Alarm ekologiczny! Masowe śnięcia ryb w Dzierżnie Dużym – powtórka tragedii z Odry?
Od początku sierpnia w zbiorniku Dzierżno Duże (pow. gliwicki) mamy do czynienia z masowym śnięciem ryb. Ze zbiornika Dzierżno Duże oraz IV sekcji Kanału Gliwickiego wyłowiono już ponad 115 ton martwych ryb.
Ryby w Dzierżnie wciąż giną na masową skalę. Według oficjalnych danych, dotąd wyłowiono ponad 100 ton martwych ryb. WWF wskazuje, że zabrakło szczegółowego planu w zakresie zarządzania kryzysowego. Działania na zbiorniku Dzierżno Duże polegają obecnie na usuwaniu martwych ryb, a powinny być nakierowane (od pierwszych symptomów katastrofy) na ratowanie ryb ze zbiornika.
By opanować sytuację w zbiorniku i IV sekcji Kanału Gliwickiego na miejscu działają pracownicy PGW Wód Polskich, strażacy, członkowie Polskiego Związku Wędkarskiego oraz Wojska Obrony Terytorialnej.
Do śnięcia ryb w Dzierżnie Dużym doprowadziła toksyna ze złotej algi, o czym świadczą ślady w skrzelach ryb. Na chwilę obecną wśród udostępnionych publicznie danych brakuje informacji o ilości „złotej algi” w konkretnych punktach pomiarowych na Dzierżnie Dużym oraz pozostałych parametrach wody w zbiorniku. Nie zostały również udostępnione wyniki badań prymnezyny ani wyniki badań martwych ryb (lub informacja, kiedy wyniki badań ryb będą dostępne).
Wojewoda Śląski podjął decyzję, by zbiornik wyłączyć z użytkowania. Zakaz korzystania obowiązuje także na części Kanału Gliwickiego. Zakaz dotyczy spożywania wody, wchodzenia do wody, kąpieli, połowu i spożywania ryb, pojenia zwierząt gospodarskich i domowych, używania wody do celów gospodarczych, w tym podlewania, uprawiania sportów wodnych i turystyki oraz innych działań wiążących się z bezpośrednim kontaktem z wodami. Dlatego potencjalne działania Strażników Rzek WWF na jeziorze Dzierżno Duże są niemożliwe do przeprowadzenia.
Tam, gdzie to możliwe wolontariusze Strażnicy Rzek WWF działają – pobierając próbki wody do badań i weryfikując podstawowe parametry wód w rzekach: pH wody, poziom natlenienia, przewodność, temperaturę, przejrzystość czy zawartość azotanów i azotynów. Wędkarze alarmują, że sytuacja na Dzierżnie Dużym jest bardzo zła. Apelują, by zbiornik został objęty stałym monitoringiem.
WWF nieustannie przygląda się pracy i działaniom podjętym przez instytucje państwowe. Od momentu katastrofy odrzańskiej organizacja naciska na władze w sprawie jak najpilniejszego stworzenia planu kryzysowego dla Odry, stworzenia planu pilnych działań renaturyzacyjnych poprawiających stan ekologiczny Odry, powstrzymanie zrzutów zasolonych wód z kopalń oraz o przeniesienie zarządzania wodami do właściwego im Ministerstwa – Klimatu i Środowiska. Aktywnie uczestniczymy w spotkaniach z przedstawicielami strony rządowej – w grupie roboczej przy Międzyresortowym Zespole ds. Odry, Parlamentarnym Zespole ds. renaturyzacji Odry, Wodnych Okrągłych Stołach inicjowanych przez Wody Polskie.