Handel trującymi grzybami w sieci kwitnie! Sanepid szykuje zakaz sprzedaży!
W Polsce wkrótce będzie zakazana sprzedaż muchomora czerwonego. Główny Inspektor Sanitarny Paweł Grzesiowski poinformował w Radiu ZET, że zakaz wejdzie prawdopodobnie w listopadzie. Obecnie handel tym grzybem kwitnie w internecie, gdzie można kupić nalewki, maści i tabletki z muchomorów.
W Polsce pojawiło nowe hobby: muchomorowanie czyli zjadanie muchomorów czerwonych jako darmowego, naturalnego narkotyku. Dlatego handel muchomorem czerwonym (Amanita muscaria) w Polsce przeżywa obecnie intensywny rozwój. W ostatnich tygodniach zauważono wzrost liczby ofert sprzedaży tego grzyba w internecie, a ceny za kilogram świeżych muchomorów wynoszą około 30 złotych, a suszone mogą kosztować nawet do 2500 złotych za 1 kilogram.
Dlaczego ludzie kupują muchomory?
Muchomory czerwone są poszukiwane głównie ze względu na ich właściwości halucynogenne. Użytkownicy często spożywają je w formie suszu, aby wywołać stany odmiennej świadomości. Miąższ muchomora czerwonego zawiera muskarynę oraz kwas ibotenowy, które wpływają procesy zachodzące w mózgu i powodują ospałość, a po niej niezwykłe pobudzenie określane jako euforia czy napady szału.
Zagrożenia zdrowotne
Eksperci ostrzegają jednak, że ich spożycie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak zaburzenia postrzegania czasu i przestrzeni, a później także silny roztrój żołądkowy, senność, a często także utrata przytomności. W rzadkich wypadkach zatrucie prowadzi do śmierci. Lekarze i leśnicy przerażeni nową modą, zwracają uwagę, że grzyby są silnie uzależniające, a zjedzenie muchomora czerwonego w zbyt dużej ilości może prowadzić do śmierci.
Obecnie brak regulacji prawnych sprawia, że sprzedawcy mogą swobodnie handlować muchomorem czerwonym. Sanepid zapowiada że powstanie opinia prawna, po której substancje psychoaktywne obecne w grzybie trafią na listę specyfików zakazanych.
Dzięki temu rozprowadzanie muchomora czerwonego w jakiejkolwiek postaci będzie zakazane i nielegalne.