WYDOBYCIE WĘGLOWODORÓW. USTAWA.Zasady eksploatacji gazu z łupków
Ekologia.pl Wiadomości Polska MŚ: Kto skorzysta wydobyciu gazu łupkowego?

MŚ: Kto skorzysta wydobyciu gazu łupkowego?

Pewność dla inwestorów, podział zysków dla państwa i samorządów, Węglowodorowy Fundusz Pokoleń oraz nadzór państwa nad eksploatacją złóż. Rada Ministrów przyjęła informacje o kierunkach działań legislacyjnych w sprawie wydobycia węglowodorów, w tym ze źródeł niekonwencjonalnych.

Rząd przyjął wczoraj założenia ustawy o wydobyciu i opodatkowaniu złóż gazu z łupków. Minister środowiska, Marcin Korolec, uważa, że nie ma przesady w określeniu, iż dzięki nowym regulacjom „Polska stanie się najbardziej atrakcyjnym krajem dla inwestorów w branży łupkowej”. Jego zdaniem przyspieszy to prace poszukiwawcze i szybsze wydobycie. – A co za tym idzie widoczne korzyści dla nas wszystkich: więcej gazu z polskich złóż, a więc niższe ceny gazu i tańszą energię oraz największy bodziec do rozwoju gospodarki z jakim będziemy mieli do czynienia od dziesięcioleci. Większe wydobycie zapewni też wzrost bezpieczeństwa energetycznego dzięki mniejszemu uzależnieniu od importu gazu. – powiedział Korolec.

Minister poinformował również o projekcie powstania Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych , który wprowadza nowy model nadzoru i zarządzania przez Państwo wydobywaniem węglowodorów. Strategiczna spółka będzie w 100 proc. należała do Skarbu Państwa. Dla nowo wydanych koncesji NOKE będzie udziałowcem kapitałowym, który zadba o interesy finansowe Państwa, ale również będzie czuwać nad racjonalną eksploatacją złóż.

„Uczestnictwo podmiotu należącego do Skarbu Państwa (NOKE) w nowych koncesjach na zasadach rynkowego udziałowca-inwestora poprawi wiarygodność kredytową np. średnich i małych podmiotów sektora wydobywczego, a tym samym zwiększy dostępność dla nich środków finansowych potrzebnych na przyspieszenie poszukiwań.” – czytamy w komunikacie prasowym Ministerstwa Środowiska.

Wdrożony zostanie również proces prekwalifikacji podmiotów dopuszczający do prowadzenia działalności rozpoznawczo-wydobywczej w Polsce, w tym do przetargów na koncesje. Jak zapewnia Ministerstwo Środowiska nadzór nad odsprzedażą koncesji zwiększy bezpieczeństwo Państwa.

– Złoża kopalin w tym ropy i gazu są w Polsce, jak w całej Europie, są własnością Państwa, czyli należą do całego społeczeństwa. Dlatego dbałość o złoża to obowiązek Państwa wobec społeczeństwa. Państwo będzie nadzorowało racjonalną i zrównoważoną eksploatację złóż, aby inwestor wbrew interesom i potrzebom Państwa nie spowalniał wydobycia, ale też aby za szybko eksploatując złoże nie zmarnował go. – powiedział Piotr Woźniak, Główny Geolog Kraju, odpowiedzialny w resorcie środowiska za prace nad projektem.

Założenia do ustawy przewidują także specjalne opodatkowanie wydobywania ropy i gazu oraz, jak zapewnia MŚ, sprawiedliwy podział zysków pomiędzy inwestorów, budżet państwa i budżety samorządów. Model podatkowy uwzględnia ryzyka i koszty prowadzonej działalności po stronie inwestora. – czytamy na stronie resortu.

Konkretnie: podatek od wydobycia niektórych kopalin obejmie również węglowodory – będzie to podatek od przychodów (tzw. royalty) i wyniesie 5 proc. wartości wydobytego gazu i 10 proc. wartości wydobytej ropy. Zostanie wprowadzony nowy podatek od dodatnich przepływów finansowych – podatek od zysków, którego stawka wyniesie 25 proc. (tzw. cash flow tax). Do 24 złotych wzrośnie opłata eksploatacyjna za wydobycie gazu wysokometanowego i do 20 zł za wydobycie gazu zaazotowanego. Opłata eksploatacyjna za gaz z pokładów węgla pozostanie na obecnym poziomie (0 zł).

Opłata eksploatacyjna trafi bezpośrednio do gmin (w 60 proc.), powiatów (w 15 proc.) i województw (w 15 proc.) oraz do NFOŚiGW (w 10 proc.). – Pieniądze z wydobycia gazu ziemnego dla wszystkich szczebli samorządów, to absolutna nowość. W połączeniu z czterokrotnym zwiększeniem stawki opłaty eksploatacyjnej, która od zawsze trafia – bez pośrednictwa budżetu państwa – do budżetów samorządów powinno stanowić silny impuls do rozwoju regionów. – przyznaje minister Korolec: Bez zmian pozostaną opłaty górnicze.

Łącznie wszystkie obciążenia podatkowe (tzw. government take) – włącznie z np. CIT i podatkiem od nieruchomości – wyniosą ok. 40% zysków brutto przemysłu wydobywczego. Nowe podatki wejdą w życie najwcześniej w 2015 r., o ile zostanie uwolniony rynek gazu.

Inwestowaniem nadwyżek dochodów Państwa z wydobycia zajmować się będzie powołany Węglowodorowy Fundusz Pokoleń.

Kto na tym skorzysta? „Przyjęty model opodatkowania wydobycia będzie najbardziej przyjazny w Europie, tak aby był zachętą dla inwestorów do lokowania kapitału w wydobycie gazu w Polsce. Ale istotą korzyści z gazu i ropy łupkowej nie będą podatki dla Państwa, a tańszy gaz i energia dla przemysłu i gospodarstw domowych. Na tym polegać będzie nasz sukces łupkowy”. – powiedział Piotr Woźniak.

W listopadzie Ministerstwo Środowiska zaprezentuje publicznie (również na stronie internetowej) szczegółowe przepisy w postaci projektu ustawy. Prezentacja dokumentu rozpocznie proces konsultacji projektu ustawy ze społeczeństwem, w tym z branżą wydobywczą. Po zakończeniu konsultacji społecznych, branżowych i międzyresortowych, projekt zostanie skierowany do stałego Komitetu Rady Ministrów, a następnie pod obrady Rady Ministrów. Następnie ustawa zostanie przesłana do Sejmu.

Ekologia.pl, źródło: Ministerstwo Środowiska
4.6/5 - (7 votes)
Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments