NIEFORMALNEGO POSIEDZENIA RADY UE. Efektywność energetyczna
Ekologia.pl Wiadomości Świat Nieformalne posiedzenie Rady UE ds. Konkurencyjności

Nieformalne posiedzenie Rady UE ds. Konkurencyjności

Autor: Ministerstwo Gospodarki
Autor: Ministerstwo Gospodarki

Uczestnicy spotkania doszli do wniosku, iż nie stać nas na marnotrawienie energii i surowców.
Unia Europejska chce mieć konkurencyjną gospodarkę dzięki innowacjom oraz poszanowaniu naturalnego środowiska. Takie wnioski wypływają z zakończonego w piątek w Sopocie nieformalnego posiedzenia Rady UE ds. konkurencyjności w zakresie przemysłu.

Ministrowie odpowiedzialni za przemysł i rynek wewnętrzny państw członkowskich UE pod przewodnictwem wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka dyskutowali jak pogodzić rozwój gospodarczy UE z zachowaniem dobrej pozycji konkurencyjnej unijnej gospodarki oraz z wymogami zrównoważonego rozwoju. Istotnym elementem rozmów był także kontekst efektywnego wykorzystania zasobów, który jest jednym ze środowiskowych priorytetów polskiej prezydencji.

W dyskusji wskazano, że ostatni kryzys obnażył słabości strukturalne zarówno europejskiej, jak i światowej gospodarki. Uczestnicy spotkania doszli do wniosku, iż nie stać nas na marnotrawienie energii i surowców. Dlatego przyszła gospodarka UE powinna stać się bardziej inteligentna i zrównoważona, mniej uzależniona od zużycia kopalin, a bardziej efektywna zasobowo, a tym samym mniej uciążliwa dla środowiska i konkurencyjna.

Zdaniem wicepremiera Pawlaka zrównoważony rozwój przemysłu, respektujący wymogi ochrony środowiska to wielka szansa dla Unii Europejskiej. – Realna produkcja jest dziś podstawą dobrobytu państw Wspólnoty. Dlatego wymogi polityki klimatycznej nie powinny negatywnie wpływać na konkurencyjność przemysłu – zaznaczył.

W jego opinii równoczesne redukowanie emisji gazów cieplarnianych i rozwój gospodarki są jak najbardziej możliwe. – Dobrym przykładem w tej dziedzinie jest Polska. W ostatnich 20 latach ograniczyliśmy emisje o 30 proc. równocześnie podwajając PKB – powiedział wicepremier.

Zdaniem komisarza UE ds. Przemysłu i Przedsiębiorczości Antonio Tajaniego, rozwój przemysłu można pogodzić z ochroną środowiska. – To swego rodzaju małżeństwo z rozsądku, w którym partnerzy mają równe prawa. Takie małżeństwa potrafią być bardzo trwałe – powiedział. – Trzeba jednak znaleźć rozwiązania, które pozwolą efektywnie i oszczędnie wykorzystywać dostępne zasoby by rozwijać przemysł, równocześnie chroniąc środowisko naturalne – dodał komisarz Tajani.

Postulaty dotyczące zrównoważonego modelu produkcji i konsumpcji popiera także minister środowiska Andrzej Kraszewski: –Nie stać nas na obecne marnotrawienie energii i surowców – przekonywał. – Konsument musi mieć świadomość, jaki wpływ na środowisko mają jego działania. Dobrze poinformowany zgodzi się zapłacić więcej za produkty przyjazne środowisku, rozumiejąc jakie to będzie miało znaczenie dla zdrowia jego i przyszłych pokoleń – powiedział.

Wyniki debaty w trakcie nieformalnego posiedzenia ministrów będą stanowiły wstęp do formalnej dyskusji i wypracowania Konkluzji Rady, które polska prezydencja planuje przyjąć podczas wrześniowego posiedzenia Rady ds. Konkurencyjności w Brukseli.

Źródło: Ministerstwo Środowiska


4.6/5 - (14 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!