Pająk w roli astronauty
Jak wszyscy astronauci, członkowie załogi wahadłowca STS-126 przeszli rygorystyczny proces selekcji, zaliczyli testy sprawnościowe i godziny treningów. Nie byłoby w tym nic niezwykłego gdyby nie fakt, że dwóch dodatkowych astronautów to pająki krzyżaki.
Ich celem jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, gdzie spędzą najbliższe trzy miesiące, okrążając w tym czasie Ziemię ponad 1300 razy z prędkością 28,2 km/h. Kosmiczne wyczyny pająków obserwować będą przez internet tysiące dzieci w ramach programu, który ma im wyjaśnić skutki mikrograwitacji i pobudzić zainteresowanie nauką, kosmosem i technologią.
Rzecz jasna jest też inny cel umieszczenia pająków ma orbicie. Naukowcy będą obserwować jak pająki tkają sieci i polują w warunkach kosmicznej mikrograwitacji. Oprócz tego sympatyczne zwierzęta będą swoistymi pupilami astronautów, którzy w kosmos nie mogą zabrać ulubionego psa czy kota.
Źródło: Polska Times
Zobacz najnowsze artykuły
Przyroda
Medycyna rodzinna
Ekologiczna żywność
Pierwiastki
Witaminy i suplementy
Aromaterapia
ciekawe na co będą tam polować ?
na brudne skarpetki astronautów chyba…
28,2 km/h? Cos czuje, ze nam ta stacja spadnie na glowy.
Byłoby bardzo ciekaw zbadać, w jaki sposób reaguja pajaki na brak grawitacji podczas tworzenia pajęczyny(jej długość) oraz tworzenie sieci łownych w tych warunkach.