Gwiazda trzy miliony razy jaśniejsza do Słońca
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Gwiazda trzy miliony razy jaśniejsza do Słońca

Gwiazda trzy miliony razy jaśniejsza do Słońca

W samym środku Drogi Mlecznej astronomowie odkryli drugą pod względem jasności gwiazdę w naszej galaktyce. Światowe agencje informują, że “Peony nebula” ma jasność 3,2 milionów Słońc.

Fot.: Peony nebula

Fot.: Peony nebula


Obserwacje gwiazdy potwierdziły, że jasnością ustępuje ona jedynie Eta Carina, która jest ponad 4,7 miliona razy jaśniejsza od Słońca. Naukowcy twierdzą jednak, że te wyliczenia mogą być niedokładne, a “Peony nebula” może okazać się jeszcze jaśniejsza niż Eta Carina.

O istnieniu gorącej kuli gazu astronomowie wiedzieli już wcześniej, jednak dopiero przy użyciu Kosmicznego Teleskopu Spitzera, za pomocą którego można obserwować kosmos w spektrum promieniowania podczerwonego, badaczom udało się określić jej jasność.

Źródło: INTERIA.PL
4.6/5 - (8 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!