Polska popiera ograniczenie połowów wielorybów
Polska po raz pierwszy głosuje na forum Międzynarodowej Komisji Wielorybniczej (IWC). W trakcie trwającego w tym tygodniu posiedzenia odbywają się głosowania, w wyniku których określone zostanie m.in. ile wielorybów będzie można odłowić w przyszłym roku. Polska popiera stanowisko innych krajów Unii Europejskiej w zakresie ograniczenia połowów wielorybów.
W dniach od 22 do 26 czerwca trwa sesja światowego forum Komisji Wielorybniczej. Z ramienia Rządu RP udział w IWC koordynuje Ministerstwo Środowiska. Podczas dyskusji oprócz takich zagadnień jak przyłowy, wpływ zmian klimatycznych na życie waleni czy rola i funkcjonowanie Komitetu Naukowego Konwencji, omawiane będą zagadnienia związane z aktualizacją planu do Międzynarodowej Konwencji, raportem małej grupy roboczej, jak również przyszłego kształtu Konwencji.
Polska ratyfikowała Międzynarodową Konwencję o Uregulowaniu Połowów Wielorybów 13 marca tego roku, dając wyraźny sygnał, że bierze odpowiedzialność za regulowanie globalnego rynku w tym zakresie. Było to ważne ze względu na konieczność ustanowienia jednolitego stanowiska i wzmocnienie głosu Unii Europejskiej na forum międzynarodowym, co przyczyni się do skuteczniejszej ochrony wielorybów.
Poza Polską, Konwencję dotychczas ratyfikowały lub zawiadomiły o przystąpieniu do niej 84 kraje, w tym 23 kraje Unii Europejskiej.
Międzynarodowa Komisja Wielorybnicza (IWC), powołana w ramach Międzynarodowej konwencji o uregulowaniu połowu wielorybów (ICRW) podpisanej w 1946 r., jest organizacją międzynarodową właściwą do spraw ochrony stad wielorybów i zarządzania nimi na szczeblu światowym.
- Ministerstwo Środowiska;
![Post Banner](https://www.ekologia.pl/wp-content/uploads/2025/01/wspieram-baner-post.png)
![Post Banner](https://www.ekologia.pl/wp-content/uploads/2025/01/wspieram-baner-post-mobile.png)
![Iryd w układzie okresowym pierwiastków. Źródło: shutterstock](https://www.ekologia.pl/wp-content/uploads/2023/03/shutterstock-1724505112_1000x667.jpg)