Spalając węgiel produkujemy truciznę
W całkowitej masie emisji zanieczyszczeń powstałych w wyniku spalania opału największy udział stanowi dwutlenek węgla (98%). Inne zanieczyszczenia to: dwutlenek siarki, benzo(α)piren (B(α)P), NOx,pyły, zanieczyszczenia organiczne, w tym rakotwórcze wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), włącznie z benzo-(α)-pirenem, dioksyny i furany, oraz węglowodory alifatyczne, aldehydy i ketony, a także metale ciężkie.
Te toksyczne substancje powstają w procesie spalania przede wszystkim węgla w postaci pierwotnej, w tym węgla złej jakości, np. mułu węglowego. Dodatkowo ilość emisji zanieczyszczeń wzrasta z powodu spalania takiego paliwa w urządzeniach o małej mocy, o niskiej sprawności bieżacej i średniorocznej, bez systemu oczyszczania spalin ( piece kaflowe, domowe kotły c.o. i inne ).
W paleniskach domowych spalane są również niektóre frakcje odpadów komunalnych, które powinny być unieszkodliwiane przez składowanie lub poddawane procesowi utylizacji biologicznej.
Budynki wielorodzinne stanowią zdecydowanie mniejszy problem w kontekście emisji pyłów, gdyż w większości zasilane są z systemu ciepłowniczego, który rzadziej wykorzystuje węgiel i nie spala śmieci.
Głównymi przyczynami wysokich poziomów stężeń bardzo szkodliwego pyłu zawieszonego PM 10 jest:
– stosowanie paliw o wysokiej zawartości popiołu w nieprzystosowanych do tego paleniskach;
– wysoki udział indywidualnego ogrzewania węglowego w zaspokajaniu potrzeb grzewczych
mieszkańców;
– stosowanie wyeksploatowanych instalacji energetycznych o małej mocy i niskiej sprawności;
– duże straty energii cieplnej spowodowane złym stanem technicznym budynków;
– emisja powstająca w trakcie prac budowlanych;
– lokalizacja obiektów przemysłowych w centrum miasta.
Problem zanieczyszczeń powietrza pochodzących ze źródeł tzw. „niskiej emisji” dotyczy
głównie:
– wytwarzania ciepła grzewczego na potrzeby budynków mieszkalnych jedno i kilkurodzinnych;
– wytwarzania ciepła grzewczego i technologicznego w przemyśle;
– emisji z tzw. źródeł liniowych.
Za lokalne przekroczenia stężeń pyłu PM 10 odpowiedzialne są głównie rozproszone nieefektywne źródła ciepła tzw. źródła niskiej emisji. Przyjmuje się, że źródłami niskiej emisji zanieczyszczeń są urządzenia, w których wytwarzane jest ciepło grzewcze (kotły i piece), a spaliny są emitowane przez kominy niższe od 40 m. W rzeczywistości większość tego rodzaju zanieczyszczeń emitowana jest z emitorów o wysokości około 10 m, co powoduje rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń po najbliższej okolicy i co jest szczególnie odczuwalne w okresie zimowym.
Miasto może oddziaływać na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń na swoim terenie, stąd główne kierunki działań naprawczych niezbędnych do przywrócenia poziomów dopuszczalnych pyłu zawieszonego PM 10 powinny koncentrować się na:
– ograniczeniu niskiej emisji komunalno – bytowej ze spalania paliw
– uspokojeniu ruchu komunikacyjnego w centrum miasta.
Efektywne ograniczenie emisji komunalno – bytowej możliwe jest poprzez skoordynowane działania obejmujące:
– wymianę niskosprawnych i nieekologicznych węglowych źródeł ciepła na źródła proekologiczne;
– działania zmniejszające zużycie energii w obiekcie poprzez prace termorenowacyjne (wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, ocieplenie ścian, ocieplenie stropodachów, montaż instalacji wewnętrznej c.o. na potrzeby ogrzewania itp.).
Emisja zanieczyszczeń atmosferycznych składa się z dwóch grup: zanieczyszczeń stałych lotnych (pyłowych) oraz zanieczyszczeń gazowych (organicznych i nieorganicznych).
Główną przyczyną powstawania zanieczyszczeń powietrza jest spalanie paliw, w tym:
– w procesach energetycznego spalania paliw kopalnych,
– w silnikach spalinowych napędzających pojazdy.
Z uwagi na rodzaj źródła, emisję można podzielić następująco:
– emisję punktową (wysoka emisja),
– emisję rozproszoną (niska emisja),
– emisję transgraniczną,
– emisję niezorganizowaną,
– emisję komunikacyjną (emisja liniowa).
Podstawową masę zanieczyszczeń odprowadzanych do atmosfery stanowi dwutlenek węgla. Jednak najbardziej uciążliwe składniki spalin to przede wszystkim dwutlenek siarki, tlenki azotu, tlenek węgla i pył. W mniejszych ilościach emitowane są również chlorowodór, różnego rodzaju węglowodory aromatyczne i alifatyczne.
Wraz z pyłem emitowane są również metale ciężkie, pierwiastki promieniotwórcze i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, a wśród nich benzopiren, uznawany za jedną z bardziej znaczących substancji kancerogennych. W pyle zawieszonym ze względu na zdolność wnikania do układu oddechowego, wyróżnia się frakcje o ziarnach: powyżej 10 mikrometrów i pył drobny poniżej 10 mikrometrów (PM10). Ta druga frakcja jest szczególnie niebezpieczna dla człowieka, gdyż jej cząstki są już zbyt małe, by mogły zostać zatrzymane w naturalnym procesiem filtracji oddechowej.
Przy spalaniu odpadów z produkcji tworzyw sztucznych opartych na polichlorku winylu do atmosfery mogą dostawać się substancje chlorowcopochodne, a wśród nich dioksyny i furany. O wystąpieniu zanieczyszczeń powietrza decyduje ich emisja do atmosfery, natomiast o poziomie w znacznym stopniu występujące warunki meteorologiczne. Przy stałej emisji, zmiany stężeń zanieczyszczeń są głównie efektem przemieszczania, transformacji i usuwania ich z atmosfery.
Stężenie zanieczyszczeń zależy również od pory roku. I tak:
– sezon zimowy, charakteryzuje się zwiększonym zanieczyszczeniem atmosfery, głównie przez
niskie źródła emisji;
– sezon letni, charakteryzuje się zwiększonym zanieczyszczeniem atmosfery przez skażenia wtórne. powstałe w reakcjach fotochemicznych.
nie było by zanieczyszczeń w miastach/Kraków/gdyby nie chaotyczna budowa blokowisk,każda kiedyś zostawiona dziura dzisiaj jest zabudowana ,i mam pytanie ,,co z wentylacją i przewietrzeniem miasta?,wszystko wisi w powietrzu,dlatego się dusimy!
"W całkowitej masie emisji zanieczyszczeń powstałych w wyniku spalania opału największy udział stanowi dwutlenek węgla (98%)."
Smutne, że są ludzie tak myślący jak Autor. Stężenie dwutlenku węgla w przyrodzie teraz i w dającej się przewidzieć przyszłości jest odległe od stężenia, które mogłoby być szkodliwe dla człowieka. Być może Auto myli dwutlenek węgla z tlenkiem węgla.
CO2 spełnia w przyrodzie istotną rolę w obiegu energii. Absorbowany w procesie fotosyntezy jest źródłem pożywienia roślinnego oraz energii odnawialnej.
Pozdrawiam
Czyli smog a w nim pyły zawieszone benzo(a)piren, węglowodory i dioksyny powstające w procesie spalania węgla w małych domowych piecach dla ciebie nie maja znaczenia??? Bardzo smutne jest to że Polska obok Bułgarii ma najbardziej zanieczyszczone powietrze wśród krajów należących do UE ale jeszcze smutniejsze jest to że są ludzie tacy jak ty, którzy niczego nie rozumieją. Ocieplenie klimatu też jest korzystne dla ludzi??? Nauczyłeś się tylko o fotosyntezie i na resztę nie starczyło ci czasu ?