Znęcanie się nad zwierzętami. Będą surowsze kary za znęcanie się nad zwierzętami
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Bestialskie traktowanie zwierząt surowiej karane

Bestialskie traktowanie zwierząt surowiej karane

Zwiększenie kar za zabijanie zwierząt i znęcanie się nad nimi z 2 do 3 lat pozbawienia wolności. W przypadku dokonania tego ze szczególnym okrucieństwem, kara wzrośnie do 5 lat – w resorcie sprawiedliwości trwają prace nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt.

– Osoby zdemoralizowane, wykazujące się szczególnym okrucieństwem wobec zwierząt, powinny trafić do więzienia. Wysyłamy dzisiaj jasny sygnał: zero tolerancji dla tego typu zwyrodnialców – mówił na konferencji prasowej Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryk Jaki, który na polecenie Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro kierował pracami nad projektem. – Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem – dodał, cytując filozofa Arthura Schopenhauera.
 
W reakcji na liczne przypadki znęcania się nad zwierzętami Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało pakiet zmian, które mają przeciwdziałać takim zdarzeniom. Celem zmian jest surowsze karanie osób znęcających się nad zwierzętami. O jakie zmiany chodzi?

Rząd chce zwiększyć kary za zabijanie zwierząt i za znęcanie się nad nimi z 2 do 3 lat pozbawienia wolności. W przypadku dokonania tego ze szczególnym okrucieństwem, kara wzrośnie do 5 lat. Ponadto ma zostać wprowadzone obligatoryjne orzekanie przez sąd nawiązki na cel związany z ochroną zwierząt. Miałaby wynosić 1.000 zł do 100.000 zł.

– Środki te zostaną dobrze spożytkowane i przyczynią się do zwiększenia aktywności obywatelskiej w ochronie zwierząt – mówił Patryk Jaki.

Wyższe kary więzienia i wysokie grzywny mają za zadanie odstraszenie potencjalnych sprawców.

Wobec dużej ilości tego typu przestępstw, konieczne jest wysłanie czytelnego sygnału ze strony państwa, że nie ma na to przyzwolenia. Podniesienie górnej granicy kary do 5 lat za czyn dokonany ze szczególnym okrucieństwem, ujednolica także systematykę kar w ochronie zwierząt, gdyż w ustawie „Prawo łowieckie” już od 1995 r. kara za różne formy kłusownictwa i polowania niezgodnie z przepisami (np. w okresie ochronnym) wynosi do 5 lat pozbawienia wolności – czytamy na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt ustawy, wzmacniającej prawną ochronę zwierząt, trafi do konsultacji międzyresortowych.

Źródło: https://ms.gov.pl/pl/informacje/news,8402,ministerstwo-sprawiedliwosci-przeciw.html
5/5 - (5 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments