Życiowe wybory zeberki
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Życiowe wybory zeberki

Życiowe wybory zeberki

Fot.: amadyna zebrowata
Fot.: amadyna zebrowata

Okazuje się, że samice wybierają samca najlepiej do nich dopasowanego, a nie nosiciela najlepszych genów – jak sądzili biolodzy. Tak jest przynajmniej w przypadku zeberek, o czym donosi artykuł w Proceedings of the Royal Society B.

Amadyna zebrowata (Taeniopygia guttata) popularnie nazywana zeberką to mały ptak z rodziny astryldów, często hodowany przez hobbystów na całym świecie.  Ten towarzyski ptak, żyje w naturze w stadach liczących kilkadziesiąt osobników, również w niewoli jest hodowany w grupach. Wydawałoby się, że tak znany gatunek niczym już nie zaskoczy biologów.

Stało się jednak inaczej, a  wszystko za sprawą badań Marie-Jeanne Holveck i Katharina Riebel z Uniwersytetu w Lejdzie. Badaczki odchowywały pisklęta tych ptaków w grupach o różnej wielkości, dostarczając im podobną ilość pokarmu.  W efekcie ptaki wychowywane w większych grupkach były nieco słabsze niż te odchowywane w małych. Gdy ptaki dorosły  można było już zbadać preferencje w doborze partnerów. W specjalnych klatkach samice z obu grup mogły wybierać śpiewu jakiego samca chcą słuchać. Teoretycznie zarówno samice słabsze jak i silniejsze powinny wybierać śpiew silnych samców, bo zdrowy partner o dobrych genach daje większe szanse na przeżycie potomstwa.

Stało się jednak inaczej: samice słabe wybierały śpiew słabych samców a silne silnych. A więc ptaki wybierały partnera dopasowanego do nich, co więcej ptaki z tych samych grup znacznie szybciej spółkowały i składały jaja niż pary pochodzące z „mezaliansu”.  Okazuje się że ptaki dobierały się na zasadzie podobnej jak ma to miejsce u ludzi – wzajemnego postrzegania swojej atrakcyjności.  Nie wiadomo jeszcze czy jest to ogólna prawidłowość w świecie przyrody.

ekologia.pl

4.7/5 - (13 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

a moim zdaniem wyciagnięto pochopne wnioski
ptaki dobierały się tak dlatego, że się znały wcześniej
u zeberek jest tak, że para żyjąca razem po rozdzieleniu łączy się z innymi partnerami, ale po ponownym połączeniu partnerzy wracją do siębie tak jak byli na początku
podana teoria napewno nie ma zastosowania ogólnego gdyż sa ptaki, które po stracie partnera nigdy się już nie łączą w pary