Cierniczki są inteligentne
Ryby raczej nie kojarzą się z inteligencją. Ale artykuł opublikowany w „Behavior Ecology” na który powołuje się portal Life Science może to zmienić. Okazuje się, że cierniczki podobnie jak ludzie korzystają ze społecznych strategii uczenia się.
Cierniczek (Pungitius pungitius) to niewielkie ryby zamieszkujące płytkie zbiorniki na półkuli północnej, łatwo rozpoznawalne dzięki 9 cierniom na grzbiecie. Jeremy Kandal z Durham University w Wielkiej Brytanii badał zachowanie tego gatunku, w tym jego możliwości uczenia się. Okazało się, że cierniczek nie tylko potrafi korzystać z własnego doświadczenia, ale także uczy się przez podpatrywanie innych ryb. Dzieje się tak przynajmniej w wypadku wyboru najlepszych miejsc do żerowania. Co ciekawe, do tej pory społeczna strategia uczenia się była obserwowana tylko u ludzi.
Jak jednak zbadać zachowanie się ryb i ich zdolność do uczenia się? W tym celu naukowcy umieścili w akwarium z cierniczkami dwa podajniki karmy (A i B) z których jeden zawsze wydzielał więcej pokarmu niż drugi. Gdy ryby nauczyły się już że podajnik A jest lepszy, wtedy umożliwiono im obserwację innej grupy rybek, u których to podajnik B był wiodący. Wkrótce okazało się, że 75% ryb z pierwszego akwarium wybierało podajnik B, mimo że ich osobiste doświadczenie wskazywało, że to raczej podajnik A jest lepszy. Oczywiście gdy oba podajniki wydzielały poprzednio taka sama ilość karmy, rozkład ten wynosił 50:50.
To proste doświadczenie wykazało, że cierniczek nie tylko korzysta z własnych doświadczeń ale także kopiuje zachowanie innych osobników. Nie czyni tego jednak bezmyślnie, ale staranie analizuje czy w danym przypadku lepiej opierać się na doświadczeniach osobistych czy na obserwacji zachowań grupy ryb. Jak twierdzi Kandal, co prawda u wielu zwierząt da się zaobserwować kopiowanie zachowania innych osobników, ale tylko nieliczne potrafią analizować czy w danej sytuacji naśladowanie innych jest opłacalne.
ekologia.pl
Subscribe
0 komentarzy
Zobacz najnowsze artykuły
Wiadomości
Ciekawostki przyrodnicze
Ciekawostki przyrodnicze
Pielęgnacja ogrodu
Witaminy i suplementy