Ekspedycja Wisła
Pomysłodawcami Ekspedycji Wisła byli polski podróżnik i polarnik Marek Kamiński oraz Liv Arnesen – norweska podróżniczka, zaliczana do najwspanialszych postaci świata eksploracji. Do ekipy dołączyli Jan Kowalenko i Jerzy Szalejko ze Związku Polaków na Białorusi, harcerze z Gdyni, a także przyjaciele z Łotwy, Norwegii i Stanów Zjednoczonych. Wyprawie towarzyszył jacht Żeglugi Wiślanej.
Plany były ambitne. Kamiński i spółka chcieli przybliżyć młodzieży wiedzę o europejskim dziedzictwie kulturowym, promować spędzanie wolnego czasu nad wodą i poszerzać świadomość o problemach środowiska. Okazało się, że warto stawiać przed sobą ambitne cele!
Ekspedycja Wisła zatrzymała się w 26. Miejscach m.in. w Oświęcimiu, Krakowie, Tyńcu, Kazimierzu Dolnym, Warszawie, Toruniu, Tczewie i Gdańsku. W większości miejsc odbyły się spotkania z dziećmi, młodzieżą i mieszkańcami. Można było z bliska podejrzeć, jak wygląda spływ kajakowy, porozmawiać z podróżnikami i harcerzami. W kilku szkołach Marek Kamiński przedstawił podstawy survivalu i pokazał sprzęt wykorzystywany na wyprawach.
Osiągnięcia
W czasie ekspedycji przeprowadzono diagnozę sytuacji ekologicznej Wisły i akcję promującą aktywność fizyczną (także pośród osób niepełnosprawnych). Uczestnicy wyprawy sporządzili dokumentację fotograficzną rzeki, spotykali się z osobistościami życia społecznego i politycznego. Udało się porozmawiać z ważnymi osobistościami, co miejmy nadzieję będzie skutkowało konkretnymi działaniami. Wśród rozmówców byli Lech Wałęsa, Kardynał Stanisław Dziwisz i Marszałek Sejmu RP Bronisław Komorowski. W akcjach edukacyjnych i badawczych pomagało Ministerstwo Edukacji, a także Europejskie Centrum Solidarności, Instytut Oceanologii PAN w Sopocie i Klub Gaja.
– Tak jak wyprawy z Jasiem Melą na bieguny zmieniły postrzeganie niepełnosprawnych w Polsce, tak tym razem chcieliśmy, aby Ekspedycja Wisła była kroplą, która zmieni sposób myślenia o Wiśle, rzece, od której Polacy niestety się odwrócili. Nie szukaliśmy gotowych rozwiązań, ale dyskusji ogólnopolskiej o przyszłości Wisły (o szansach i zagrożeniach) oraz o problemach z wodą i globalnym ociepleniem – podkreślają organizatorzy.
To nie koniec!
Spływ kajakowy dobiegł końca. Czas na akcję promocyjną projektu „Szkoła nad Wisłą”. A akcji edukacyjnej wykorzystane zostaną zdjęcia i materiały filmowe wykonane podczas ekspedycji. Fundacja Kamińskiego planuje stworzenie albumu i filmu dokumentalnego. Przy współpracy z Kancelarią Sejmu powstanie wystawa, która będzie podróżować po Polsce i ośrodkach polonijnych na całym świecie.