Gaz łupkowy bezpieczny – przekonuje Ministerstwo Środowiska
![By Karol Karolus (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons](https://www.ekologia.pl/wp-content/uploads/2023/03/799px-shale-gas-poland-krynica2_799x599.jpg)
Gaz łupkowy jest bezpieczny. Prowadzone prace rozpoznawcze, w tym szczelinowanie, nie wpłynęły znacząco na stan środowiska. − wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie ministerstwa środowiska w rejonie odwiertów z gazem z łupków.
Resort środowiska przedstawił wyniki kompleksowych prac badawczych, które prowadzone były w rejonie siedmiu odwiertów za gazem z łupków znajdujących się na terenie województwa pomorskiego oraz lubelskiego. I co się okazało?
Nie stwierdzono znaczących i trwałych zmian stanu chemicznego wód podziemnych i powierzchniowych, pogorszenia parametrów gleb pod kątem rolniczym ani podwyższenia stężeń pierwiastków promieniotwórczych (radonu) w glebie. – czytamy na stronie MŚ.
Badania były realizowane na terenach, na których prowadzono prace rozpoznawcze, oraz w ich bezpośrednim otoczeniu. Wykonywały je państwowe instytuty badawcze i uczelnie wyższe. Zaangażowano w nie ponad 60 ekspertów i specjalistów z takich instytucji jak: Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy (główny odpowiedzialny), Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Politechnika Gdańska oraz Główny Instytut Górnictwa w Katowicach.
− W minionych latach media dywagowały o ewentualnych skutkach środowiskowych prac przedsiębiorców podczas pozyskiwania gazu z łupków. Często były to jedynie domysły lub przypuszczenia, wynikające z braku obiektywnych, rzetelnych informacji oraz badań w tym zakresie. Realizacja projektu miała zatem oczywisty cel: wyjście naprzeciw społecznym oczekiwaniom poprzez zapewnienie unikatowego źródła danych, jakimi są wyniki badań terenowych – wyjaśnił Michał Kiełsznia, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.
− W Polsce od ponad stu lat wydobywa się ropę naftową i gaz ziemny. Dlatego do niedawna eksploatacja węglowodorów nie budziła wśród Polaków żadnych obaw. Sytuację zmieniło pojawienie się pierwszych szacunków dotyczących krajowych złóż gazu w łupkach i paranaukowych, najczęściej zagranicznych opracowań przewidujących znaczne zagrożenie dla środowiska. Od dziś jako pierwsi w Europie dysponujemy wiedzą, która po pierwsze pozwoli rozliczyć się z mitami, a po drugie – przyczyni się do bardziej bezpiecznego prowadzenia prac rozpoznawczych i wydobywczych w przyszłości. Nie tylko w zakresie gazu z łupków, lecz także gazu zamkniętego czy ze złóż konwencjonalnych.− zaznacza Sławomir Brodziński, Główny Geolog Kraju i Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska.





Mam nadzieję, że te badania zamkną usta „ekologów” zmyślających bzdury nt. szkodliwości łupków i w końcu prace nad wydobyciem tego surowca ruszą pełną parą.