Scynki a szybka ewolucja
Ekologia.pl Wiadomości Zwierzęta chronione, dzikie i domowe - aktualności Scynki a szybka ewolucja

Scynki a szybka ewolucja

Fot.: scynk z rodzaju Neoseps (US GOV)
Fot.: scynk z rodzaju Neoseps (US GOV)
Scynki- niewielkie jaszczurki z rodziny Scincidae wykazywały duże zmiany wyglądu w czasie ewolucji. Nie byłoby to zaskakujące gdyby nie drastyczny charakter tych zmian i ich doże tempo. Naukowcy poinformowali o tym na łamach „BMC Evolutionary Biology”.
Naukowcy z University of Adelaide w Australii pod kierunkiem Adama Skinnera postanowili przyjrzeć się ewolucji scynków. Ta rodzina jaszczurek, licząca ponad 1000 gatunków charakteryzuje się bardzo ścisłym przyleganiem łusek a wiele jej przedstawicieli nie posiada kończyn lub ma je znacznie zredukowane. Dzięki temu scynki mogą błyskawicznie poruszać się w glebie lub w piasku, który dla wielu gatunków jest środowiskiem życia.

Okazało się, że tak spektakularne zmiany jak utrata kończyn następowały błyskawicznie, biorąc pod uwagę geologiczną skalę czasu. Do całkowitej utraty kończyn wystarczył okres około 3,6 miliona lat – to bardzo szybko w porównaniu z równie drastycznymi zmian wyglądu u innych zwierząt. Co więcej u rożnych jaszczurek z tej rodziny do utraty kończyn lub ich redukcji dochodziło wielokrotnie w czasie ewolucji.

ekologia.pl

4.9/5 - (16 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments