Gdzie można stawiać wiatraki? Farmy wiatrowe - strefa buforowa
Ekologia.pl Wiadomości Polska Koniec energetyki wiatrowej na Podkarpaciu?

Koniec energetyki wiatrowej na Podkarpaciu?

Ustanowienie 2 kilometrowych odległości buforowych, jako preferowanych dla lokalizacji farm wiatrowych od zabudowań mieszkaniowych oznacza całkowite zablokowanie rozwoju energetyki wiatrowej na Podkarpaciu – przekonuje Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

Zarząd województwa podkarpackiego przyjął na początku lutego strategię dot. rozwoju odnawialnych źródeł energii regionie. W założeniach dokument ma umożliwić wykorzystanie surowców odnawialnych, którymi dysponuje województwo. Obawy Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej budzą jednak zapisy dotyczące arbitralnie ustanowionych odległości buforowych (2 km), jako preferowanych dla lokalizacji farm wiatrowych od zabudowań mieszkaniowych. Wejście w życie proponowanych rozwiązań oznacza całkowite zablokowanie rozwoju energetyki wiatrowej na tych terenach – alarmuje PSEW.

Zdaniem Stowarzyszenia rzetelne opracowanie Programu Rozwoju OZE dla Województwa Podkarpackiego, może prowadzić do rozwoju sektora dysponującego ogromnym potencjałem. Z drugiej strony, PSEW zwraca uwagę, że wprowadzanie 2 kilometrowej limitacji znacząco ten potencjał ogranicza. Wyniki przeprowadzonych przez PSEW analiz dla powiatu Jarosławskiego nie pozostawiają wątpliwości: założony bufor 2 kilometrów spowoduje całkowite zahamowanie rozwoju energetyki wiatrowej.

Co oznacza uchwalenie minimalnej odległości w praktyce? Budowa nowych inwestycji będzie możliwa na terenach, gdzie odległości miedzy obszarami zabudowanymi wynoszą 4 kilometry lub więcej. − W Polsce, ze względu na specyfikę i rozproszenie zabudowy, takie tereny, jeśli występują, pokrywają się obszarowo z siedliskami chronionej przyrody – mówi Wojciech Cetnarski, Prezes PSEW. – Według przeprowadzonych analiz nawet przyjęcie minimalnej odległości rzędu 1 kilometra od zabudowy, w połączeniu z istniejącymi już w prawie innymi ograniczeniami lokalizacji, całkowicie zahamuje rozwój nowych inwestycji.

PSEW zwraca uwagę, że zasady budowy farm wiatrowych są kompleksowo uregulowane w istniejących już przepisach takich jak m.in. Ustawa z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Dlatego dodatkowe regulacje odległościowe w odniesieniu do już istniejących przepisów są niepotrzebne.

Pojawiające się coraz częściej w debacie publicznej postulaty dotyczące potrzeby wprowadzenia nowych regulacji dla lokalizacji inwestycji wiatrowych wynikają z mylnych przekonań, że procesy lokalizacyjne nie są sankcjonowane przez prawo. Tymczasem wiele z założonych celów Programu rozwoju OZE dla województwa podkarpackiego, można uzyskać przez konsekwentne egzekwowanie istniejących przepisów, jak również poprzez wdrażanie szeroko rozumianych dobrych praktyk – dodaje Wojciech Cetnarski.

Zdaniem PSEW, dodatkowe ograniczenia przy lokalizacji farm wiatrowych, mogą odbić się negatywnie na prawnych zobowiązaniach Polski w zakresie udziału OZE w bilansie energetycznym do 2020 r. Dlatego przedstawiony program wymaga dalszych konsultacji, tak aby wypracowana strategia była akceptowalna dla wszystkich zainteresowanych stron.

Ekologia.pl, źródło: PSEW
4.8/5 - (13 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

i bardzo dobrze nie wolni się poptem rozwijac sa ograniczenia w rozbudowie UWAZAJCIE!!!

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!