Nowa elektrownia na Mazurach
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ technologii energetycznych na środowisko Nowa elektrownia na Mazurach

Nowa elektrownia na Mazurach

Fot.: Wikipedia, GNU
Fot.: Wikipedia, GNU

Ruszyła budowa elektrowni wiatrowej za 100 mln euro. Dzięki inwestycji, która będzie realizowana na 300 ha gruntów, powstanie około 20 miejsc pracy. Elektrownię wiatrową na Mazurach wybuduje należąca do Austriaków firma Polska Siła Wiatru (PSW).

Na inwestycji skorzysta cała okolica. Wiatraki staną na 300 ha prywatnych gruntów. Mamy już podpisane umowy z rolnikami na 30-letnią dzierżawę. Stoją dwie wieże monitorujące siłę wiatru. Koszt każdej to ok. 25 tys. euro. W wiatrowni pracę znajdzie ok. 20 osób. Ludzie liczą też, że będzie to atrakcja turystyczna, który przyciągnie gości – wylicza w „Rzeczpospolitej” Ryszard Nałęcz, prezes i właściciel Centrum Biznesu Wschodniego w Lidzbarku Warmińskim, koordynator projektu. To on zainteresował Austriaków Mazurami.

Źródło: Rzeczpospolita

5/5 - (6 votes)
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

W budowie małych elektrowni wiatrowych bardziej istotna od atlasów wiatru jest obserwacja i doświadczenie. Lokalne uwarunkowania oreografii (ukształtowania) terenu mogą sprawić, ze nawet w regionie uważanym za bezwietrzny elektrownia wiatrowa może być opłacalna.
Mapka wietrzności.

Dodatkowo w celu zapewnienia dostaw prądu podczas bezwietrznej pogody w elektrowni wiatrowej stosuje się tzw. układ hybrydowy, to znaczy połączenie elektrowni wiatrowej z panelami fotowoltaicznymi. Ze względu na duże wahania mocy dostarczanej przez źródła odnawialne (w tym wiatr) w układach hybrydowych trzeba zastosować dodatkowe akumulatory. Umożliwiają one gromadzenie nadwyżek energii w okresach zmniejszonego poboru i oddawanie jej odbiorcy, kiedy zapotrzebowanie na nią wzrasta.

Dobrze dobrana i usytuowana elektrownia wiatrowa może wytworzyć rocznie taka ilość energii elektrycznej, jaka odpowiada 10-20% iloczynu mocy nominalnej instalowanej turbiny oraz liczby godzin w ciągu roku (24 h×365).Wtak wyliczonej wielkości uwzględnione są zarówno okresy bezwietrzne, jak i te, kiedy prędkość wiatru jest mniejsza lub większa od tej, przy której elektrownia wiatrowa produkuje moc nominalna.
Ciekawostka – im bardziej zabudowany teren tym może być lepiej. Zasada przepływu Bernoulliego mówi, że zmniejszenie przepływu powoduje zwiekszenie prędkości przepływającego przez przepływ strumienia, czyli postawienie wiatraka miedzy blokami (w tunelu) może być efektywniejsze niż postawienie go na otwartej przestrzeni.

ciekawe jak zostanie zapewniona ciągłość dostarczania energii w dni bezwietrzne

Ciekawa informacja. Nie mogą u siebie budować, ale opłaca się w Polsce. I taki sposób pozyskania jest lepszy niż budowa elektrowni atomowej. Zdrowsza ta energia i czystsza.

Zobacz najnowsze artykuły
fot. shutterstock
Wpływ technologii energetycznych na środowisko
Suszone skórki bananów można zamienić w energię odnawialną
Auta elektryczne w Polsce
Wpływ technologii energetycznych na środowisko
Już prawie 1/4 Polaków rozważa przesiadkę do samochodu elektrycznego
Fot. TonyV3112/Shutterstock
Wpływ technologii energetycznych na środowisko
Czy elektrownia atomowa zniszczy bałtycki ekosystem?
Wegańskie posiłki w szpitalach
Wpływ technologii energetycznych na środowisko
Wegańskie posiłki w szpitalach? Jest petycja do Minister Zdrowia
Fot. RealityImages/Shutterstock
Wpływ technologii energetycznych na środowisko
Koty zabijają oszałamiającą liczbę gatunków na całym świecie
Fot. chayanuphol/Shutterstock
Wpływ technologii energetycznych na środowisko
Dlaczego warto postawić na cyrkularność?
Innovation AG Sokół 4x4, fot. materiały prasowe
Wpływ technologii energetycznych na środowisko
Elektryka zrobisz sobie sam! I to dzięki polskiej technologii
Fot. Otwarte Klatki
Wpływ technologii energetycznych na środowisko
Hodowca lisów skazany - to pierwszy taki wyrok w historii