorzystywane głównie do polowań na leśne ptactwo. Standardy rasowe jako takie ustalone zostały jednak dopiero w 1892 r. Z Wielkiej Brytanii psy trafiły za ocean, gdzie rasę poddano modyfikacjom – w rezultacie amerykański cocker spaniel jest mniejszy, lżejszy, ale ma więcej futra i nieco łagodniejszy charakter.
Jak wygląda cocker spaniel?
Cocker spaniel angielski mierzy w kłębie 38-41 cm i waży 13-15 kg. Nie jest to więc ani pies mały, ani duży – zdaniem wielu akurat w sam raz. Ma dość silną, kompaktową budowę ciała, wydłużony pysk oraz długie, opadające uszy. Z wyglądu robi wrażenie mądrego, sympatycznego i empatycznego, dzięki dużym ciemnym oczom o przyjemnym spojrzeniu. Wydaje się być zawsze szczęśliwy, gdyż niemal nieustannie macha swym dość długim, lekko zawiniętym ogonem. U psów, które przeznaczone są do pracy, dopuszczalne jest skracanie ogona (tzw. kopiowanie), ale większość ekspertów uważa ten zabieg za niehumanitarny i niepotrzebny.
Jedwabista, lekko kręcona sierść cocker spanieli jest najdłuższa na łapach, a najkrótsza na głowie – na tułowiu gładko przylega do boków. Ku uciesze właścicieli odmienia się przez niemal wszystkie odcienie od złotego i rudego po czekoladę i czerń. Cocker spaniele bywają jednolite, dwubarwne, a nawet nakrapiane w trzech kolorach!

Amerykański cocker spaniel, fot. envato
Angielski cocker spaniel – charakter i temperament rasy
Mimo że rasa cocker spaniel rozwinięta została z myślą o pozbawianiu życia ptactwa, rezultat jest zaskakujący. Owszem, psy są bardzo żywe, energiczne i łatwe w tresurze, ale mają też wyjątkowo wesołe, pogodne usposobienie i uwielbiają ludzi. Praca jest wpisana w ich geny, więc dobrze jest wykorzystać tą naturalną potrzebę i zapewniać pupilowi zajęcia i zabawy, typu aportowanie.
Poza tym cocker spaniele są łagodne, towarzyskie i łatwo się adaptują do nowych warunków. Wyróżniają się też lojalnością i wysokim poziomem inteligencji, więc dość szybko stają się ukochanymi członkami rodziny. Lubią okazywać swe przyjacielskie uczucia i doceniają pieszczoty ze strony właścicieli.
Ogólny entuzjazm i żywiołowość cocker spaniela mogą niestety przejawiać się również w szczekaniu. Jest to jednak cecha osobnicza, a przy odpowiednim wychowaniu od szczeniaka, hałaśliwość pupila można skutecznie ograniczyć. Czy cocker spaniel jest agresywny? Zasadniczo nie, ale odmiany jednobarwne mają genetycznie zakodowane predyspozycje do ochrony swego podwórka – gdy pojawi się na nim obcy, mogą głośno szczekać i obnażyć zęby; zdarzają się też ugryzienia. Najbardziej agresywne są samce o złotym umaszczeniu.

