Diament nie jest najtwardszy
Niezwykle rzadko występujące w naturze substancje okazały się twardsze od diamentu.
W powszechnej opinii diament uchodzi za najtwardszą ze wszystkich substancji. Jednak badania przeprowadzone przez Zichenga Pana z uniwersytetu Jiao Tong w Szanghaju wykazały, że dwie naturalne substancje są wyraźnie twardsze. Za pomocą komputerowej symulacji badano, jak reagowałyby na nacisk ostrza, stosowanego w twardościomierzach.
Pierwszy z badanych materiałów to WBT – odmiana azotku boru o strukturze przypominającej diament, która powstaje podczas erupcji wulkanów. Jest wytrzymalszy od diamentu o 18 procent. Drugi to lonsdaleit, występująca między innymi w spadających na powierzchnię Ziemi grafitowych meteorytach heksagonalna odmiana diamentu – atomy węgla są w niej ułożone w odmienny sposób, dzięki czemu twardość jest większa aż o 58 procent.
Obie substancje występują tak rzadko i w tak małych ilościach, że do tej pory naukowcy nie zdawali sobie sprawy z ich niezwykłych właściwości mechanicznych. Jeśli badania laboratoryjne potwierdzą wyniki symulacji, to do lonsdaleitu będzie należał tytuł najtwardszej ze wszystkich substancji. Natomiast WBT – o ile uda się opracować odpowiednią metodę jego syntezy – może znaleźć szersze zastosowanie, ponieważ jest odporniejszy chemicznie.
- New Scientist;





Czytałem że związek azotu z borem nazwano borazon.I to w starej książce.
Jeśli ktokolwiek to jeszcze czyta – tytuł artykułu to bzdura. Lonsdaleit jest rodzajem diamentu i zostało to potwierdzone. Powstaje tak jak zwykły diament – z węgla (dokładniej grafitu) pod olbrzymim ciśnieniem. Z tym że występuje w meteorach żelaznych, powstaje zaś w momencie ich tranzycji w meteoryty i zderzenia z ziemią.
Również treść artykułu dużo wspólnego z prawdą nie ma, a to dlatego, że badania wspomniane w nim były źle przeprowadzone. Badania wręcz BAZOWAŁY na tym, że lonsdaleit JEST HEKSAGONALNĄ ODMIANĄ DIAMENTU, co jeszcze bardziej poddaje tytuł i wniosek w wątpliwość. Do tego odkryto później, że jego struktura jest całkiem inna i wynik pięćdziesięcio ośmioprocentowej przewagi w twardości należy uznać za nieprawidłowy.
Wbrew temu, co pisze DnC, lonsdaleit i diament to nie różne minerały “od odkrycia grafenu”. “Odkrycie” grafenu nie ma nic wspólnego z lonsdaleitem oprócz tego, że obie struktury są zbudowane z węgla (dodatkowo grafen jest dwuwymiarowy). Również zdanie “Teraz to są inne substancje (…)” nie ma sensu. W naturze albo coś jest prawdą od zawsze, albo nigdy nią nie było. Gwoli ścisłości dodam jeszcze, że grafen opisywano pod koniec lat 40., czyli przed odkryciem lonsdaleitu.
Uff dzięki że napisałeś komentarz. Bo już chciałem czytać cały artykuł
A grafen nie jest twardszy¿
Grafen jest strukturą dwuwymiarową. W praktyce oznacza to, że jego grubość to pojedynczy atom. Żadna taka struktura nie występuje na tej planecie naturalnie, nie odkryliśmy takich materiałów również nigdzie indziej. Grafen nie jest fizycznie w stanie powstać w naturze.
Grafen chyba jest tworzony z węgla więc pewnie nie występuje w naturze [zgaduje p.s zapewne wszystko może znajdować się w naturze]
Fulereny twardsze, ale tak samo jak grafenu ich nie zastosowano w naturze.
Lonsdaleit to odmiana diamentu, więc diament jest jednak najtwardszy.
Lonsdaleit i diament to nie różne minerały “od odkrycia grafenu”. “Odkrycie” grafenu nie ma nic wspólnego z lonsdaleitem oprócz tego, że obie struktury są zbudowane z węgla (dodatkowo grafen jest dwuwymiarowy). Również zdanie “Teraz to są inne substancje (…)” nie ma sensu. W naturze albo coś jest prawdą od zawsze, albo nigdy nią nie było. Gwoli ścisłości dodam jeszcze, że grafen opisywano pod koniec lat 40., czyli przed odkryciem lonsdaleitu.
Po części masz rację, ale to inna odmiana
Nie teraz to są inne minerały. Tak od odkrycia grafenu.
Czy chodzi o :,, Cynowy TytanBaru?”
a tytan?
Przynajmniej wyjasnil,a ty niby szybciej odpisales?
Dobrze odpowiedziane, po prawie roku czasu.
Tytan jest miękki wbrew pozorom, zahartowana stal jest od niego twardsza. Tytan ma tę zaletę, że jest lekki i odporny na rozciąganie. Stosowany w stalach jako dodatek stopowy polepsza jej właściwości (niektóre).
jest 10 razy twardszy od diamentu i stosunkowo latwo go wyprodukowac.
TYTANIAN a nie tytan
A może miedziany chrom wanadu, albo żelazny wolfram cynku?
bardzo naukowe :)