COP. Światowy szczyt klimatyczny 2013 r. w Polsce?
Polska chce być gospodarzem Konferencji klimatycznej ONZ w 2013 r. Rada Ministrów zatwierdziła na wniosek Ministra Środowiska kandydaturę naszego kraju, dając zielone światło do dalszych starań o nominację.
Rada Ministrów zatwierdziła już kandydaturę Polski na wniosek ministra środowiska, Marcina Korolca. Szczyt w Polsce odbywałby się w listopadzie 2013 r. w Warszawie. Oznaczałoby to wizytę przywódców państw i rządów oraz negocjatorów ze 190 krajów świata.
Co roku krajem prowadzącym negocjacje międzynarodowe i organizującym szczyt jest inne państwo z wybranego rotacyjnie regionu świata. Dlatego zgłoszenie wymaga jeszcze akceptacji Grupy Wschodnioeuropejskiej (EEG), gdyż Polska jest jej członkiem i obejmując prezydencję byłaby jej przedstawicielem.
Co oznacza kandydatura i organizacja Konferencji klimatycznej? Zdaniem Ministerstwa Środowiska wzmocni to polskie stanowisko i da możliwość bezpośredniego wpływu na przebieg negocjacji.
– Wiemy jak stymulować wzrost i ograniczać emisyjność gospodarki. To dziś ważny argument, zwłaszcza dla państw rozwijających się. To te państwa musimy przekonać do zasadności polityki klimatycznej, to one mają poczuć, że leży to też w ich interesie. Dziś 80 proc. emisji powstaje poza UE. Ochrona klimatu może być skuteczna tylko wtedy, kiedy działamy globalnie i solidarnie.– powiedział Minister Marcin Korolec, który jest pomysłodawcą zgłoszenia Polski.
Dodał, że dzięki organizacji COP będziemy „mieli szansę ponownie pokazać jak unikalne jest środowisko i przyroda w Polsce, jak bardzo nasz kraj się zmienił od czasów transformacji.”
Ostateczna decyzja o wyborze miasta i kraju goszczącego szczyt zostanie zatwierdzona podczas tegorocznej Konferencji Klimatycznej ONZ w Katarze, w Doha, na przełomie listopada i grudnia.
Polska już raz była organizatorem Konferencji Klimatycznej ONZ. W 2008 r. w Poznaniu gościła przeszło 10 tys. delegatów z całego świata.