Energia słoneczna. Brak chętnych na dofinansowanie dużych inwestycji
Z ponad 1 mld zł promes przyznanych w tym roku przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie dużych przedsięwzięć źródeł w zakresie odnawialnych źródeł energii ani złotówka nie zostanie przeznaczona na fotowoltaikę. Powód? Brak wniosków o dopłaty do dużych inwestycji związanych z pozyskiwaniem energii elektrycznej ze słońca.
Obecne warunki dofinansowania przez NFOŚiGW dużych projektów OZE, w tym instalacji fotowoltaicznych, zostały wprowadzone kilka lat temu. Nie ma jednak zainteresowania ze strony wnioskodawców. Zdaniem Witolda Maziarza z Departamentu Komunikacji i Strategii Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej działania związane z fotowoltaiką wydają się inwestorom zbyt trudne i zbyt drogie.
Problem dotyczy zresztą wszystkich odnawialnych źródeł energii. Zainteresowanie dopłatami do dużych projektów związanych z OZE (o wartości powyżej 10 mln zł) jest generalnie niższe od oczekiwanego. Tę tendencję przełamuje powoli wprowadzony niedawno system promes. ‑ To zachęta: budujcie, a my wam zapłacimy – podkreśla Witold Maziarz – Dzięki niej w porównaniu do pierwszych konkursów na dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, które odbyły się 2 – 3 lata temu, liczba potencjalnych inwestycji w OZE zwiększyła się 10-krotnie. Wówczas na 60 wniosków, dofinansowanie otrzymywało 6-8. Część wniosków, które wtedy odpadły, teraz dojrzało i ma szansę na realizację.
Tymczasem wykorzystanie tylko pięciu instalacji fotowoltaicznych w Polsce o łącznej mocy 326 kW pozwala zmniejszyć rocznie emisję CO2 o ok. 360 ton. Duży system zasilania słońcem posiada m. In. Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej, gdzie na dwóch budynkach są zainstalowane panele słoneczne o mocy 54 kW.
owszem energia Słoneczna jest najlepszą i najbardziej ekologiczną energią ale jej założenie jest bardzo drogie
Zainteresowanie jest coraz większe wiem co pisze ponieważ jestem przedstawicielem firmy która się właśnie tym tematem zajmuje od 6 miesięcy firma zarobiła obecnie 6 mil w ciągu 6 miesięcy czyli 1 mil na miecha :D
Pozdrawiam was wszystkich
Zainteresowanych zapraszam na stronę
https://wolf-solar.pl/
Popularnie zwane bateriami słonecznymi. Polska jest ciekawym krajem pod względem wprowadzania zielonych technologii. Nie wiedzieć czemu odnoszę silne wrażenie, że jesteśmy pod tym względem na chwilę obecną przepraszam za sformułowanie swoistym ciemnogrodem na tle pozostałych państw europejskich. Media niechętnie lub po prostu rzadko zachęcają do korzystania z odnawialnych źródeł energii, mało się mówi o wyczerpywaniu zapasów paliw kopalnych co jest chyba najważniejszym tematem tego stulecia (jak nie najbliższej dekady!) oraz o ogromnym przyroście popytu na paliwa, patrz światowa liczebność samochodów osobowych. Żyjemy jakby w świecie złudzeń, że nas to nie dotyczy i chociaż nasi zachodni sąsiedzi dawno już dostrzegli potrzebę dywersyfikacji pozyskiwania energii, my brniemy w technologie wydobywania gazu łupkowego która jest ryzykowna i potencjalnie mocno niebezpieczna dla środowiska. Poza tym to jest po prostu też krótka meta – ten gaz też się kiedyś skończy. Rozwiązania powinny mieć charakter wizji długodystansowej. Powinniśmy jako państwo dążyć do jak najszybszego wprowadzenia technik solarnych do naszego życia. A im szybciej zaczniemy tym lepiej. Powinno się o tym trąbić wokoło i uświadamiać jakie są tego zalety. Przestawienie gospodarek z paliw kopalnych typu ropa i węgiel to nie jest pstryknięcie palcem. Bardzo to irytujące, że obliczu tak dużego zagrożenia jak wyczerpanie się złóż ropy robi się tak mało. Uważam za priorytet podniesienie świadomości Polaków w tej materii, nadal mało kto traktuje ten temat poważnie a skala jest gigantyczna, trzeba to zrozumieć. Może wówczas naciski społeczne wymuszą na naszym rządzie wprowadzenie odpowiednich regulacji