IEO: Rząd przeciwko energetyce obywatelskiej

Ministerstwo Gospodarki jest za wykreśleniem z projektu ustawy o OZE „poprawki prosumanckiej” wspierającej rozwój energetyki obywatelskiej. Według Grzegorza Wiśniewskiego, Prezesa IEO, argumentacja wniosku MG o uchylenie poprawki nie ma żadnego uzasadnienia ani podstaw merytorycznych.
Poprawkę prosumencką zaproponował poseł Artur Bramora z PSL. Zakłada ona wprowadzenie taryf gwarantowanych obowiązujących w okresie 15 lat od momentu uruchomienia produkcji energii. Stała cena zależeć będzie od wielkości instalacji i jej aktualnych kosztów rynkowych.
Na połączonym posiedzeniu senackich Komisji Gospodarki Narodowej i Środowiska, na którym przyjęto projekt ustawy o OZE, Senatorowie jednocześnie poparli wniosek Ministerstwa Gospodarki o wykreślenie z ustawy tzw. poprawki Bramory.
Według Grzegorza Wiśniewskiego, Prezesa IEO, uzasadnienie wniosku MG o uchylenie poprawki prosumenckiej z powodu wysokich kosztów opłaty OZE i jej wpływu na finanse publiczne nie ma żadnych podstaw merytorycznych, a dane przedstawione przez resort obarczone są błędami.
Wyniki opracowania przygotowanego przez IEO pokazują błędy w analizie Ministerstwa. Zdaniem ekspertów resort znacznie przeszacowuje koszty wprowadzenia regulacji i wsparcia dla prosumentów, a szacunki jednostkowych kosztów wprowadzenia taryf gwarantowanych zostały zawyżone prawie 9-krotnie.
Specjaliści z IEO nie zgadzają się także z tym, iż sektor mikroinstalacji może rozwijać się bez wsparcia w postaci taryf gwarantowanych. Wynika z nich, że okres zwrotu nakładów poniesionych na domową instalację OZE wynieść ma ok. 6 lat, podczas gdy po uwzględnieniu wszystkich kosztów (np. stopy procentowej kredytu, nakładów pracy) okazuje się, że okres ten wydłuża się do 23 lat.
„Opóźnienie wdrożenia ustawy o charakterze prosumenckim jest równoznaczne z hamowaniem innowacyjności w obszarze energetyki i całej gospodarki. Prawo nie może być narzędziem blokady rozwoju nowych technologii. Poprawka prosumencka jest tym co broni, generalnie słabą, ustawę o odnawialnych źródłach energii.” − podsumowuje IEO.






