Groźny wirus polio w ściekach! GIS wydał ostrzeżenie dla rodziców - Ekologia.pl
Ekologia.pl Wiadomości Groźny wirus polio w ściekach! GIS wydał ostrzeżenie dla rodziców

Groźny wirus polio w ściekach! GIS wydał ostrzeżenie dla rodziców

W próbce ścieków komunalnych pobranej w Warszawie wykryto obecność wirusa polio typu 2. Choć nie odnotowano przypadków zachorowań wśród ludzi, zgodnie z wytycznymi WHO, taka sytuacja wymaga wdrożenia działań prewencyjnych. Podobne przypadki odnotowano ostatnio w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Polio, zwane też chorobą Heinego i Medina to wirusowa choroba zakaźna, która może mieć ciężki przebieg

Polio, zwane też chorobą Heinego i Medina to wirusowa choroba zakaźna, która może mieć ciężki przebieg, fot. envato

W związku ze zdarzeniem Państwowa Inspekcja Sanitarna podjęła działania mające na celu zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa polio na terenie Warszawy – powiedział dr n. med. Paweł Grzesiowski.

W odpowiedzi na zaistniałą sytuację Państwowa Inspekcja Sanitarna rozszerzyła badania ścieków na terenie Warszawy, jednocześnie wzmacniając nadzór nad przypadkami ostrych porażeń wiotkich u dzieci do 15. roku życia. Oszacowano również liczbę dzieci niezaszczepionych przeciw poliomyelitis w stolicy i zaktualizowano stany magazynowe szczepionek.

Informacje o konieczności uzupełnienia szczepień przeciwko polio oraz o obowiązku zgłaszania chorób zakaźnych i przypadków porażeń wiotkich zostały przekazane wszystkim placówkom medycznym w Warszawie. Dodatkowo Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna opublikowała materiały edukacyjne na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych. Lokalne szkoły zaangażowały się w akcję informacyjną, przekazując rodzicom wiadomości dotyczące poliomyelitis i znaczenia szczepień za pomocą dzienników elektronicznych.

Poliomyelitis, znane również jako choroba Heinego-Medina, to zakaźna choroba przenoszona drogą pokarmową i kropelkową. Może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie opon mózgowych, porażenie mięśni czy trwałe niedowłady. W najcięższych przypadkach choroba bywa śmiertelna. Brak skutecznych leków na poliomyelitis sprawia, że jedyną skuteczną ochroną przed wirusem są szczepienia.

Eksperci podkreślają, że poziom zaszczepienia dzieci w Polsce spadł do 86% w grupie trzylatków, co znacząco odbiega od rekomendowanych przez WHO 95%. Dlatego Główny Inspektor Sanitarny apeluje do rodziców i opiekunów o uzupełnienie brakujących szczepień. Szczepienia przeciwko polio są obowiązkowe i dostępne bezpłatnie dla dzieci i młodzieży do 19. roku życia.

Więcej informacji na temat poliomyelitis można znaleźć na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Eksperci apelują o odpowiedzialność i solidarność społeczną, aby wspólnie przeciwdziałać zagrożeniu.

 

5/5 - (1 vote)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments