Aktywiści z Just Stop Oil zdewastowali Stonehenge! | ekologia.pl
Ekologia.pl Wiadomości Aktywiści z Just Stop Oil zdewastowali Stonehenge!

Aktywiści z Just Stop Oil zdewastowali Stonehenge!

Dwie osoby zostały aresztowane po tym, jak aktywiści Just Stop Oil spryskali Stonehenge pomarańczową farbą proszkową.

Aktywiści z Just Stop Oil zdewastowali Stonehenge!

Fot. juststopoil.org

Akcja miała miejsce około godziny 12:00. czasu lokalnego w starożytnym miejscu w pobliżu Salisbury w południowo-zachodniej Anglii. Policja w Wiltshire powiedziała: „Aresztowaliśmy dwie osoby w związku z incydentem w Stonehenge dzisiejszego popołudnia. Około południa otrzymaliśmy zgłoszenie, że dwóch podejrzanych spryskało kamienie pomarańczową farbą. Funkcjonariusze przybyli na miejsce i aresztowali dwie osoby pod zarzutem zniszczenia starożytnego pomnika.”

Rishi Sunak potępił tę akcję, mówiąc: „To haniebny akt wandalizmu wobec jednego z najstarszych i najważniejszych pomników w Wielkiej Brytanii i na świecie”.

Just Stop Oil poinformował, że pomarańczowa farba proszkowa to mąka kukurydziana i „zmyje się deszczem”.

Akcja odbyła się, gdy tysiące druidów i biesiadników przygotowywało się do podróży do pomnika na przesilenie letnie. „W Stonehenge podczas przesilenia chodzi o świętowanie świata przyrody – ale spójrzmy, w jakim jest stanie! Wszyscy mamy prawo do życia wolnego od cierpienia, ale ciągłe spalanie ropy, węgla i gazu prowadzi do śmierci i cierpienia na niespotykaną skalę”. – powiedziała 21-letnia aktywistka Niamh Lynch, studentka z Oksfordu, która brała udział w akcji.

W oświadczeniu JSO stwierdziło, że nadszedł czas na „akcję megalityczną” i wezwało rząd Wielkiej Brytanii do uzgodnienia planu zaprzestania wydobycia i spalania ropy, gazu i węgla do 2030 r.

Napisano w nim: „Dalsze spalanie węgla, ropy i gazu spowoduje śmierć milionów ludzi. Musimy zjednoczyć się, aby bronić ludzkości, inaczej zaryzykujemy wszystko. Dlatego Just Stop Oil żąda, aby nasz następny rząd podpisał prawnie wiążący traktat mający na celu stopniowe wycofywanie paliw kopalnych do 2030 r.”

 

Ekologia.pl (JSz)

5/5 - (2 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments