Ekspedycja Wisła
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Ekspedycja Wisła

Ekspedycja Wisła

Ekspedycja Wisła
Uczestnicy wyprawy dopływają do Gdańska. Fot. Ekspedycja Wisła
Ekspedycja Wisła to kajakowa wyprawa najważniejszą polską rzeką. Międzynarodowa grupa, składająca się z młodzieży i znanych podróżników, 25. sierpnia wyruszyła w podróż z Baraniej Góry do Gdańska, gdzie wpłynęła uroczyście 27. września. Ekologia.pl patronowała wyprawie.

Pomysłodawcami Ekspedycji Wisła byli polski podróżnik i polarnik Marek Kamiński oraz  Liv Arnesen – norweska podróżniczka, zaliczana do najwspanialszych postaci świata eksploracji. Do ekipy dołączyli Jan Kowalenko i Jerzy Szalejko ze  Związku Polaków na Białorusi, harcerze z Gdyni, a także przyjaciele z Łotwy, Norwegii i Stanów Zjednoczonych. Wyprawie towarzyszył jacht Żeglugi Wiślanej.

Marek Kamiński

Marek Kamiński. Fot. Ekspedycja Wisła


Plany były ambitne. Kamiński i spółka chcieli przybliżyć młodzieży  wiedzę o europejskim dziedzictwie kulturowym, promować spędzanie wolnego czasu nad wodą  i  poszerzać świadomość o  problemach środowiska. Okazało się, że warto stawiać przed sobą ambitne cele!

Ekspedycja Wisła  zatrzymała się w 26. Miejscach m.in. w Oświęcimiu, Krakowie, Tyńcu, Kazimierzu Dolnym, Warszawie, Toruniu, Tczewie i Gdańsku. W większości miejsc odbyły się spotkania z dziećmi, młodzieżą i mieszkańcami. Można było z bliska podejrzeć, jak wygląda spływ kajakowy, porozmawiać z podróżnikami i harcerzami. W kilku szkołach Marek Kamiński przedstawił podstawy survivalu i pokazał sprzęt wykorzystywany na wyprawach.

Osiągnięcia

W czasie ekspedycji przeprowadzono diagnozę sytuacji ekologicznej Wisły i akcję promującą aktywność fizyczną (także pośród osób niepełnosprawnych). Uczestnicy wyprawy sporządzili dokumentację fotograficzną rzeki, spotykali się z osobistościami życia społecznego i politycznego. Udało się porozmawiać z ważnymi osobistościami, co miejmy nadzieję będzie skutkowało konkretnymi działaniami. Wśród rozmówców byli Lech Wałęsa, Kardynał Stanisław Dziwisz i Marszałek Sejmu RP Bronisław Komorowski. W akcjach edukacyjnych i badawczych pomagało  Ministerstwo Edukacji, a także  Europejskie Centrum Solidarności, Instytut Oceanologii PAN w Sopocie i Klub Gaja.

– Tak jak wyprawy z Jasiem Melą na bieguny zmieniły postrzeganie niepełnosprawnych w Polsce, tak tym razem chcieliśmy, aby Ekspedycja Wisła była kroplą, która zmieni sposób myślenia o Wiśle, rzece, od której Polacy niestety się odwrócili. Nie szukaliśmy gotowych rozwiązań, ale dyskusji ogólnopolskiej o przyszłości Wisły (o szansach i zagrożeniach) oraz o problemach z wodą i globalnym ociepleniem  – podkreślają organizatorzy.

To nie koniec!

Spływ kajakowy dobiegł końca. Czas na akcję promocyjną projektu „Szkoła nad Wisłą”. A akcji edukacyjnej wykorzystane zostaną zdjęcia i materiały filmowe wykonane podczas ekspedycji. Fundacja Kamińskiego planuje stworzenie albumu i filmu dokumentalnego. Przy współpracy z Kancelarią Sejmu powstanie wystawa, która będzie podróżować  po Polsce i ośrodkach polonijnych na całym świecie.

ekologia.pl
4.7/5 - (7 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments