Rozwijanie technologii nuklearnych w Polsce
Ekologia.pl Wiadomości Polska Rozwijanie technologii nuklearnych w Polsce

Rozwijanie technologii nuklearnych w Polsce

Reaktor MARIA w Instytucie Energi Atomowej, fot.: Instytut Problemów Jądrowych
Reaktor MARIA w Instytucie Energi Atomowej, fot.: Instytut Problemów Jądrowych

Rozwijanie technologii nuklearnych w Polsce oraz rola Instytutu Problemów Jądrowych (IPJ) i Instytutu Energii Atomowej (IEA) w realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej to główne tematy poruszane podczas wizyty wiceminister gospodarki Grażyny Henclewskiej w Świerku.

Podczas spotkania z dyrektorami IPJ oraz IEA w dniu 26 lutego br. wiceminister Henclewska omówiła najlepsze w polskich warunkach modele organizacji i zarządzania jednostkami badawczymi, które będą brać udział we wdrożeniu energetyki jądrowej w Polsce. Gospodarze spotkania wskazywali na konieczność opracowania spójnej polityki dotyczącej rozwijania technologii nuklearnych oraz regulacji prawnych dla sektora. Podkreślali potrzebę stworzenia stabilnego systemu finansowania badań, który pozwoli modernizować zaplecze badawcze oraz kształcić kadry.

Dyrektor IPJ Grzegorz Wrochna oraz dyrektor IEA Krzysztof Wieteska podkreślali wysoką pozycję naukową swoich jednostek. Ośrodki przygotowały plany rozwoju przewidujące budowę w Świerku m.in. dużych nowoczesnych urządzeń badawczych, finansowanych z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, np. kilkusetmetrowego lasera na swobodnych elektronach POLFEL oraz instalacji do badań nad nowoczesnym cyklem paliwowym i nowymi procesami technologicznymi z wykorzystaniem energii jądrowej.

Instytut Problemów Jądrowych im. Andrzeja Sołtana zajmuje się badaniami podstawowymi z dziedziny fizyki subatomowej (fizyka jądrowa i cząstek elementarnych, fizyka plazmy gorącej itp.) oraz stosowaniem metod fizyki jądrowej i produkcją odpowiednich urządzeń dla rozmaitych gałęzi nauki i gospodarki, zwłaszcza medycyny.

Instytut Energii Atomowej jest jednostką badawczo-rozwojową, która prowadzi badania naukowe, prace rozwojowe i stosowane w zakresie fizyki i techniki reaktorów jądrowych, fizyki fazy skondensowanej materii, fizyki jądrowej, wykorzystania technik jądrowych w ochronie zdrowia i środowiska, ekologii, bezpieczeństwa jądrowego, ochrony radiologicznej i gospodarki wypalonym paliwem jądrowym.

Źródło: mg.gov.pl

4.8/5 - (12 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!