MŚ: Coraz bliżej do porozumienia klimatycznego
Pierwszy projekt tekstu negocjacyjnego dotyczącego kontynuacji Protokołu z Kioto jest gotowy. – czytamy na stronie Ministerstwa Środowiska. To wynik zakończonej w Bangkoku nieformalnej sesji negocjacyjnej ONZ w sprawie zmian klimatu (UNFCCC).
Zdaniem resortu środowiska ta nieformalna sesja negocjacyjna w Bangkoku była bardzo ważnym krokiem na drodze do sfinalizowania tekstu decyzji w sprawie poprawki do Protokołu z Kioto. „Rozmowy skrystalizowały poglądy i stanowiska stron. Dzięki temu negocjatorzy mogą teraz z większą precyzją przygotowywać ostateczne stanowiska na konferencję Doha.” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Środowiska. Podczas spotkania w Bangkoku udało się także osiągnąć postęp prac nad wizją nowego globalnego porozumienia w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych, które powinno zacząć obowiązywać od 2020 roku. Negocjacje porozumienia powinny zakończyć się w 2015 roku.
Podczas negocjacji polska delegacja, z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Środowiska, opowiadała się za utrzymaniem obecnie funkcjonującej struktury Protokołu z Kioto do roku 2020, tak aby po jego wygaśnięciu obowiązywać zaczęło nowe, globalne porozumienie klimatyczne. Polska jest zaangażowana w dyskusje poświęcone kontynuacji Protokołu, podkreślając konieczność utrzymania jego mechanizmów, jak i przyjęcie korzystnych dla polskiej gospodarki rozwiązań w zakresie przenoszenia nadwyżki jednostek przyznanej emisji (AAU).
Sesja w Bangkoku to kolejny krok na drodze do cyklicznej Konferencji ONZ w sprawie Zmian Klimatu – COP. Tegoroczna konferencja – COP 18 odbędzie się w Doha na przełomie listopada i grudnia. Jednym z jej głównych zadań będzie przyjęcie poprawki do Protokołu z Kioto, która zagwarantuje jego kontynuację.
W sesji negocjacyjnej UNFCCC w Bangkoku udział wzięło 173 państwa. Pracą polskiej delegacji rządowej kieruje Ministerstwo Środowiska.