COP20. Słabe porozumienie w sprawie ochrony klimatu
Szczyt klimatyczny COP 20 w Limie nie przyniósł przełomu w negocjacjach klimatycznych. Uczestnicy negocjacji mają nadzieję, że globalne porozumienie zostanie zawarte w 2015 r. w Paryżu.
W nocy z sobotę na niedzielę w stolicy Peru w Limie zakończył się szczyt klimatyczny ONZ. Delegacje z 195 krajów po dwóch tygodniach intensywnych rozmów uzgodniły projekt porozumienia. Ustalono, że główny ciężar walki ze zmianami klimatu spocznie na barkach krajów rozwiniętych. W porozumieniu ustalono także, iż kraje te, oprócz przedstawienia własnych celów zmierzających do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, mają uwzględniać harmonogram postępowania, plan działania, sposoby wyliczeń i rok odniesienia.
Kraje powinny przedstawić swoje strategie obniżenia emisji gazów cieplarnianych przed planowaną na koniec 2015 roku konferencją klimatyczną w Paryżu. Analizą „łącznego efektu” wszystkich zadeklarowanych przez państwa działań zmniejszenia emisji, na miesiąc przed rozpoczęciem paryskich negocjacji zajmie się ONZ.
W ocenie Koalicji Klimatycznej rezultaty 20 Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej ONZ nie spełniają oczekiwań społecznych. Rozczarowujący jest brak wyraźnych postępów w obszarze wsparcia finansowego dla krajów rozwijających się na dostosowanie do zmian klimatu oraz naprawę zniszczeń spowodowanych gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Pocieszające jest, że udało się zebrać deklaracje wpłat do Zielonego Funduszu Klimatycznego na kwotę 10 mld dolarów.
„Po COP20 spodziewaliśmy się więcej, szczególnie po pozytywnych sygnałach płynących z wcześniejszego Szczytu w Nowym Jorku oraz związanych z ostatnimi deklaracjami państw dotyczącymi redukcji emisji i wkładu finansowego do Zielonego Funduszu Klimatycznego” − mówi Urszula Stefanowicz, rzecznik polityczny Koalicji Klimatycznej.
Projekt porozumienia z COP20, ma być dokumentem bazowym dla negocjacji przed szczytem w Paryżu w 2015 r. Między Limą a Paryżem negocjatorów czeka jeszcze szereg sesji roboczych. Pierwsza ma się odbyć już w lutym w Genewie.
„Rezultaty konferencji klimatycznej w Limie dają podstawy do wypracowania globalnego porozumienia w Paryżu, ale będzie to porozumienie słabe”. − uważa Zbigniew Karaczun, ekspert Koalicji Klimatycznej.
źródło: Koalicja Klimatyczna
Polecam strony:
https://www.zycieaklimat.edu.pl/strona_glowna
https://www.nettg.pl/news/115127/wulkany-zmieniaja-klimat
https://jaron.salon24.pl/171620,jeden-wybuch-wulkanu-i-mit-o-szkodliwosci-co2-i-emisji-pylu-upad
https://forumakad.pl/archiwum/2001/12/artykuly/15-bn-klimat_sie_oziebia.htm
https://meteoclimat.wordpress.com/
https://www.wiw.pl/delta/slonce.asp
https://wpolityce.pl/polityka/152865-grzegorz-gorny-szczekajac-zebami-z-powodu-globalnego-ocieplenia-i-grzejac-sie-mysla-o-pakcie-klimatycznym
https://interpolonika.com/2012/09/czy-nadchodzi-globalne-ocieplenie-czy-globalne-oziebienie/https://www.wolak.pch24.pl/pech-zwolennikow-teorii-globalnego-ocieplenia,18985,i.html
https://silesian.energo24.pl/
https://www.wiw.pl/Biologia/Ekologia/ZiemiaZycie/Esej.asp?base=r&cp=1&ce=3
https://www.wiw.pl/delta/slonce.asp
Absolutnie nie można czerpać wiedzy z jednego źródła, zwłaszcza, że IPCC to jednostka administracyjna a nie naukowa. Korzystając z tekstów źródłowych trzeba wziąć pod uwagę niezależne teksty, których autorzy nie są ze sobą powiązani. Warto sięgnąć po podręczniki akademickie z dziedziny wulkanologii, geologii i historii naturalnej. Tu można je znaleźć:
https://www.gambit-ksiazki.pl/katalog_tematyczny/kategoria/66010_66011_66736/Wulkanologia-i-sejsmologia
https://ksiegarnia.pwn.pl/kategoria/125210/geologiageodezjamineralogia.html
wiem, że są drogie, ale tytuły macie podane, spytajcie w swoich bibliotekach, w miastach nie ma problemu ze znalezieniem odpowiednich pozycji:)