Od 1 lipca segregacja odpadów po nowemu
Ekologia.pl Wiadomości Gospodarka odpadami Od 1 lipca segregacja odpadów po nowemu

Od 1 lipca segregacja odpadów po nowemu

Od 1 lipca na terenie całego kraju obowiązuje jednolity system segregacji odpadów. Co się zmienia? Do trzech dotychczasowych pojemników na odpadki dojdzie jeszcze jeden – brązowy – na bioodpady. „Dla wielu Polaków nie będzie to żadna rewolucja, bo już w około 50% gmin odpady są zbierane w ten sposób” – podkreślił Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska podczas konferencji prasowej, która odbyła się 30 czerwca 2017 r. w Wieluniu.

fot. shutterstock

fot. shutterstock


Jak będziemy segregować śmieci od 1 lipca?

Od 1 lipca w całej Polsce odpady komunalne będą dzielone na cztery frakcje. Do pojemnika/worka niebieskiego trafi papier, do zielonego – szkło (z możliwością rozdzielenia na szkło bezbarwne – biały i szkło kolorowe – zielony pojemnik/worek), do żółtego – metale i tworzywa sztuczne, a do brązowego – odpady ulegające biodegradacji.

„Chcemy poprawić efektywność segregacji odpadów, dlatego wprowadzamy standardy selektywnej zbiórki odpadów, które będą jednolite dla całej Polski. Dzięki temu zyskamy dobrej jakości surowiec, który będzie mógł trafić do recyklingu. Pamiętajmy, że Polska do roku 2020 musi osiągnąć 50 proc. recyklingu odpadów komunalnych. Obecnie wynosi on zaledwie 26 proc. A to właśnie właściwa segregacja jest wstępem do recyklingu” – podkreśla Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska.

Okresy przejściowe

Na wymianę lub dostosowanie pojemników na te we właściwych kolorach gminy będą miały pięć lat, tj. maksymalnie do 30 czerwca 2022 r. Natomiast warunek oznakowania dotychczas obowiązujących pojemników będzie musiał być spełniony w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie jednolitego Systemu Segregacji Odpadów.

Ministerstwo Środowiska wprowadziło również okres przejściowy ze względu na konieczność wygaszenia już obowiązujących umów z firmami odbierającymi odpady. Oznacza to, że wprowadzenie nowych zasad segregacji odpadów w poszczególnych gminach, będzie odbywało się w terminach uzależnionych od czasu zakończenia tych umów, lecz nie dłużej niż do 30 czerwca 2021 r.

„Z deklaracji, jakie mamy, większość gmin, widząc możliwości w zakresie pozyskania środków na gospodarkę odpadami, będzie starała się jednak dość szybko w ten system włączyć” – podkreśla wiceminister Mazurek.

Po co te zmiany? Jednym z powodów wprowadzenia nowych regulacji jest konieczność zwiększenia przez Polskę poziomu odpadów poddawanych recyklingowi. W 2020 r., zgodnie z unijnymi regulacjami, Polska musi uzyskać 50-proc. poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła. Tymczasem w 2014 i 2015 roku poziom recyklingu tych czterech frakcji odpadów komunalnych w Polsce, czyli głównie tych pochodzących z naszych domów, wyniósł zaledwie 26 proc.

Nieosiągnięcie w 2020 r. wymaganych przez UE poziomów recyklingu będzie skutkowało nałożeniem na Polskę wysokich kar finansowych. Brak jednolitych zasad selektywnego zbierania odpadów określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska groziłby utratą unijnych funduszy na gospodarkę odpadami w wysokości ok. 1,3 mld euro. Tymczasem środki te są przeznaczane na inwestycje ułatwiające obywatelom gospodarowanie odpadami, np. na budowę większej liczby punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

Źródło: Komunikat prasowy Ministerstwa Środowika
4.6/5 - (16 votes)
Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

A może by tak za darmo odebrać posortowane? A reszta „barachła” na wagę. A od opłaty odjąć za te posortowane. Polak jak widzi interes to się przykłada.

super koniec bezrobocia w polsce!!!! NAWET DZIECI PRACE BEDA MIALY BO POLACY DO SORTOWANIA SMIECI ZATRUDNIENI BEDA I JESZCZE ZA TO ZAPLACA REWELACYJNY POMYSL

W Polsce kuchnie są małe – gdzie pomieścić 4 kosze lub worki na śmieci?

Zastanówcie się lepiej gdzie podziewają się podatki które płacimy od każdego produktu I usług I które powinny być przeznaczone za zagospodarowanie odpadów. Ha, ale ciemny lud nie myśli samodzielnie wię płacimy podwójnie. Aż wstyd się przyznać do pochodzenia.