Pawlak w Sejmie o biopaliwach
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ technologii energetycznych na środowisko Pawlak w Sejmie o biopaliwach

Pawlak w Sejmie o biopaliwach

W zeszły czwartek Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyjęła „Informację na temat warunków organizacyjnych, prawnych i ekonomicznych produkcji biopaliw” , przedstawioną przez wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka.

Wicepremier Waldemar Pawlak podkreślił, że do wzrostu wykorzystania biokomponentów w transporcie w znacznym stopniu przyczynił się nałożony 1 stycznia br. obowiązek określonego udziału w rynku paliw transportowych. – Poziom realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego tylko w pierwszym kwartale br. wyniósł blisko 3 proc., przy 0,68 proc. w całym 2007 r. – powiedział minister gospodarki. Zapewnił, że do końca 2008 r. minimalny udział biokomponentów i innych paliw odnawialnych wyniesie zakładane 3,45 proc.

Podczas spotkania z posłami, wiceszef rządu wyjaśnił także, że Ministerstwo Gospodarki prowadzi na forum UE działania związane z rozszerzeniem możliwości stosowania biokomponentów z surowców krajowych. Działania te są realizowane w ramach prac nad projektem unijnej dyrektywy w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych. – Polska sprzeciwia się importowi bioetanolu z krajów trzecich na rynek unijny. Chcemy, aby produkcja biopaliw opierała się na surowcach z państw członkowskich – powiedział wicepremier Pawlak.

Jednocześnie zaznaczył, że wytwarzanie biopaliw musi odbywać się zgodnie z pewnymi kryteriami. – Mam tu na myśli przede wszystkim niedopuszczenie do niszczenia terenów cennych przyrodniczo – podkreślił minister gospodarki.

Wymieniona dyrektywa zakłada także wprowadzenie biopaliw drugiej generacji. – Trzeba wyprzedzać pewne rozwiązania i poszukiwać nowszych technologii, aby skutecznie konkurować na zliberalizowanym rynku europejskim – wyjaśnił wicepremier Pawlak. Podkreślił jednak, że resort gospodarki będzie wspierał produkcję biopaliw zarówno pierwszej, jak i drugiej generacji.

Źródło: mg.gov.pl
4.8/5 - (12 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

jesli pan pawlak chce jezdzic na biopaliwie, to niech jezdzi. moj samochod nie ma gwarancji na zalewanie rzepaku jako paliwa, wiec dlaczego mam byc zmuszany do tankowania roslinnych wymyslow unii? jak producenci silnikow zagwarantuja bezpieczenstwo pracy maszyn napedzanych olejem roslinnym to mozemy wprowadzac unijne nakazy. dopoki sie to nie stanie, nie mozna wymagac od kierowcow dzialania na wlasna szkode!!!