7 grzechów głównych polskiej polityki energetycznej
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ technologii energetycznych na środowisko 7 grzechów głównych polskiej polityki energetycznej

7 grzechów głównych polskiej polityki energetycznej

W związku z upływającym 10 kwietnia br. terminem zakończenia konsultacji społecznych „Polityki energetycznej Polski do 2030 roku” Koalicja Klimatyczna zorganizowała konferencje prasową, podczas której wskazała na najpoważniejsze błędy i uchybienia rządowego projektu. Przedstawiono je w postaci „7 grzechów głównych polskiej polityki energetycznej”.

Jako pierwszy błąd Koalicja wymienia utrzymanie centralnej energetyki zdominowaną przez węgiel. Tymczasem w celu zmniejszenia skutków zmian klimatu konieczne jest zmniejszenie emisji przez Polskę. Da się to osiągnąć wyłącznie poprzez uniezależnienie się od węgla. Kolejnym błędem rządowego projektu jest położenie nacisku na inwestycje w rozwój energetyki jądrowej. Pochłonie to wydatki rzędu 66 mld złotych, co według Koalicji jest marnotrawstwem funduszy, gdyż identyczną efektywność energetyczną można by osiągnąć przy o wiele niższych nakładach, inwestując w źródła odnawialne i rozwijając program oszczędności energii.

Konsultowany projekt „Polityki energetycznej Polski do 2030 roku” przewiduje zwiększenie udziału źródeł odnawialnych jedynie do 15% w 2020 i 16% w 2030. Tymczasem wg raportu „[R]ewolucja energetyczna dla Polski”, w 2030 r. udział OZE w pokryciu zapotrzebowania na energię końcową w Polsce mógłby wynieść aż 28%.

Koalicja Klimatyczna krytycznie odniosła się także do decyzji rządu o budowie elektrowni jądrowych w Polsce. Jako błąd wskazuje fakt, że decyzja została podjęta bez analiz ekonomicznych, bez oceny konsekwencji ekologicznych i społecznych oraz bez debaty publicznej. Nierozwiązane zostały problemy składowania odpadów, zagrożenia ze strony ataków terrorystycznych na obiekty energetyki jądrowej oraz kwestie transportu paliwa i odpadów radioaktywnych.

Jako dwa ostatnie błędy rządowego dokumentu Koalicja wskazuje przygotowanie prognozy oddziaływania na środowisko niezgodnie z obowiązującym prawem oraz brak nowoczesnych rozwiązań zarządzania popytem na energię.

W podsumowaniu Koalicja wskazuje, że „Polityka energetyczna Polski do 2030 roku” jest zupełnie oderwana od obecnej sytuacji gospodarczej. Nie bierze pod uwagę światowej sławy ekonomistów, którzy wskazują, że inwestycje w czystą energię dadzą impuls gospodarce i zapewnią nowe miejsca pracy. Przykładowo w Niemczech, w sektorze energetyki odnawialnej zatrudnienie znalazło już ponad 250 tys. osób.

ekologia.pl

4.8/5 - (5 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zobacz najnowsze artykuły
Fot. TonyV3112/Shutterstock
Wpływ technologii energetycznych na środowisko
Czy elektrownia atomowa zniszczy bałtycki ekosystem?
Wegańskie posiłki w szpitalach
Wpływ technologii energetycznych na środowisko
Wegańskie posiłki w szpitalach? Jest petycja do Minister Zdrowia
Fot. RealityImages/Shutterstock
Wpływ technologii energetycznych na środowisko
Koty zabijają oszałamiającą liczbę gatunków na całym świecie
Fot. chayanuphol/Shutterstock
Wpływ technologii energetycznych na środowisko
Dlaczego warto postawić na cyrkularność?
Innovation AG Sokół 4x4, fot. materiały prasowe
Wpływ technologii energetycznych na środowisko
Elektryka zrobisz sobie sam! I to dzięki polskiej technologii
Fot. Otwarte Klatki
Wpływ technologii energetycznych na środowisko
Hodowca lisów skazany - to pierwszy taki wyrok w historii
Fot. Love Silhouette/Shutterstock
Wpływ technologii energetycznych na środowisko
Inwazja na Ukrainę „podsyciła boom na czystą energię”
Fot. Yurchanka Siarhei/Shutterstock
Wpływ technologii energetycznych na środowisko
Wiemy gdzie powstaną pierwsze małe elektrownie jądrowe w Polsce