Myśliwi pod lupą! 86% Polaków chce obowiązkowych badań lekarskich i psychologicznych
Wprowadzenie obowiązkowych badań lekarskich i psychologicznych dla myśliwych zyskuje szerokie poparcie społeczne. Jak wynika z badania przeprowadzonego w grudniu 2024 roku na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, aż 86% respondentów opowiada się za koniecznością przeprowadzania okresowych badań lekarskich, a 88% – psychologicznych.
Zarówno kobiety (88%), jak i mężczyźni (84%) uważają, że myśliwi powinni podlegać regularnym badaniom lekarskim z uwagi na posiadanie broni palnej. W przypadku badań psychologicznych zgodziło się z tym stwierdzeniem 89% kobiet i 86% mężczyzn.
Równie silne poparcie wyrażają mieszkańcy wsi i małych miejscowości – 86% respondentów z terenów wiejskich oraz 90% mieszkańców miast do 25 tysięcy osób popiera obowiązkowe badania lekarskie dla myśliwych. W większych miastach, zarówno tych średnich, jak i dużych, odsetek poparcia wynosi 86%.
Aktualnie myśliwi przechodzą badania lekarskie i psychologiczne tylko podczas uzyskiwania pozwolenia na broń. W przeciwieństwie do nich, osoby posiadające broń w celach ochrony osobistej czy zawodowi ochroniarze są zobowiązani do odnawiania badań co pięć lat.
Propozycja zmiany tego stanu rzeczy znajduje się już w Sejmie. Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o broni i amunicji zakłada, że także myśliwi będą musieli poddawać się cyklicznym badaniom.
– Rozciągnięcie obowiązku poddawania się cyklicznym badaniom także przez myśliwych to dobry pomysł. Popierają go, jak pokazują wyniki przeprowadzonego badania, Polki i Polacy. Takie badania są normalną praktyką w XXI wieku. To standard, który obowiązuje w wielu innych dziedzinach wymagających odpowiedzialności (np. wśród kierowców, żołnierzy czy policjantów), nie ma powodu by myśliwi mieli być spod tego wyłączeni. Obowiązek badań podkreśli odpowiedzialność myśliwych i ich troskę o bezpieczeństwo, co pozytywnie wpłynie na poprawę ich wizerunku – podkreśla wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała.
Nowe przepisy, jeśli zostaną przyjęte, będą ważnym krokiem w kierunku zwiększenia kontroli nad posiadaniem broni i podkreślenia odpowiedzialności myśliwych. Ma to także zmniejszyć liczbę wypadków z udziałem myśliwych, do jakich dochodzi w Polsce (przypadkowe wystrzały z broni, śmiertelne postrzelenia, zabicie gatunku chronionego). Statystyki pokazują, że w ciągu ostatniej dekady w Polsce odnotowano 26 śmiertelnych wypadków z udziałem myśliwych. Główną przyczyną była nieostrożność i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa przy obsłudze broni.
Badanie opinii publicznej zostało zrealizowane przez Fundację Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS. Przeprowadzono je metodą mixed mode, łącząc telefoniczne wywiady wspomagane komputerowo (CATI) z internetowymi ankietami (CAWI). Próba liczyła 1000 osób w wieku od 18 do 75 lat, reprezentujących przekrój społeczeństwa polskiego.