Europa zostawia samochody

Kampania na rzecz transportu ekologicznego podkreśla pierwszorzędne znaczenie miast w walce z globalnym ociepleniem. Na jeden dzień setki miast zamykają wjazd na niektóre spośród swoich najruchliwszych ulic, aby nakłonić ludność do rezygnacji z siadania za kierownicą.
Dla wielu mieszkańców miast dzień bez samochodu jest najbardziej oczekiwaną częścią Tygodnia Mobilności – corocznej unijnej kampanii, która zachęca do wyboru przyjaźniejszych dla środowiska form transportu. W dniach 16–22 września odbędą się różnorodne imprezy promujące alternatywy dla jazdy samochodem. Wiele miast skorzysta z okazji, aby wprowadzić nowe lub ulepszone usługi transportu publicznego, strefy dla pieszych i ścieżki rowerowe. UE oferuje wsparcie finansowe i nagrodę za najlepszy program.
Europejski Tydzień Mobilności , który w UE organizowany jest już od ośmiu lat, zdążył się też przyjąć w innych częściach świata. W 2008 r. w inicjatywie tej wzięła udział rekordowa liczba 2 102 miast (m.in. Seul, Rio de Janeiro, Tajpej, Montreal, Jokohama i Quito) – 220 mln osób w 39 krajach.
Budapeszt, zeszłoroczny zdobywca nagrody Tygodnia Mobilności, na wrzesień tego roku znów zaplanował robiący duże wrażenie program, obejmujący przekształcenie swojej historycznej alei Andrássy’ego w „żywą ulicę” zieloną od trawy.
Inne ciekawe projekty to m in.:
Inne ciekawe projekty to m in.:
- Salzburg przygotował interaktywne pokazy pojazdów elektrycznych i przejażdżki rikszą po mieście.
- W Wilnie tysiące nauczycieli i uczniów przyjedzie do szkoły rowerem.
- Portugalskie miasto Almada planuje rozdawanie biletów transportu publicznego w zamian za nadające się do recyklingu odpadki.
- W Göteborgu (Szwecja) około 2 tys. przedsiębiorstw zobowiązało się do udzielenia wsparcia pracownikom, którzy podczas Tygodnia Mobilności nie będą jeździć samochodem.
Samochody osobowe i ciężarowe odpowiadają za sporą część hałasu, zanieczyszczeń i zatorów na drogach, które są plagą miejskiego życia. Wytwarzają też duże ilości CO2 – gazu, który w największym stopniu odpowiada za zmiany klimatu.
Ceremonia wręczenia nagród ubiegłorocznym finalistom
Źródło: Komisja Europejska


Subscribe
0 komentarzy
Zobacz najnowsze artykuły

Ciekawostki przyrodnicze

Ciekawostki przyrodnicze

Ochrona środowiska naturalnego