Tabela przedstawiająca fakty o cocker spanielu; opracowanie własne
Pielęgnacja cocker spaniela
Rasa cocker spaniela należy do bardziej wymagających, jeśli chodzi o pielęgnację. Codzienne wyczesywanie jest konieczne, aby zapobiec plątaniu się dłuższej sierści – niektórzy właściciele optują wręcz za szybkim przeczesaniu po każdym spacerze. Poza tym wskazane jest regularne podcinanie sierści (można je przeprowadzić u psiego fryzjera lub samodzielnie w domu) oraz okazyjne kąpanie. Codzienne szczotkowanie zębów zapobiega osadzaniu się kamienia i rozwojowi nieprzyjemnego zapachu z pyska psa.
Cocker spaniel – możliwe problemy zdrowotne
Jak inne psy rasowe i cocker spaniele cierpią na dolegliwości będące wynikiem wieków krzyżowania i „udoskonalania” poszczególnych odmian. W szczególności narażone są na:
- dysplazje stawu biodrowego, którą można zdiagnozować już u szczeniąt – na starość prowadzi ona do choroby zwyrodnieniowej;
- atopie skórne, objawiające się świądem i drapaniem;
- zapalenia uszu i oczu;
- choroby autoimmunologiczne atakujące czerwone krwinki;
- stany zapalne trzustki;
- dziedziczne nefropatie.
Renomowani hodowcy cocker spanieli przeprowadzają testy genetyczne u par rozpłodowych, aby zapobiec przekazywaniu dziedzicznych chorób szczeniętom. Stąd też różnice w cenach – szczenię w internecie można kupić za mniej niż 2 tys. zł, podczas gdy psy z zarejestrowanych hodowli kosztują nawet 4-8 tys. zł.

Trójbarwny cocker spaniel angielski, fot. envato
Rasa cocker spaniel – dla kogo?
Wielu ekspertów poleca cocker spaniele ludziom, którzy po raz pierwszy chcą wziąć do domu psa. Trudno o bardziej sympatyczną i łatwą do współżycia pod jednym dachem rasę. Nadają się również do rodzin z małymi dziećmi, gdyż są cierpliwe i uwielbiają szalone zabawy. Można je również przyzwyczaić do innych psów i kotów, zwłaszcza jeśli zaczniemy od wieku szczenięcego. Wbrew pozorom myśliwski cocker spaniel wcale nie odczuwa potrzeby polowania na innych domowych pupili.
Jedyne ograniczenia dotyczące optymalnego właściciela dla cocker spaniela dotyczą wymagane codziennej dawki intensywnego ruchu, na którą trzeba mieć czas i energię. Pies potrzebuje ponad godzinę (idealnie dwie godziny) dynamicznych spacerów dziennie. Ponieważ uwielbia węszyć i robić rekonesans, warto brać go na obszary, gdzie może bezpiecznie biegać bez smyczy.
Cocker spaniel jest też psem, którego nie można na długo zostawiać samotnego w domu – nie tylko będzie hałaśliwy i niszczycielski, ale może zapłacić za to zdrowiem, gdyż rasa znana jest ze skłonności do lęku separacyjnego. Zdaniem wielu weterynarzy cztery godziny samotności dziennie to absolutne maksimum!
Cocker spaniel – pytania i odpowiedzi
Jak długo żyje cocker spaniel?
Standardowa długość życia dla rasy to 10-14 lat.
Czy cocker spaniel gubi sierść?
Tak, cocker spaniel gubi sporo sierści i dlatego wymaga częstego wyczesywania.
Czy cocker spaniel może sam zostać w domu?
Pozostawione same sobie cocker spaniele mogą z frustracji niszczyć meble i elementy wyposażenia wnętrz – mają skłonność do przeżuwania różnych materiałów.”
- „Cocker spaniel” PDSA, https://www.pdsa.org.uk/pet-help-and-advice/looking-after-your-pet/puppies-dogs/medium-dogs/cocker-spaniel, 16/07/2024;
- “Cocker spaniel” American Kennel Club, https://www.akc.org/dog-breeds/cocker-spaniel/, 16/07/2024;
- “What to Know About English Cocker Spaniels” Martin Taylor, https://www.webmd.com/pets/dogs/what-to-know-about-english-cocker-spaniels, 16/07/2024;
- “Cocker Spaniel” DogTime, https://dogtime.com/dog-breeds/cocker-spaniel, 16/07/2024;
- “Cocker spaniel” VIDA, https://www.vidavetcare.com/dog-breed/cocker-spaniel/, 16/07/2024;





