Briefing w Ministerstwie Środowiska w sprawie tamy we Włocławku
Do Ministerstwa Środowiska wpłynęła decyzja firmy Energa S.A., która planuje budowę wielofunkcyjnego stopnia wodnego na Wiśle poniżej tamy we Włocławku. Zdaniem Ministerstwa nowa inwestycja jest możliwa, musi jednak najpierw uzyskać wszelkie zgodne z prawem pozwolenia, w tym decyzję środowiskową.
– Chcemy rozwiązać problem Włocławka definitywnie. Najważniejsze jest bezpieczeństwo Włocławka – powiedział Sekretarza Stanu w MŚ Stanisław Gawłowski.
Ze względu na poziom bezpieczeństwa tamy we Włocławku, w trakcie realizacji jest finansowany z funduszy Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko kompleksowy program podniesienia bezpieczeństwa Włocławka za ponad 152 mln zł. Składa się on z trzech działań, które dotyczą modernizacji stopnia wodnego Włocławek. Odnoszą się one do remontu obiektów piętrzących stopnia wodnego we Włocławku, rozbudowy wałów wstecznych Słupianki i zapory bocznej Borowiczki oraz mikroniwelacji w czaszy Zbiornika i przebudowy zapór bocznych Jordany Tokary i Duninów.
Wiceminister Gawłowski podkreślił, że jeśli Grupa Energa chce realizować inwestycję, musi działać zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem. Inwestor jest zobowiązany do przygotowania raportu oddziaływania na środowisko, w którym w sposób wariantowy powinny zostać przeanalizowane możliwości lokalizacji tego typu obiektu.
Koncern musi także uzyskać również pozwolenie wodno-prawne oraz inne dokumenty i decyzje niezbędne do realizacji tego przedsięwzięcia. W oparciu o dokumentację będzie możliwe stwierdzenie czy przedsięwzięcie będzie możliwe do realizacji.
Jeśli postęp prac związanych z inwestycją Grupy Energa nie będzie satysfakcjonujący, Ministerstwo Środowiska jest gotowe do budowy progu piętrzącego poniżej tamy, który w tym samym stopniu co planowany przez Energę stopień wodny odciąży tamę i podniesie jej bezpieczeństwo. Stopień jest techniczną inwestycją hydrotechnologiczną, nie dającą możliwości wykorzystania energii z przepływającej wody.