Paliwo ekologiczne z mączek mięsnych
Zagospodarowanie tych odpadów to obecnie jeden z problemów przemysłu spożywczego. Od kwietnia 2001 roku został wprowadzony zakaz karmienia przeżuwaczy mączkami zwierzęcymi, a od 1 listopada 2003 roku objęto tych zakazem pozostałe gatunki zwierząt gospodarskich: świnie i drób.
Zarówno nieprzetworzone odpady zwierzęce jak i powstające w wyniku ich przetworzenia mączki i tłuszcze zwierzęce stanowią biomasę. Bilans CO2 przy ich spalaniu pozostaje zerowy a uzyskana energia ma walory energii odnawialnej. Jak wynika z informacji resortu rolnictwa skierowanie ubocznych produktów zwierzęcych do wykorzystania energetycznego w elektrowniach lub elektrociepłowniach mogłoby pozwolić na zwiększenie limitów emisji CO2 dla cementowni, a jednocześnie ograniczyć emisję tego gazu do atmosfery.
Z wyliczeń resortu wynika też, że mączki pochodzenia zwierzęcego mogłyby stanowić 10 proc. paliwa konwencjonalnego, jakim jest miał węglowy. Spalanie mączek odbywa się w ciepłowni w Tarnów i elektrowni Jaworzno.
Jak wynika z informacji przedstawionej posłom z sejmowej komisji ochrony środowiska, resort rolnictwa chce powołać wspólnie z resortem gospodarki i Ministerstwem Skarbu Państwa grupę ekspertów, która zajęłaby się wypracowaniem rozwiązań dotyczących postępowania z mączkami zwierzęcymi oraz opracowaniem wykazu składowisk, na których mogłyby być one zbierane do czasu rozwiązania problemu ich spalania.