Dobre dla biznesu, dobre dla środowiska. Innowacje dla środowiska
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko 80 mln złotych na zielone innowacje w Polsce

80 mln złotych na zielone innowacje w Polsce

„Dobre dla biznesu, dobre dla środowiska” to hasło przewodnie 80-milionowego programu, przeznaczonego dla polskich małych i średnich przedsiębiorstw. „Innowacje w zakresie zielonych technologii” mają umożliwić polskim przedsiębiorstwom przekształcanie się w podmioty bardziej przyjazne środowisku.

Program ma na celu rozwój zielonych przedsiębiorstw i wzrost ich konkurencyjności na rynku, w tym m.in. rozwój proekologicznych produktów i usług, opracowanie, wdrożenie i inwestycje w innowacyjne, przyjazne środowisku technologie, rozwój i wdrożenie proekologicznych procesów produkcyjnych, a także tworzenie „zielonych” miejsc pracy i działania podnoszące świadomość ekologiczną.

Program jest skierowany do polskich małych i średnich przedsiębiorstw, które mogą realizować projekty w partnerstwie z przedsiębiorstwami, instytucjami badawczymi lub klastrami − zarówno polskimi, jak i norweskimi. Minimalna/maksymalna kwota dotacji wynosi 170 000/1 500 000 euro.  

 „Ten program jest korzystny zarówno dla biznesu jak i dla środowiska. Umożliwi on polskim i norweskim firmom współpracę, dzięki której zwiększą swą konkurencyjność na rynku unijnym, wykorzystując ogromny potencjał sektora zielonych technologii
w Europie” − powiedział Ambasador Norwegii w Polsce, Karsten Klepsvik.

„Spodziewamy się dużego zainteresowania Programem wśród polskich przedsiębiorców. Zapotrzebowanie na innowacyjne, pro-środowiskowe inwestycje jest wciąż znaczące. Możliwość korzystania z wiedzy i doświadczeń podmiotów z Norwegii będzie z całą pewnością dodatkowo zachęcać firmy do sięgnięcia po oferowane wsparcie. Program ma ogromne szanse zaowocować wieloma ambitnymi i wartościowymi projektami służącymi nie tylko rozwojowi sektora MŚP, ale także ochronie środowiska” – powiedział Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, Marcin Kubiak

Operatorem programu jest Innovation Norway, państwowa jednostka podlegająca norweskiemu Ministerstwu Handlu, Przemysłu i Rybołówstwa oraz władzom samorządowym w Norwegii.

Uruchomieniu programu będzie towarzyszyć seria warsztatów informacyjnych: w Lublinie (19.02), Krakowie (20.02), Gdańsku (25.02), Poznaniu (26.02) i Wrocławiu (27.02).  

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej programu:
https://www.norwaygrants-greeninnovation.no/

O Funduszach Norweskich: Fundusze Norweskie to bezzwrotna pomoc finansowa dla nowych członków Unii Europejskiej. Środki pochodzą z trzech państw: Norwegii, Liechtensteinu i Islandii. Polska jest największym beneficjentem funduszy norweskich. Od 2004 roku otrzymała ponad 4,4 mld PLN na wsparcie projektów w takich dziedzinach jak: ochrona środowiska, badania naukowe, wymiana kulturalna i ochrona europejskiego dziedzictwa kulturowego, wspieranie społeczeństwa obywatelskiego, zwalczanie przemocy, wsparcie wymiaru sprawiedliwości czy ochrona zdrowia. Fundusze norweskie przyczyniają się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w Europie oraz wzmacnianie współpracy dwustronnej.
4.9/5 - (19 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments