Greenpeace wymienia żarówki
Ekologia.pl Wiadomości Polska Greenpeace wymienia żarówki

Greenpeace wymienia żarówki

Aktywiści Greenpeace wymienili wczoraj 150 tradycyjnych żarówek na energooszczędne świetlówki kompaktowe w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Beskidzkiej 30 w Krakowie. Akcja odbyła się w ramach projektu „Regeneracja”, którego celem jest przekonanie Polaków i władz samorządowych do wymiany tradycyjnych żarówek na energooszczędne. W ramach akcji Greenpeace zamierza wymienić żarówki także w innych obiektach użyteczności publicznej.

„Celem naszych działań jest promowanie efektywności energetycznej, która w połączeniu z odnawialnymi źródłami energii może w 2050 roku zapewnić światu połowę zapotrzebowania na energię elektryczną”, powiedziała Agata Zielińska, koordynatorka projektu. Zapowiedziała także, że w przyszłości jej organizacja zajmie się również promocją paneli słonecznych i innych ekologicznych sposobów pozyskiwania prądu.

Świetlówka energooszczędna zużywa 5 razy mniej energii niż tradycyjna żarówka, a świeci 10 razy dłużej. Zwykła żarówka tylko 5% energii przetwarza na światło, reszta marnuje się w postaci ciepła. Im więcej energii zostaje zużytej, tym więcej dwutlenku węgla dostaje się do atmosfery.

W Polsce świeci około 240 milionów żarówek. Tylko niewielki procent z nich to świetlówki kompaktowe, zwane potocznie energooszczędnymi. Z wyliczeń Greenpeace wynika, że wymiana połowy tradycyjnych żarówek używanych w Polsce pozwoliłaby na oszczędności rzędu 3 miliardów złotych rocznie na rachunkach za prąd.

Źródło: Greenpeace
4.6/5 - (14 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
7 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie ma pytania, czy Greenpeace wziął od firmy Phillips pieniądze na promocję tego trującego badziewia, tylko ile wziął.

A co z utylizacją świetlówek? Zawierają one rtęć, o której toksyczności nie trzeba mówić. Jest bardziej toksyczna niż ołów. Będzie żyli oszczędniej ale podtruwani rtęcią. To podobnie do stosowania czteroetylku ołowiu do benzyn.

Rewelacyjny pomysł Greenpeace!

0
Odpowiedz

Bardzo dobry pomysł. BRAWO GREENPEACE!!!!

0
Odpowiedz

Nie rozumie dlaczego następuje wymiana żarowek na świetlowki kompaktowe,skoro już są żarowki LED ktore są 7 krotnie oszczędne od świetlowek kompaktowych a żywotność wynoszi 100 000 godzin pracy.Co do żywotności świetlowek kompaktowych to ona wynoszi około
12 000 godzin .Greepeace jak zwykle jest do tyłu z nowościami i oszczędnościami
W zamian uprawia propagande.

A dlaczego "tam, gdzie jest zimno nie oszczędzają" ? Nie rozumiem….

świetlówki kompaktowe:
-nienaturalne światło szkodzi na wzrok,
-nadają się tylko tam gdzie świecą dłużej niż parę min. (czyli nie do toalety, spiżarni, piewnicy, itp),
-nadają się tylko tam gdzie jest ciepło (tam gdzie jest zimno nie oszczędzają), np. w garażu, na dworze
-brak uzasadnienia umieszczania ich tam gdzie potrzebujemy światła sporadycznie np w lodówce, strychu

Zastanów się jeżeli wykluczysz pomieszczenia gdzie przebywasz na tyle długo że może Ci zaszkodzić światło świetlówek czyli w sypialni i pokojach dzinnych oraz tam gdzie przebywasz krótko i/oraz tam gdzie jest ciemno i zimno, to właściwie gdzie wykorzystasz świetlówki? Tak tylko w przedpokoju

0
Odpowiedz