GAZ ŁUPKOWY. Raport o gazie łupkowym. Nie przeszedł zakaz
Ekologia.pl Wiadomości Polska Nie przeszedł zakaz wydobycia gazu z łupków

Nie przeszedł zakaz wydobycia gazu z łupków

Stosunkiem głosów 63:1 Komisja Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego przyjęła dzisiaj raport europosła PO Bogusława Sonika dotyczący środowiskowych aspektów wydobycia gazu łupkowego. Eurodeputowani odrzucili poprawki, które postulowały nałożenie europejskiego zakazu wydobycia gazu ze złóż niekonwencjonalnych na terenie całej Unii Europejskiej.

– Za najważniejsze przesłanie raportu uważam wchodzące w pakiet kompromisowy, podejście ostrożnościowe, ale dające łupkom szanse na komercyjną opłacalność. Europy nie stać na niewykorzystywanie własnych zasobów, które nie tylko mogą przyczynić się do zmniejszenia uzależnienia od dostaw zewnętrznych, ale wpisać się również w politykę redukcji emisji – podsumowuje Sonik. Europoseł dodał, że najostrzejszą poprawkę do raportu zgłosiła francuska eurodeputowana liberałów, która postulowała wprowadzenie zakazu wydobywania w całej UE gazu łupkowego metodą szczelinowania hydraulicznego.

Raport dotyczący środowiskowych aspektów wydobycia gazu łupkowego zawiera apel o lepszą implementację i egzekucję obecnie obowiązującego prawa, oraz o stworzenie europejskiego katalogu najlepszych dostępnych praktyk i technik. Ponadto w opracowaniu zostało podkreślone, że należy zapewnić najwyższe standardy technologiczne oraz standardy bezpieczeństwa, które pozwolą zminimalizować ryzyka. Należy tez określić odpowiedzialność przemysłu za wyrządzone szkody – tzw. „zasada zanieczyszczający płaci”. Raport zwraca uwagę na potrzebę pełnej transparentności działań, które wiązałyby się z obowiązkiem deklarowania stężenia i składu chemicznego płynów hydraulicznych.

Zdaniem europosła Sonika, w głosowaniu dał zauważyć się podział pomiędzy zwolenników i przeciwników gazu łupkowego, głównie z frakcji Zielonych, Liberałów i Socjalistów. Jego zdaniem przed sesją plenarną będzie duża mobilizacja po obu stronach, zatem los raportu nie jest pewny.

Raport zostanie poddany pod głosowanie plenarne najprawdopodobniej podczas październikowej sesji PE w Strasburgu.

Ekologia.pl

 

4.7/5 - (8 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Pytanie zasadnicze:
Kto odpowie i czy wie ile co miesiąc i co roku zużywa się słodkiej wody do mieszanek chemicznych w procesie wydobywania gazu ziemnego z złóż łupkowych w Polsce?
Czy są wmontowywane w instalacje wodne plombowane liczniki ilości pobranej wody i czy takie dane otrzymuje Ministerstwo Środowiska RP?