Ebola w Polsce. Czy grozi nam epidemia Eboli?
Czy grozi nam Ebola? Czy Polska jest przygotowana na obecność wirusa? Stopień zagrożenia wirusem ebola w Polsce jest bardzo niewielki – przekonuje prof. Mirosław Wysocki, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny.
Stopień zagrożenia wirusem jest bardzo niewielki – przekonywał podczas konferencji prasowej Szef NIZP-PZH. Dodał jednak, że takie ryzyko istnieje i zapewnił, iż jesteśmy przygotowani na import wirusa.
Gorączka Ebola jest powodowana przez wirusy z rodziny Filoviridae. Jest to choroba występująca rzadko, jednakże charakteryzująca się bardzo wysoką śmiertelnością, która w zależności od szczepu wirusa wynosi od 30 proc. do 90 proc. Rezerwuar wirusów jest nieznany. Istnieje hipoteza mówiąca, że rezerwuarem wirusa Ebola są nietoperze owocożerne.
Epidemie i przypadki gorączki Ebola występowały dotychczas głównie w Afryce. Choroba dotarła też do Europy. Po 44-letniej pielęgniarce z Hiszpanii, kolejny przypadek gorączki krwotocznej odkryto w Norwegii. Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na gorączkę krwotoczną zmarło w sumie 3,5 tys. osób.
Jak można zarazić się wirusem Ebola?
Przeniesienie wirusa Ebola następuje przez bezpośredni kontakt z krwią, wydzielinami i wydalinami osoby zakażonej. Chory staje się zakaźny dopiero po wystąpieniu objawów. Transmisja wirusa Ebola możliwa jest również od osoby zmarłej z powodu zakażenia oraz od zakażonych/padłych zwierząt takich jak: małpy czy nietoperze.
Jakie objawy daje wirus Ebola? Po okresie wylęgania (inkubacji) trwającym w przypadku Ebola od 2 do 21 dni pojawiają się objawy grypopodobne (gorączka, dreszcze, bóle głowy, bóle mięśni i stawów, bóle gardła, osłabienie), które bardzo szybko nasilają się. Następnie pojawia się biegunka, wymioty, bóle brzucha, niekiedy wysypka, zaczerwienie oczu oraz objawy krwotoczne (krwawienia zewnętrzne i wewnętrzne).
Nie ma specyficznego leczenia, ani szczepionki przeciwko gorączce Ebola. Brak skutecznego leczenia i duża zakaźność wirusów wymusza stosowanie odpowiednich zabezpieczeń przez osoby kontaktujące się lub opiekujące osobą zakażoną lub chorą (np. szczególne warunki izolacji, środków ochrony osobistej).
W razie zachorowania w trakcie pobytu należy natychmiast poprosić o pomoc lekarską, zaś w przypadku wystąpienia niepokojących objawów (opisanych w ulotce dla podróżnych powracających z krajów Afryki Zachodniej) po powrocie z ww. rejonów należy pozostać w domu i zadzwonić niezwłocznie pod numer 112 lub 999 w celu uzyskania od dyspozytora medycznego informacji o dalszym postępowaniu.
Więcej informacji dotyczących bezpieczeństwa w ww. krajach znajduje się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce „Polak za granicą”.
Czy ebolą możemy zarazić się tylko przez wydzieline czy też można przez dotknięcie?? Może uda komuś stworzyć w tak kródkim czasie szczepionke starsznie się boje bo nie wiem czy posiedzieć koledze , że od pierwszego ujżenia się w nim zakochałam
Niby przez kontakt z wydzielinami, krwią i narządami, ale nigdy nie wiadomo czy zarażony nie ma na skórze np. dłoni niewidocznych już wydzielin np. śluzu z nosa, kropelek śliny itd.:) Wystarczy, że wcześniej smarkał albo kaszlał i miał kontakt z wydzielinami:) Jeśli kolega miły to warto mu powiedzieć, nie wiadomo jak zareaguje, ale do póki nic nie powiesz nie dowiesz się:) Możesz najpierw wybadać sprawę czy Cię lubi:) To się da wyczuć po jego zachowaniu:)